Воєнний стан в Україні: що це означає для бізнесу?

Зміст

 1. Які права та свободи громадян можуть обмежуватися при воєнному стані?
 2. Особливості воєнного стану, які впливають на звичайних порядок ведення бізнесу
 3. Запровадження трудової повинності
 4. Примусове відчуження майна
 5. Обмеження на реалізацію певних товарів
 6. Зміна керівництва підприємств
 7. Забезпечення тимчасовим житлом військовослужбовців
 8. Встановлення контролю за діяльністю підприємств, пов’язаних з видавництвом та телекомунікацією
 9. Мобілізація та обмеження виїзду
 10. Банківська система

24 лютого Президент України Володимир Зеленський ввів воєнний стан у країні. З дня введення воєнного стану військове командування наділяється додатковими повноваженнями.

Згідно з указом, воєнний стан запроваджується строком на 30 діб. Таке рішення ухвалено у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони й відповідно до українського законодавства.

Які права та свободи громадян можуть обмежуватися при воєнному стані?

Відповідно до Указу Президента № 64/2022 у зв’язку із введенням воєнного стану тимчасово можуть обмежуватися наступні конституційні права та свободи громадян:

 • недоторканність житла (ст. 30 Конституції України);
 • таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції (ст. 31 Конституції України);
 • невтручання в особисте і сімейне життя (ст. 32 Конституції України);
 • заборона збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди (ст. 32 Конституції України);
 • свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України (ст. 33 Конституції України);
 • право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань (ст. 34 Конституції України);
 • участь в управлінні державними справами та виборчі права (ст. 38 Конституції України);
 • право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації (ст. 39 Конституції України);
 • право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності (ст. 41 Конституції України);
 • заборона примусового відчуження об’єктів права приватної власності (ст. 41 Конституції України);
 • право займатися підприємницькою діяльністю (ст. 42 Конституції України);
 • захист конкуренції у підприємницькій діяльності (ст. 42 Конституції України);
 • заборона зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція (ст. 42 Конституції України);
 • право на працю (ст. 43 Конституції України);
 • заборона використання примусової праці (ст. 43 Конституції України);
 • захист від незаконного звільнення (ст. 43 Конституції України);
 • право на своєчасне одержання винагороди за працю (ст. 43 Конституції України);
 • право на страйк (ст. 44 Конституції України);
 • право на освіту (ст. 53 Конституції України);

Особливості воєнного стану, які впливають на звичайних порядок ведення бізнесу

 1. Під охорону армії та правоохоронних органів переходять об’єкти державного значення, об’єкти транспортної системи України та об’єкти, що забезпечують життєдіяльність населення, запроваджується особливий режим їх роботи.
 2. Запроваджується трудова повинність для працездатних осіб, які не мобілізовані і не заброньовані за підприємствами на період дії воєнного стану, для виконання робіт оборонного характеру або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, або до суспільно корисних робіт.

Запровадження трудової повинності

Військове командування має право використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю.

Працівники і підприємства можуть бути мобілізовані на військову службу, частина – для трудової повинності. Проте бізнес буде зобов’язаний зберігати за мобілізованими працівниками їх робочі місця. Щоправда, оплату праці мобілізованим здійснює держава.

Варто зазначити, що не можуть залучатися до робіт особи, яким стан здоров’я не дозволяє їх виконувати, а також жінки з дітьми до трьох років та вагітні жінки, якщо є загроза завдання шкоди їхньому здоров’ю.

Примусове відчуження майна

Військове командування має право примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану та видавати про це відповідні документи.

Примусове відчуження майна передбачає попереднє або наступне повне відшкодування його вартості. Вилучення майна проводиться безоплатно. Відшкодування вартості може здійснюватися як до відчуження, так і після нього. Рішення про відчуження приймається місцевими адміністраціями, місцевими радами та військовим командуванням. Також можливий варіант безоплатного вилучення, що може застосовуватися до державних підприємств. Проте, право власності на відчужене майно можна повернути в судовому порядку, після завершення або скасування воєнного стану. Звичайно, в такому випадку особа зобов’язана і повернути кошти, що були їй сплачені в якості компенсації.

Обмеження на реалізацію певних товарів

Під час дії воєнного стану може бути заборонена торгівля зброєю, алкоголем та сильнодіючими речовинами. Можуть вводитись і обмеження щодо виробництва та реалізації лікарських засобів, що містять наркотичні речовини чи прекурсори.

Зміна керівництва підприємств

Менеджмент компанії можуть усунути та замінити в разі неналежного виконання обов’язків, пов’язаних з режимом воєнного стану.

Забезпечення тимчасовим житлом військовослужбовців

За потреби, для фізичних та юридичних осіб встановлюється повинність з розквартирування військових. Тому, військове командування може змусити підприємство надати житлову площу, в разі наявності відповідних об’єктів, на потреби армії.

Встановлення контролю за діяльністю підприємств, пов’язаних з видавництвом та телекомунікацією

З дня введення воєнного стану Закон дозволяє регулювання роботи підприємств телекомунікацій, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоорганізацій, телерадіоцентрів та інших підприємств, установ, організацій і закладів культури та засобів масової інформації, а також використовування місцевих радіостанцій, телевізійних центрів та друкарень для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і населення.

Мобілізація та обмеження виїзду

У період дії воєнного стану можуть оголосити загальну або часткову мобілізацію. Строки та обсяги визначає президент України. Але мобілізацію можуть і не оголошувати. Також військкомати можуть викликати на збори військовозобов’язаних.

Заборонити чи обмежити виїзд з території, на якій оголошено воєнний стан, чи взагалі з країни можуть не тільки для військовозобов’язаних, а й для всіх громадян. Рішення грунтується на указі президента, а приймає його, згідно з постановою Кабміну, військове командування разом з військовими адміністраціями.

Банківська система

Правління Національного банку України прийняло Постанову від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» та роз’яснило, як працюватиме банківська система в разі введення воєнного стану в Україні.

Постановою передбачено, що:

 • банки забезпечують роботу відділень в безперебійному режимі в умовах відсутності загрози життю та здоров’ю населення;
 • банки продовжують роботу з урахуванням обмежень, визначених цією Постановою;
 • забезпечується доступ до сейфових скриньок в безперебійному режимі;
 • безготівкові розрахунки здійснюються без обмежень;
 • банкомати підкріплюються готівкою без обмежень;
 • НБУ здійснює бланкове рефінансування банків для підтримки ліквідності без обмежень по сумі терміном до 1 року з можливістю пролонгації ще на 1 рік;
 • платежі Уряду України здійснюються без обмежень, згідно із законодавством про особливий період.

Відповідна Постанова також передбачає введення тимчасових обмежень з 24 лютого 2022 року, зокрема:

 • призупинити роботу валютного ринку України крім операцій продажу іноземної валюти клієнтами;
 • зафіксувати офіційний курс на 24 лютого 2022 року;
 • обмежити зняття готівки з рахунку клієнта в обсязі 100 тис. грн на день (не враховуючи виплати заробітної плати та соціальних виплат), крім підприємств та установ, що забезпечують виконання мобілізаційних планів (завдань), уряду та окремих дозволів Національного банку без нарахування та зняття комісій;
 • заборонити видачу готівкових коштів з рахунків клієнтів в іноземній валюті крім підприємств та установ, що забезпечують виконання мобілізаційних планів (завдань), уряду та окремих дозволів Національного банку;
 • увести мораторій на здійснення транскордонних валютних платежів (крім підприємств та установ, що забезпечують виконання мобілізаційних планів (завдань) та уряду, окремих дозволів НБУ);
 • зупинити здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками резидентів держави, що здійснила збройну агресію проти України;
 • банкам-емітентам електронних грошей призупинити здійснення випуску електронних грошей, поповнення електронних гаманців електронними грошима, розповсюдження електронних грошей.

Додатково, Україна закрила повітряний простір для літаків цивільної авіації. На який саме термін введено обмеження для цивільної авіації наразі не уточнюється.

Олександр Мельник

Олександр Мельник

Партнер, керівник практики корпоративного права та M&A, адвокат

1163

Статті на тему

Анну Сокур підвищено на посаду юристки податкової практики

19 Квітня 2024 Новини

Анну Сокур підвищено на посаду юристки податкової практики

Читати
Березневий дайджест новин

03 Квітня 2024 Новини

Березневий дайджест новин

Читати
GOLAW знову здобула визнання у міжнародному рейтингу The Legal 500 EMEA 2024

02 Квітня 2024 Новини

GOLAW знову здобула визнання у міжнародному рейтингу The Legal 500 EMEA 2024

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну