fbpx

Чи можна не платити ЄСВ із заробітної плати під час карантину?

18.03.2020 набув чинності Закон № 533-ІХ, який, серед іншого, встановлює наступні пільги зі сплати єдиного соціального внеску

  1. У період з 1 березня по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за себе наступні особи:
  • фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

2. Штрафні санкції тимчасово не застосовуються за порушення, вчинені в період з 1 березня по 30 квітня 2020 року:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
  • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів.

3. Також платникам єдиного внеску тимчасово не нараховується пеня, а нарахована пеня за період з 1 березня по 30 квітня 2020 року підлягає списанню.

Із зазначених норм можна зробити припущення, що роботодавець має можливість не сплачувати ЄСВ із заробітної плати без застосування до нього штрафу та пені на час дії карантину.

Звертаємо Вашу увагу, що цей висновок є неправильним – зміни не звільняють від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску роботодавців (осіб, що визначені в п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Крім того, незважаючи на прийняті пільги з тимчасового незастосування штрафних санкцій, зміни також не торкнулись положень, які зобов’язують банки приймати від роботодавців платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до закону нараховується ЄСВ, та здійснювати видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, затвердженому Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 453 (ч. 2 ст. 24 Закону про ЄСВ).

Отже, банки продовжуватимуть здійснювати контроль за сплатою ЄСВ при виплаті заробітної плати.

Зазначене також викладено у листі Національного банку від 23.03.2020 № 57-0009/14994.

Слід звернути увагу, що аналогічне стосується і сплати ПДФО та військового збору при виплаті заробітної плати. Адже зміни не торкнулися і положень п. 168.1.2 ст. 168 Податкового кодексу, згідно яких ПДФО сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Бережіть себе!

Ірина Кальницька

Ірина Кальницька

Партнер, керівник практики податкового права, практики реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокат

  • Визнання та досягнення
  • Best Lawyers, Ukraine 2020
  • The Legal 500 EMEA 2020
  • Who’s Who Legal 2020
  • Ukrainian Law firms. A Handbook for Foreign Clients 2020
  • 50 провідних юридичних фірм України
Олена Сулима

Олена Сулима

Старший юрист, адвокат

Статті на тему

LEGAL HOTLINE 15.04.2021

15 Квітня 2021 Публікації

LEGAL HOTLINE 15.04.2021

Читати
Топ помилок учасників приватизації: як не треба робити

14 Квітня 2021 Публікації

Топ помилок учасників приватизації: як не треба робити

Читати
Чи потрібна іноземному інвестору українська компанія для участі у приватизації?

09 Квітня 2021 Публікації

Чи потрібна іноземному інвестору українська компанія для участі у приватизації?

Читати
Всі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування