LEGAL HOTLINE 16.02.2023 | Дайджест головних законодавчих новин

Зміст

 1. АРМА ввело в експлуатацію Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні
 2. Розширено перелік учасників бойових дій
 3. Продовжено строк мобілізації
 4. Документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав, приймаються на території України без спеціального посвідчення за умови, що така практика існувала до 24 лютого 2022 року
 5. Роз’яснено новий Порядок бронювання військовозобов’язаних для підприємств, установ та організацій агропромислового комплексу
 6. Затверджено новий порядок надання компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій зареєстрованих безробітних

АРМА ввело в експлуатацію Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні

Формування та ведення Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, поруч із розшуком та управлінням активів, є однією із головних функцій АРМА. У зв’язку з цим 30 січня 2023 року був підписаний наказ, яким Реєстр нарешті був введений в повноцінну експлуатацію.

Нагадаємо, Реєстр створено з метою систематизувати, синхронізувати й, як наслідок, зробити більш ефективною роботу всіх відомств, залучених до прийняття рішень щодо арештованих активів.

За словами Голови АРМА, в Реєстрі арештованих активів наразі наявна інформація фактично щодо всіх видів і типів активів: нерухомість, земельні ділянки, рухоме майно, транспорт, частки у статутному капіталі, акції та паї, майнові права інтелектуальної власності, грошові активи та банківські метали, майнові права і складені активи, зокрема майнові комплекси.

При цьому наповнення Реєстру щодо кожного окремого активу або груп активів в рамках одного кримінального провадження здійснюється протягом всього часу розслідування: від досудового розслідування та судового розгляду до реалізації активів після винесення остаточного судового рішення.

Структура інформаційного наповнення Реєстру загалом виглядає так:

 • відомості щодо ухвали про арешт активів;
 • інформація щодо осіб підозрюваних, обвинувачених в рамках кримінального провадження;
 • інформація щодо ухвали про передачу арештованих активів АРМА;
 • відомості про заходи, вжиті у кримінальному провадженні, пов’язані з арештом та управлінням активами, у тому числі коштами;
 • інформація про ухвалу щодо скасування арешту, скасування передачі в управління активів;
 • дані про рішення стосовно конфіскації, спеціальної конфіскації або стягнення в дохід держави активів у кримінальному провадженні;
 • інформація про кошти, одержані від реалізації активів.

Розширено перелік учасників бойових дій

05 лютого 2023 року набув чинності Закон, яким були внесені зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 

Відтепер до учасників бойових дій також віднесено осіб, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року відповідно до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» або у складі добровольчих формувань у взаємодії зі Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Законом передбачено, що підставою для надання відповідного статусу є довідка, видана командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) ЗСУ, МВС України, Нацполіції, Нацгвардії України, ДПС України, СБУ та інших утворених відповідно до закону військових формувань чи правоохоронних органів, у взаємодії з якими особа сама або у складі добровольчого формування брала безпосередню участь у здійсненні відповідних заходів, про період участі у них. В разі відсутності у особи такої довідки, закон встановлює альтернативний перелік відомостей, що може бути підставою для отримання статусу учасника бойових дій (зокрема, свідчення відповідних свідків). 

Рішення про надання статусу учасника бойових дій із зазначеної підстави ухвалюється міжвідомчою комісією Міністерства у справах ветеранів України за процедурою, встановленою Кабінетом Міністрів України.

Продовжено строк мобілізації

07 лютого 2023 Верховна Рада України ухвалила Закон, яким строк загальної мобілізації продовжено ще на 90 днів з 19 лютого.

Документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав, приймаються на території України без спеціального посвідчення за умови, що така практика існувала до 24 лютого 2022 року

09 лютого 2023 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України, яка встановлює, що документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 р. такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Рішення зумовлено тим, що в грудні 2022 року у відносинах України  з росією та білоруссю припинила дію міжнародна Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах. У результаті громадянам України, які мають документи, видані на території цих двох держав, тепер необхідно було б проставляти на них апостиль, тому вони змушені були б їхати для цього на територію держави-агресора.

Таким чином, протягом дії воєнного стану в Україні та протягом 6 місяців після нього, документи, які приймалися без апостиля до 24 лютого 2022 року, продовжують прийматися без апостиля.

Роз’яснено новий Порядок бронювання військовозобов’язаних для підприємств, установ та організацій агропромислового комплексу

09 лютого Міністерство аграрної політики та продовольства України опублікувало розʼяснення, згідно з яким бронюванню підлягають працівники:

 • підприємств, установ та організацій, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення);
 • підприємств, установ та організацій, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
 • підприємств, установ й організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Список працівників відповідного підприємства, установи чи організації за формою згідно з додатком 1 Порядку бронювання в паперовій та/або електронній формі разом з обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 Порядку бронювання подається:

 • підприємствами, установами й організаціями, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення) до, як правило, обласних військових адміністрацій чи районних військових адміністрацій;
 • підприємствами, установами й організаціями, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, до центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, в інтересах яких вони здійснюють виробництво товарів, виконують роботи, надають послуги, або до Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України.
 • підприємствами, установами й організаціями, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період,  до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської військової/військово-цивільної адміністрації (у разі її утворення), на території юрисдикції якої вони розташовані.

При цьому необхідно зазначити, що вказані документи підприємства, установи та організації, які є критично важливими для національної економіки в галузі сільського господарства, подаються  безпосередньо до Міністерства аграрної політики та продовольства України через кабінет бронювання.

Затверджено новий порядок надання компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій зареєстрованих безробітних

10 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення щодо надання роботодавцям таких компенсацій:

(1) компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску – за працевлаштування роботодавцем строком не менше ніж на 2 роки за направленням центру зайнятості зареєстрованих безробітних з-поміж осіб, які мають додаткові гарантії у працевлаштуванні та перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць. Зокрема, таких категорій населення:

 • один з батьків або особа, яка їх замінює та має на утриманні дитину (дітей) віком до шести років або виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю або утримує без одного з подружжя особу з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) та/або особу з інвалідністю I групи (незалежно від причини інвалідності);
 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
 • особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;
 • особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років;
 • особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;
 • особи, стосовно яких згідно із Законом встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.

Загальна тривалість виплати компенсації становитиме 12 місяців впродовж наступних двох років.

(2) 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати – за працевлаштування роботодавцем за направленням центру зайнятості строком не менше ніж на один рік осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років, а також осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць і належать до таких категорій:

 • особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку;
 • учасники бойових дій.

Загальна тривалість виплати компенсації становитиме 6 місяців впродовж наступного року.

(3) 50% мінімальної заробітної плати за відповідну особу за місяць, за умови якщо роботодавець за направленням центру зайнятості працевлаштовує зареєстрованого безробітного з-поміж осіб:

 • віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;
 • віком до 35 років – на перше робоче місце;
 • звільнених зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.

Загальна тривалість виплати компенсації становить не більше 6 місяців за умови збереження гарантій зайнятості особи протягом періоду, що перевищує виплати у два рази.

Ігор Глушко

Ігор Глушко

Партнер, керівник практики кримінального права, адвокат

 • Визнання
 • The Legal 500 EMEA 2023
Крістіна Кольчинська

Крістіна Кольчинська

Радниця, адвокатка

772

Статті на тему

НБУ суттєво послаблює валютні обмеження

21 Травня 2024 Публікації

НБУ суттєво послаблює валютні обмеження

Читати
TAX ALERT 17.05.2024 | ДАЙДЖЕСТ ГОЛОВНИХ ПОДАТКОВИХ НОВИН

17 Травня 2024 Публікації

TAX ALERT 17.05.2024 | ДАЙДЖЕСТ ГОЛОВНИХ ПОДАТКОВИХ НОВИН

Читати
Як директору звільнитися без згоди загальних зборів учасників ТОВ? Алгоритм дій

13 Травня 2024 Публікації

Як директору звільнитися без згоди загальних зборів учасників ТОВ? Алгоритм дій

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну