Умови імпорту електричної енергії для бізнесу в Україні
Зміст
У 2024 році Україна значно збільшила імпорт електричної енергії, підвищивши його обсяг у 5,5 разів порівняно з попереднім роком, досягнувши 4,4 млн МВт-год. Згідно з даними моніторингу ExPro Electricity, найбільшим постачальником електричної енергії стала Угорщина, на частку якої припало 39% загального імпорту. Інші постачальники включають Словаччину (23%), Румунію (18%), Польщу (14%) та Молдову (5%). Найбільшими імпортерами стали наступні компанії: ТОВ «Д.Трейдінг», ТОВ «ДЕ Трейдинг», Акціонерне товариство «Енергетична компанія України», ТОВ «Дніпросталь Енерго», ТОВ «Акспо Україна» та ТОВ «Євромін Енерджи».
З 1 грудня 2024 року був збільшений максимальний обсяг імпорту електричної енергії з Європи в Україну з 1,7 ГВт до 2,1 ГВт.
Завдяки чому це стало можливим?
Великою перемогою для України стало приєднання до об’єднаної енергосистеми континентальної Європи ENTSO-E, до того ж на рік раніше запланованого терміну. Хронологія синхронізації української енергосистеми з ENTSO-E наступна:
- 24 лютого 2022 року — початок ізольованої роботи української енергосистеми через повномасштабного вторгнення рф в Україну;
- 28 лютого 2022 року — європейські міністри енергетики погодили приєднання України до ENTSO-E;
- 16 березня 2022 року — синхронізація української енергосистеми з ENTSO-E;
- 26 квітня 2022 року — НЕК «Укренерго» отримало статус члена-спостерігача в ENTSO-E;
- 28 листопада 2023 року — ENTSO-E підтвердило виконання НЕК «Укренерго» вимог Каталогу технічних заходів;
- 14 грудня 2023 року — Вищий керуючий орган Асамблея ENTSO-E надала НЕК «Укренерго» статус повноправного члена ENTSO-E.
Приєднання України до об’єднаної енергосистеми ENTSO-E дало змогу учасникам ринку здійснювати експорт та імпорт електричної енергії, що, в свою чергу, підвищує енергетичну безпеку країни, а також дає можливість оптимізувати постачання електричної енергії в умовах високого попиту та невизначеності.
Види та умови участі в аукціонах
Відповідно до законодавства України та Європейського Союзу надання доступу до пропускної спроможності для передачі електричної енергії через міждержавні перетини учасникам ринку за результатами аукціонів є одним із напрямів діяльності Оператора системи передачі (далі — «ОСП»). Єдиним ОСП в Україні являється НЕК «Укренерго». Аукціони проводяться з дотриманням вимог законодавства України щодо електронних документів та ідентифікації.
На кожному аукціоні розподіляється не тільки доступна пропускна спроможність, яка була запланована для цього аукціону, але й та, яка не була розподілена на попередніх аукціонах або повернута аукціонному офісу.
Брати участь в аукціонах можуть лише учасники ринку електричної енергії. Нагадаємо, що відповідно до правил ринку учасниками ринку електричної енергії є: агрегатор, виробник, електропостачальник, трейдер, оператор малої системи розподілу, ОСП, Оператор системи розподілу, Оператор ринку, оператор установки зберігання енергії, гарантований покупець, споживач (у тому числі активний споживач). Всі учасники аукціонів мають рівні можливості отримати право на передачу електричної енергії.
Отож з 2023 року запроваджені односторонні та спільні аукціони з розподілення пропускної спроможності міждержавних електромереж.
Односторонній розподіл для міждержавного напрямку Україна-Польща (Добротвір-Замость) та спільний для міждержавних напрямків Україна-Румунія та Україна-Молдова проводиться на аукціонах платформи ОСП.
Участь в аукціоні потребує попереднього укладання договору про доступ, отримання доступу до аукціонної платформи та надання відповідного забезпечення. Для укладання договору про доступ заява та відповідний пакет документів подається ОСП. Аукціонний офіс перевіряє всю надану інформацію, після чого приймається рішення про реєстрацію або відмову.
Зареєстровані учасники аукціону зобов’язані надати забезпечення для гарантування оплати за результатами аукціону. Це забезпечення може бути у вигляді банківської гарантії або грошового забезпечення, яке використовуватиметься аукціонним офісом для підтвердження участі в аукціоні.
Пропускна спроможність розподіляється серед учасників, що запропонували найвищу ціну згідно з принципом першочергового задоволення заявок.
Спільний скоординований розподіл пропускної спроможності міждержавних мереж для кордону Україна-Польща, Україна-Угорщина та Україна-Словаччина впроваджено на європейській платформі розподілу JAO.
Для участі в спільних аукціонах, що проводяться JAO, учасники повинні виконати кілька кроків реєстрації:
- зареєструйтеся на платформі служби підтримки для управління запитами;
- подати відповідний пакет документів не пізніше 9 робочих днів до дати аукціону.
Після реєстрації створюється користувацький обліковий запис для участі на торговій платформі JAO.
Згідно з правилами ринку переможці аукціонів повинні надати ОСП графік імпорту для кожного міждержавного перетину, враховуючи результати добових аукціонів, до часу закриття воріт для номінації фізичного права на передачу, який визначається на відповідній платформі.
Кому може бути вигідним імпорт електричної енергії?
Станом на зараз можливості імпорту електричної енергії використовуються лише на менше ніж половину від потенційно доступного обсягу, причиною чого являються високі ціни в Європі. За даними АТ «Оператор ринку», 12 березня індекс базового навантаження на українському ринку «на добу наперед» становив 106,00 євро/МВт-год, в той час як у Польщі — 124,31 євро/МВт-год, у Словаччині — 124,03 євро/МВт-год, а в Румунії — 123.42 євро/МВт-год.
Однак влітку 2024 року ситуація була іншою: 3 липня в Україні індекс базового навантаження становив 144,83 євро/МВт-год, у Польщі — 114,85 євро/МВт-год, у Словаччині — 94,49 євро/МВт-год, у Румунії — 116,95 євро/МВт-год. Звісно це було в тому числі зумовлено частими відключеннями та аномальною спекою. Однак можна очікувати, що влітку цього року ціни на електричну енергію повторять сценарій минулого року, відповідно імпорт електричної енергії стане вигідним.
Також 26 листопада 2024 року уряд України оновив правила імпорту електроенергії в умовах воєнного стану, ухваливши Постанову № 1342. Згідно з новими положеннями, під час введення графіків погодинних відключень підприємства, що імпортують 60% від обсягу споживання кожної години, не підлягатимуть обмеженням електроенергії, що дозволяє знизити навантаження на внутрішній ринок. Нагадаємо, що раніше цей обсяг становив 30%, 50% та 80%.
Дані зміни створюють сприятливі умови для бізнесу, особливо для енергомістких підприємств, забезпечуючи їх стабільним постачанням електричної енергії та знижуючи економічні ризики в умовах непередбачуваних енергетичних обмежень.
Важливим питанням є гарантії походження електричної енергії. Нагадаємо, що визнання в Україні та міжнародна торгівля гарантіями походження електричної енергії, виданими в Європі та навпаки, буде можливим лише після набуття НКРЕКП членства в Асоціації органів емітентів (далі — AIB). 30 травня 2024 року за рішенням Загальних зборів AIB Україна в особі НКРЕКП набула офіційного статусу члена Асоціації. НКРЕКП передбачає, що повноправне приєднання до AIB відбудеться до кінця 2025 року. Гарантії походження електричної енергії для українського бізнесу — це можливість забезпечити конкурентоспроможність української продукції на ринках ЄС, позбавить навантаження «карбонового бар’єра» CBAM тощо.
Отже, резюмуючи, можна стверджувати, що Україна активно розвиває механізми для імпорту електричної енергії, що дозволяє збільшити енергетичні потужності та дає хороші можливості для розвитку бізнесу. Скоординоване використання міждержавних аукціонів, а також постійне оновлення законодавства, допомагає Україні інтегруватися в європейську енергетичну мережу та зміцнювати свою енергетичну незалежність.
Якщо вам потрібна юридична консультація, заповніть форму нижче для її замовлення.

Олександр Мельник
Партнер, керівник практики корпоративного права та M&A, адвокат
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- o.melnyk@golaw.ua
- +38 044 581 1220
- Визнання
- The Legal 500 2024
- IFLR1000 2024 (International Financial Law Review)
- Legal 500 Green Guide 2024
- Рейтинг ТОП-50 Юридичних фірм України | ЮРПРАКТИКА

Христина Зіменко
Юристка
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- k.zimenko@golaw.ua
- +38 044 581 1220
Отримати консультацію
Щоб отримати консультацію, будь ласка, заповніть форму нижче, або одразу зателефонуйте нам:Статті на тему

26 Березня 2025 Golaw: Energy Alert
Спори в сфері зеленої енергетики: судова практика 2024 року

04 Березня 2025 Golaw: Energy Alert
Нові правила приєднання до електромереж: що змінює закон № 4213-ix

29 Січня 2025 Golaw: Energy Alert
Енергетичний потенціал України та роль юридичного супроводу в розвитку галузі
Підпишіться, аби знати більше
Інформація мотивує до нових звершень. Підпишіться, не пропускайте огляди законодавства та новини від GOLAW
Послуги
-
- Антимонопольне та конкурентне право
- Банківське та фінансове право
- Взаємодія з державними органами (GR)
- Судова практика
- Відновлення платоспроможності та банкрутство
- Енергетика та природні ресурси
- Захист в антикорупційній сфері
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- Інтелектуальна власність
- Корпоративне право та M&A
- Комплаєнс, корпоративне управління та управління ризиками
- Кримінальне право
- Міжнародна торгівля
- Нерухомість та будівництво
- Послуги для власників бізнесу та приватних клієнтів
- Право воєнного часу
- Податкове та митне право
- Реструктуризація та врегулювання заборгованості
- Трудове право
- Юридичний супровід бізнесу та приватних клієнтів в Німеччині
-
- Авіація
- Агробізнес
- Golaw: Нерухомість та будівництво
- Виробництво та промисловість
- GOLAW: Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- ІТ, Інформаційні технології та штучний інтелект
- Охорона здоров'я та фармацевтика
- Медіа, розваги, спорт та гемблінг
- Роздрібна торгівля, FMCG та електронна комерція
- Транспорт і логістика
- Фінансові установи
- Хімічна промисловість
Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies
Налаштування cookie