Компенсація збитків, завданих воєнними діями
Зміст
Збитки, завдані військовою агресією Російської Федерації, обчислюються вже мільярдами гривень. Йдеться про руйнування житла громадян, знищення та пошкодження інфраструктурних об’єктів, офісних, складських та виробничих приміщень.
У громадян та бізнесу постає питання: хто та як відшкодує їм завдані збитки?
Станом на сьогодні не існує єдиного чіткого механізму компенсації шкоди, завданої збройною агресією Росії. Однак держава вже оголосила про певні кроки в цьому напрямку. Так, прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував можливість в майбутньому отримати компенсацію від держави. Він заявив, що у застосунку «Дія» можна буде зареєструвати інформацію про пошкоджене та зруйноване майно громадян України для отримання відшкодування збитків, завданих війною. Зазначимо, що станом на дату цієї публікації така функція в «Дії» ще не доступна.
На даному етапі, конкретний механізм компенсації збитків, спричинених війною, поки ще не розроблений. Однак вже зараз постраждалим важливо належним чином підготуватися до стягнення збитків у майбутньому.
Перш за все, необхідно перевірити наявність документів про право власності на зруйноване або пошкоджене майно (квартиру, будинок, офіс, складські та виробничі приміщення). Не зайвими будуть також інші документи, в яких зазначені характеристики майна, наприклад, технічний паспорт, описи, креслення тощо.
Далі важливо зібрати доказову базу для подальшого стягнення збитків.
Як зафіксувати руйнування або пошкодження майна?
Пропонуємо наступні способи фіксації факту знищення або пошкодження майна.
1. Самостійна фото та відеофіксація
А. Ввімкніть відеозапис на вашому пристрої (телефон, фото- чи відеокамера) та чітко назвіть:
- своє прізвище, ім’я, по-батькові;
- паспортні дані та ІПН (за можливості);
- дату і час зйомки (рекомендуємо також зафіксувати на відео екран іншого пристрою, де буде зазначено дату та час зйомки, наприклад, наручний годинник);
- точне місце зйомки (населений пункт, вулиця, номер будинку).
Б. Наведіть камеру на себе, щоб зафіксувати, що відеозйомку проводите саме ви. Якщо ви проводите зйомку разом з іншими особами, запишіть таких осіб та інформацію про них на відео.
В. Проведіть зйомку руйнування/пошкодження, під час якої опишіть словами всю інформацію, якою ви володієте. Зазначте про дату, час та всі відомі вам обставини пошкодження/руйнування майна, інформацію про власника майна. Окрім відеозапису, рекомендується зробити детальні фото пошкоджень/руйнувань.
Таку фіксацію може здійснити як власник майна, так і будь-яка інша особа, яка в подальшому може стати свідком та особисто підтвердити обставини пошкодження/руйнування майна.
!!! Перед тим, як здійснювати самостійну фіксацію, переконайтесь, що це безпечно для вашого життя та здоров’я !!!
2. Складення документу за участю свідків
Інші особи могли стати свідками обставин руйнування або пошкодження майна. У такому разі варто викласти у письмовому документі (протоколі, акті) за підписами таких свідків відому їм інформацію (дату, час та всі відомі обставини пошкодження/руйнування майна, інформацію про власника майна).
Протокол/акт складається у довільній формі, однак обов’язково повинен містити інформацію про дату, час та місце його складення, паспортні дані, місце проживання та контактну інформацію осіб, що підписують такий документ.Свідки також можуть дати свої письмові пояснення щодо відомих їм обставин пошкоджень/руйнувань.
Якщо поруч з вашим майном знаходились камери відеоспостереження, які могли зафіксувати момент влучення снаряду, виникнення пожежі тощо, спробуйте отримати записи з таких камер для їх подальшого використання в якості доказів.
3. Складення документів за участю компетентних органів
За можливості рекомендуємо викликати представників відповідної райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування для складення акту щодо руйнування/пошкодження майна.
В разі виникнення пожеж та аварій на місце, як правило, виїжджають представники Державної служби з надзвичайних ситуацій, які можуть також скласти акт про пожежу із зазначенням її причини (обстріл, бомбардування). До такого акту вносяться відомості, зокрема, про дату, час, місце виникнення пожежі, опис знищеного та пошкодженого майна, прямі та побічні збитки від пожежі, причину пожежі тощо. Обов’язково подбайте про отримання копії такого акту.
Також потрібно викликати поліцію для складення протоколу та фіксації в ньому руйнувань/пошкоджень майна. Також необхідно подати до правоохоронних органів заяву про злочин та отримати відповідний витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. В рамках кримінального провадження в подальшому можуть проводитись слідчі дії, призначатись експертизи для встановлення причин пошкоджень, обставин їх виникнення та оцінки економічних втрат.
4. Збір матеріалів, опублікованих у засобах масової інформації
Якщо засоби масової інформації, Інтернет видання, телеграм канали висвітлювали обставини щодо руйнування або пошкодження вашого майна, слід зберегти такі публікації, зробити скріншоти тощо. В подальшому такі матеріали стануть додатковим аргументом на підтвердження факту руйнування/пошкодження майна.
Додатково ви можете завантажити зібрані докази на Інтернет-сторінках https://warcrimes.gov.ua/, https://tribunal.in.ua/. В такому випадку ці докази будуть використані також для кримінального переслідування, причетних до злочинів відповідно до українського законодавства, а також у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та в спеціальному трибуналі після його створення.
Докази зібрано: що далі?
Наразі звернення до суду з позовом про відшкодування збитків, завданих війною, вважаємо таким, що не призведе до отримання реального результату. При цьому, відсутня і будь-яка альтернативна адміністративна процедура з цього питання.
Адже, як зазначалось вище, механізм компенсації збитків, завданих воєнними діями, поки що не встановлений. Уряд заявив про створення в майбутньому спеціального Фонду зруйнованого майна та інфраструктури та реєстрації в додатку «Дія» інформації про пошкоджене та зруйноване майно громадян України. Однак залишається відкритим питання, чи зможуть юридичні особи отримати відшкодування понесених збитків із зазначеного Фонду, або ж кошти Фонду будуть спрямовані виключно на потреби громадян, житло яких було знищене або пошкоджене окупантом.
Варто зазначити, що Постановою КМУ від 20 березня 2022 р. № 326 затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Однак вказаний щойно прийнятий нормативно-правовий акт лише визначає напрями, за якими будуть розроблені методики для оцінки шкоди і втрат, завданих агресією РФ. Наприклад, напрям «економічні втрати підприємств» включатиме втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності. Розробити та затвердити такі методики відповідні міністерства повинні протягом 6 місяців.
Стягнення збитків: попередній досвід
Україна вже постраждала від Російської агресії в Донецькій та Луганській областях. Однак на законодавчому рівні так і не було впроваджено ефективного механізму відшкодування збитків, завданих громадянам та бізнесу на цих територіях. Так, у 2014 році було оголошено про проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях. Тому питання компенсації завданих збитків регулювалося, зокрема, Законом України «Про боротьбу із тероризмом». Вказаним Законом передбачено, що відшкодування шкоди здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Далі, у 2018 році був прийнятий Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», яким передбачена можливість залучення країни-агресора РФ в якості відповідача у справах про відшкодування збитків. Однак на практиці такий засіб захисту виявився неефективним з огляду на імунітет РФ від рішень національних українських судів.
Тобто можливість компенсації матеріальних збитків була передбачена лише декларативно. У свою чергу, дієвий механізм реалізації цих положень та реальної компенсації понесених збитків виявився відсутнім. Тому більшість громадян та бізнесу, майно яких було знищено внаслідок агресії РФ на сході України, так і не домоглися реального захисту своїх прав.
Висновок
Отже, громадяни та бізнес очікують на розробку державою методик визначення та чіткого порядку відшкодування шкоди, завданої їх майну. А поки дієвий механізм стягнення збитків відсутній, варто зосередитись на формуванні належної доказової бази на підтвердження факту пошкоджень/руйнувань майна.
Катерина Цвєткова
Партнерка судової практики, адвокатка
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- k.tsvetkova@golaw.ua
- +38 044 581 1220
- Визнання
- The Legal 500 EMEA 2024
- Who's Who Legal 2022 - 2024
Підпишіться, аби знати більше
Інформація мотивує до нових звершень. Підпишіться, не пропускайте огляди законодавства та новини від GOLAW
Послуги
-
- Антимонопольне та конкурентне право
- Банківське та фінансове право
- Взаємодія з державними органами (GR)
- Судова практика
- Відновлення платоспроможності та банкрутство
- Енергетика та природні ресурси
- Захист в антикорупційній сфері
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- Інтелектуальна власність
- Корпоративне право та M&A
- Комплаєнс, корпоративне управління та управління ризиками
- Кримінальне право
- Міжнародна торгівля
- Нерухомість та будівництво
- Послуги для власників бізнесу та приватних клієнтів
- Право воєнного часу
- Податкове та митне право
- Реструктуризація та врегулювання заборгованості
- Трудове право
- Юридичний супровід бізнесу та приватних клієнтів в Німеччині
-
- Авіація
- Агробізнес
- Нерухомість та будівництво
- Виробництво та промисловість
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- ІТ, Інформаційні технології та штучний інтелект
- Охорона здоров'я та фармацевтика
- Медіа, розваги, спорт та гемблінг
- Роздрібна торгівля, FMCG та електронна комерція
- Транспорт і логістика
- Фінансові установи
- Хімічна промисловість
Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies
Налаштування cookie