Ліквідація ТОВ: алгоритм дій, проблемні питання, рекомендації

Зміст

  1. Як спростити та пришвидшити процес ліквідації?
  2. Висновок

Війна в Україні створює безпрецедентні ризики для бізнесу та спричинила економічну кризу, що зумовило зростання кількості ліквідацій бізнесу, що в деяких випадках є раціональним виходом із ситуації. Втім, на практиці строки та складність ліквідації бізнесу часто стають справжнім сюрпризом для власників та зумовлюють виникнення нових викликів. Зокрема, навіть при відсутності будь-якої діяльності в компанії строк її ліквідації може займати мінімум шість місяців. 

Як підготуватися до ліквідації бізнесу таким чином, щоб це було максимально швидко та з мінімальними ризиками для керівництва й власників? 

Беручи до прикладу товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ), як найбільш розповсюджену організаційно-правову форму ведення бізнесу в Україні, пропонуємо до уваги ТОП 5 рекомендацій, що будуть корисними в підготовці до ліквідації.

Загалом процес ліквідації ТОВ законодавчо регламентований та умовно ділиться на наступні етапи: 

  • прийняття рішення власниками ТОВ щодо ліквідації та реєстрація зазначеного рішення державним реєстратором; 
  • виконання вимог законодавства щодо повідомлення кредиторів, задоволення їх вимог, якщо такі наявні, складання ліквідаційного балансу тощо; 
  • аудит податковими та пенсійними органами; 
  • передача документів до архівної установи; 
  • державна реєстрація припинення ТОВ.

Як спростити та пришвидшити процес ліквідації?

  • Аудит компанії

Попередньо, до початку процедури ліквідації, рекомендується провести вибірковий юридично-фінансовий аудит ТОВ. Його метою є виявлення заборгованостей за зобов’язаннями перед контрагентами, засновниками, банками чи наявності невиконаних зобов’язань перед контролюючими органами, зокрема щодо подання звітності чи інших документів в установлений законодавством строк, наявності майна, щодо якого потрібно вирішити подальшу правову долю, працівників тощо. В результаті такого попереднього аудиту, власник компанії зрозуміє, які ризики виникнуть у процесі ліквідації.

Наприклад, якщо в результаті аудиту буде встановлено недостатність коштів та майна для погашення вимог кредиторів, то класична процедура ліквідації ТОВ у даному випадку неможлива та застосуванню підлягає процедура банкрутства, яка потребує залучення суду та вимагає ще більше часових і грошових витрат. 

Наявність проблемної заборгованості вимагатиме роботи з нею. Існують різноманітні творчі варіанти реструктуризації боргу, такі як: зарахування зустрічних однорідних вимог, прощення боргу, конвертація боргу в статутний капітал тощо. Проте варто враховувати податкові наслідки реструктуризації. Зокрема, прощений борг може бути кваліфікуватися як дохід, з якого має бути сплачений  відповідний податок.  

  • Призначення ліквідатора та звільнення працівників ТОВ

Перед реєстрацією рішення про ліквідацію в державного реєстратора рекомендується узгодити порядок звільнення працівників. При формуванні бюджету на ліквідацію необхідно враховувати, що про звільнення працівників у зв’язку із ліквідацією необхідно повідомити за 2 місяці. Альтернативним варіантом може бути звільнення за угодою сторін, для чого необхідно провести з кожним індивідуальну розмову та узгодити обопільно зручний варіант звільнення.

В подальшому необхідно визначитися із кандидатурою ліквідатора. Законодавство не містить конкретних вимог до кандидатури ліквідатора, ним може бути поточний директор ТОВ, залучений окремо консультант або будь-яка інша особа. Водночас рекомендується призначати особу, яка розуміє процедуру ліквідації та здатна вести ефективну комунікацію з контролюючими органами. Також варто виготовити електронні ключі для ліквідатора для можливості підпису юридично значущих документів електронно, оскільки окремі види звітності вимагають подання виключно в електронній формі.

  • Робота з бухгалтерською службою

Паралельно необхідно за підтримки бухгалтера чи бухгалтерської служби ТОВ зібрати документи, пов’язані із діяльністю останньої, що будуть вимагатися протягом перевірки податковими та пенсійними органами. Зокрема, це документи щодо дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду України, листки непрацездатності, табелі обліку робочого часу, відомості щодо нарахування заробітної плати, накази, платіжні відомості щодо зарахування коштів на особові рахунки працівника та інші документи. Важливо зауважити, що пенсійними органами перевіряється діяльність з січня 2007 року.  

Окрім того, з метою проходження податкової перевірки завчасно необхідно підготувати бухгалтерські документи, зокрема акти виконаних робіт чи наданих послуг, прибуткові та видаткові ордери, оборотно-сальдові відомості по відповідним рахункам, банківські виписки тощо. Не можна оминути увагою факт, що податкові органи перевіряють діяльність починаючи із 2017 року. 

Тому рекомендується розпочинати реєстрацію ліквідації ТОВ за умови якісної підготовки та збору зазначених документів.

Окрім того, не слід забувати, що рахунок ТОВ в банківських установах має бути закритим та мати нульовий баланс. Це є обов’язковим для проведення податкової перевірки ТОВ.

  • Реєстрація ліквідації ТОВ та проведення перевірок

Рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, керуючого припиненням, порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог.

Обов’язковим етапом також є повідомлення через офіційні засоби масової інформації кредиторів про факт початку ліквідації.

Реєстрація рішення про ліквідацію в реєстратора є підставою для ініціювання позапланових перевірок пенсійними та податковими органами.

На що потрібно звертати увагу під час проходження перевірок:

  • наявність актів про проходження перевірок контролюючими органами за попередні періоди діяльності дозволить скоротити період перевірки та може в деяких випадках звести перевірку до формальної процедури видання довідки про відсутність заборгованості за умови, що період, який підлягає перевірці, вже раніше був предметом планової або позапланової перевірки;
  • під час проведення перевірки необхідно займати проактивну позицію, своєчасно надавати коментарі чи додаткові пояснення, що можуть мати значення на остаточні результати перевірки;
  • рекомендується почати з перевірок Пенсійним фондом України та Центром зайнятості, так як для їх ініціювання не вимагається закриття банківських рахунків. У випадку накладення можливих штрафних санкцій з боку зазначених органів буде можливість оперативно здійснити оплату останніх саме за банківського рахунку ТОВ;
  • ініціюючи перевірки, необхідно враховувати обов’язки та особливості функціонування кожного органу з метою правильної організації процесу. Наприклад, Пенсійний фонд України має єдину канцелярію й на практиці трапляються випадки, коли канцелярія помилково може направити листа про перевірку не до всіх департаментів, котрі мають її проводити відповідно до закону. Тому ліквідатор має розуміти процедуру та контролювати, щоб контролюючий орган її дотримувався;
  • не варто забувати, що до моменту офіційного реєстрації припинення, ТОВ зобов’язане у встановлений законодавством строк подавати відповідну звітність до контролюючих органів.
  • Завершення ліквідації ТОВ

Отримання довідок про відсутність заборгованостей та відсутність будь-яких санкцій з боку контролюючих органів буде означати, що ТОВ зможе бути безперешкодно ліквідована. Зазначені довідки в автоматизованому режимі передають до реєстратора, котрий супроводжує ліквідацію. Ліквідатору необхідно подбати про те, щоб, окрім отримання довідок у письмовій формі, відповідні органи забезпечили інформаційний обмін з реєстратором, інакше реєстратор не зможе провести реєстрацію припинення з технічних причин. 

Для державної реєстрації припинення ТОВ у результаті її ліквідації подаються заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та довідка архівної установи про прийняття документів, що, відповідно до закону, підлягають довгостроковому зберіганню.

Для отримання вказаної довідки після проходження усіх перевірок ліквідатор зобов’язаний передати документи довготривалого зберігання (установчі, кадрові та інші) до архівної установи за місцезнаходженням ТОВ. За фактом передання документів ліквідатор має отримати відповідну довідку. Доцільно завчасно зібрати документи, котрі мають бути передані на зберігання до архіву, та впорядкувати їх відповідно до вимог архівної установи.

Висновок

Ліквідація ТОВ в Україні, особливо в умовах підвищених ризиків внаслідок війни, вимагає ретельного планування. Після прийняття рішення про ліквідацію слід провести попередній аудит, щоб виявити можливі заборгованості. Призначення ліквідатора, обізнаного з процедурою ліквідації, забезпечить ефективність процесу. Важливо завчасно повідомити працівників про звільнення та підготувати необхідні документи для податкових і пенсійних перевірок. Після успішного завершення перевірок документи передаються в архів. Завершальним етапом є державна реєстрація припинення ТОВ. Дотримання цих вимог допоможе уникнути юридичних ускладнень і завершити процес без зайвих ризиків для власників та менеджерів.

Якщо вам потрібна юридична консультація, заповніть форму нижче для її замовлення. 

Олександр Мельник

Олександр Мельник

Партнер, керівник практики корпоративного права та M&A, адвокат

Олесь Рябчук

Олесь Рябчук

Юрист, Адвокат

78

Отримати консультацію

Щоб отримати консультацію, будь ласка, заповніть форму нижче:

Статті на тему

Локалізація виробництва для державних закупівель енергетичного обладнання та товарів критичної інфраструктури в Україні

07 Жовтня 2024 Публікації

Локалізація виробництва для державних закупівель енергетичного обладнання та тов...

Читати
Законопроєкт про підвищення податків: що пропонується останньою версією?

02 Жовтня 2024 Публікації

Законопроєкт про підвищення податків: що пропонується останньою версією?

Читати
Національна стратегія протимінної діяльності: на що бізнесу варто звернути увагу

25 Вересня 2024 Публікації

Національна стратегія протимінної діяльності: на що бізнесу варто звернути увагу

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну