TAX ALERT 08.12.2020

Зміст

  1. Прийнято закон щодо соціальної підтримки платників податків у період карантину
  2. Прийнято новий закон про лібералізацію застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО)
  3. Внесено зміни до форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств
  4. Фінансова звітність підприємств може стати загальнодоступною
  5. Мораторій на деякі податкові перевірки під час карантину можуть відмінити
  6. Строк подання звітів про американські рахунки по FATCA переноситься

Прийнято закон щодо соціальної підтримки платників податків у період карантину

4 грудня 2020 року Верховною Радою було прийнято Закон  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2» (законопроект № 4430 від 26 листопада 2020 року, далі –  «Закон»).

Наразі Закон передано на підпис Президенту.

Законом пропонуються наступні зміни:

  • Встановити, що для платників податків, сума боргу яких за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн., не буде надсилатися податкова вимога, не будуть  застосовуватися заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, та не буде застосовуватися право податкової застави.
  • Передбачити списання податковими органами податкового боргу платників податків, сукупний розмір якого за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн., обліковувався станом на 1 листопада 2020 року та не сплачений на дату списання.
  • Надати можливість відстрочити погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що у загальній сумі не перевищує 6800 грн., до 29 грудня 2021 року за дотримання певних вимог.
  • Списати пеню та штрафні санкції у разі повного погашення платником податків суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, грошовими коштами протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом за дотримання певних вимог та обмежень.
  • Не включати до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб 1) дохід у вигляді одноразової матеріальної допомоги з державного бюджету застрахованим особам (передбачена Законом), які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності через посилення обмежувальних заходів та 2) дохід, виплачений (наданий) роботодавцем за рахунок коштів одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання (передбачена Законом) з метою збереження робочих місць.
  • Не включати до складу доходу платника єдиного податку – юридичної особи суму коштів, яка надійшла як одноразова компенсація суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих осіб, відповідно до Закону, а до складу доходу платника єдиного податку фізичної особи – суму коштів, яка надійшла як одноразова матеріальна допомога застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, відповідно до Закону.
  • Звільнити платників єдиного податку першої групи від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року.
  • Встановити, що платники першої групи єдиного податку звільняються від сплати ЄСВ за себе за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року. Ці періоди включаються до страхового стажу та вважатиметься, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.
  • Закріпити функцію формування Реєстру набувачів одноразової компенсації суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих осіб, та здійснення розрахунку розмірів сум таких компенсацій для їх виплати суб’єктам господарювання за контролюючими органами.

Згідно пояснювальної записки метою Законопроекту є впровадження додаткових заходів підтримки громадян та малого бізнесу у період дії посилених обмежувальних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Прийнято новий закон про лібералізацію застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО)

1 грудня 2020 року Верховною Радою прийнято Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій (далі – «Закон»).

Закон наразі передано на підпис Президенту.

Закон є доопрацьованою версією Президентського законопроекту № 4439, зареєстрованого декількома днями раніше, і пропонує, з-поміж іншого, такі зміни:

  • Відкласти з 1 квітня 2021 року на 1 січня 2022 року застосування РРО та/або програмних РРО для платників єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами-підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року незалежно від обраного виду діяльності з деякими винятками щодо них.
  • Скасувати штрафи для суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, у випадку невідповідності на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
  • Продовжити до 1 січня 2022 року застосування понижених штрафних санкцій за порушення суб’єктами господарювання порядку проведення розрахункових операцій, передбачені п. 1 ст. 17 Закону.

Згідно пояснювальної записки до Законопроекту, він спрямований вирішити проблеми бізнесу, які пов’язані зі збереженням діяльності та створених робочих місць, забезпеченням належного та своєчасного виконання податкових зобов’язань, у зв’язку із запровадженням карантинних обмежень.

Внесено зміни до форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств

1 грудня 2020 року набрав чинності Наказ Міністерства фінансів України від 29 жовтня 2020 року № 649 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2016 року № 544» (далі – «Наказ № 649»).

З-поміж іншого, Наказом № 649 доповнено декларацію з податку на прибуток новим рядком, в якому відображається інформація про контрольовані іноземні компанії (надалі – «КІК»)  – податок на прибуток КІК, а також затверджено форми додатків до декларації для цілей звітування щодо КІК.   

Хоча Законопроектом № 4065 від 07 вересня 2020 року планується встановити, що першим звітним роком для звіту про КІК є 2022 рік із наданням можливості подати звіт щодо них одночасно із поданням декларації з податку на прибуток за 2023 рік, Мінфін затвердив форму та додатки для звітності по КІК вже зараз.

Крім того, нова форма декларації передбачатиме графи щодо можливості її подання, зокрема, іноземними компаніями.

Наразі офіційний текст Наказу № 649 ще не оприлюднено. За загальним правилом, нову форму декларації необхідно буде подавати з наступного податкового періоду після її офіційного оприлюднення.

Фінансова звітність підприємств може стати загальнодоступною

Міністерство цифрової трансформації України оприлюднило проект постанови, яким вносяться зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 (щодо затвердження положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних) і від 30 листопада 2016 р. № 867 (щодо оприлюднення інформації у формі відкритих даних). Серед іншого, ним пропонується оновити перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню розпорядниками інформації у формі відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних (далі – «Проект»).

Зокрема, на Державну податкову службу України (далі – «ДПСУ») пропонується покласти функцію оприлюднювати фінансову звітність підприємств незалежно від форм власності, консолідовану фінансову звітність підприємств  та фінансову звітність неприбуткових організацій – в межах збору такої звітності ДПСУ.

Також, Держстат буде зобов’язаний оприлюднювати фінансову звітність компаній, що складається та подається відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»,

Таким чином, зазначені відомості будуть оприлюднюватися на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, функціонування якого забезпечує Міністерство цифрової трансформації України.

Мораторій на деякі податкові перевірки під час карантину можуть відмінити

4 грудня 2020 року на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України (далі – «ДПС») оприлюднено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про скорочення строків дії обмежень, встановлених пунктом 522 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» (далі – «Проект»).

Проектом пропонується скоротити строки дії мораторію щодо проведення перевірок з 18 березня 2020 року по дату набрання чинності вищевказаною постановою щодо:

  • тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними;
  • документальних позапланових перевірок з підстав, коли контролюючий орган вищого рівня, зокрема, здійснив перевірку документів обов’язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявив невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з’ясування під час перевірки питань, що повинні бути з’ясовані;
  • документальних позапланових перевірок у випадку 1) отримання ДПС податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків податкового, валютного  законодавства, іншого законодавства, дотримання якого контролюється податковими органами, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу щодо таких порушень та/або 2) виявлення недостовірності даних, що містяться у поданих податкових деклараціях, у разі ненадання пояснень та документальних підтверджень на запит контролюючого органу щодо такої недостовірності. Однак передбачається, що такі перевірки можливо буде проводити виключно щодо суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення вочевидь нереальних операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків);
  • документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства;
  • документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіка проведення планових документальних перевірок були заплановані на листопад-грудень 2020 року;
  • фактичних перевірок.

Згідно повідомлення ДПС про оприлюднення Проекту, його необхідність зумовлена тим, що дія мораторію на проведення перевірок триває з 18 березня 2020 року і ДПС позбавлена можливості реагувати на ризики несплати податків окремими платниками. Крім того, ДПС звертає увагу на роль податкових перевірок у забезпеченні надходжень до бюджету.

Строк подання звітів про американські рахунки по FATCA переноситься

Як повідомляється на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України (далі – «ДПС України»), Служба внутрішніх доходів США переносить строк на подання звітів про підзвітні рахунки відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США “Про податкові вимоги до іноземних рахунків” (FATCA) за звітні періоди для України з 2014 року по 2019 рік на 30 вересня 2021 року.

З огляду на це, змінюються і строки звітування про американські рахунки для фінансових агентів.

Податковим кодексом передбачено, що фінансові агенти зобов’язані щороку, до 1 вересня, подавати звіт про підзвітні рахунки американських платників податків до ДПС України. Після цього ДПС України здійснює централізоване передання цієї інформації до уповноваженим органам Сполучених Штатів Америки.

Таким чином, фінансові агенти мають подати через платформу IDES (International data exchange service — Міжнародна служба обміну даними) звіти про рахунки американських платників податків за 2020 рік та інформацію, яка стосується звітних періодів з 2014 по 2019 роки, до 1 вересня 2021 року.

Нагадаємо, що Угода між Україною та США по FATCA набула чинності для України 18 листопада 2019 року. Мета угоди – перешкодити ухиленню від сплати податків американських громадян та компаній.

Вікторія Бубліченко

Вікторія Бубліченко

Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка

  • Визнання
  • IFLR1000 2024
  • IFLR1000 2024
  • ITR World Tax 2025
166

Статті на тему

Жовтневий дайджест новин

12 Листопада 2024 Публікації

Жовтневий дайджест новин

Читати
Дії компанії у разі неможливості виконати податковий обов’язок

06 Листопада 2024 Публікації

Дії компанії у разі неможливості виконати податковий обов’язок

Читати
Партнери GOLAW взяли участь у 15-ому Європейсько-українському енергетичному дні

04 Листопада 2024 Energy Alert

Партнери GOLAW взяли участь у 15-ому Європейсько-українському енергетичному дні

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну