TAX ALERT 24.02.2023 | Дайджест головних податкових новин
Теги
Зміст
- Закон щодо заборони перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування набув чинності
- Прийнято зміни до Податкового кодексу щодо електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг, інших питань
- Прийнято закон щодо сприяння ввезенню на територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів
- Зміна строків одноразового (спеціального) добровільного декларування — зареєстровано законопроект
- Законопроект щодо запровадження акцизного податку на солодку воду
- Початок застосування нових форм податкових накладних, розрахунків коригування та податкової декларації з ПДВ — роз’яснення ДПС
- Позиція ДПС України щодо застосування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації
Закон щодо заборони перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування набув чинності
08.02.2023 набрав чинності Закон України № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування».
Детальніше про вказаний Закон ми розповідали тут.
Додатково нагадаємо, що окрім заборони суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора), перебувати на спрощеній системі оподаткування зі ставкою 2 % доходу, Закон містить додаткові зміни на період дії воєнного стану в Україні.
Так, Законом на зазначений період:
- збільшуються граничні терміни реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- знижується розмір штрафу за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- встановлюється час роботи електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків у робочі дні з 8:00 до 20:00;
- встановлюється тривалість операційного дня для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування з 00:00 до 24:00.
Прийнято зміни до Податкового кодексу щодо електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг, інших питань
07.02.2023 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг».
Загалом Законом вносяться зміни, спрямовані на приведення положень Податкового кодексу України у відповідність до Закону України «Про електронні довірчі послуги», а також спрощення порядку отримання електронних довірчих послуг шляхом забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів (тобто таких, що базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів) та засобів електронної ідентифікації з аналогічним рівнем довіри у відносинах з контролюючими органами (на ряду з кваліфікованими електронними підписами).
Однак крім цього, Законом передбачається відновлення 30-денного строку (замість 60-денного) на проведення документальних позапланових перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ та/або з від’ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. гривень.
Також встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2023 податковий (звітний) рік не включаються доходи у вигляді коштів та/або майна, отримані в рамках реалізації експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням.
Закон передано на підпис Президенту, у випадку його підписання, Закон набере чинності з 31 грудня 2023 року, крім норми щодо скорочення термінів для перевірок для підтвердження бюджетного відшкодування ПДВ, яка вступить в силу з 20 березня 2023 року. Норма щодо пільги, пов`язаної з реалізацією експериментального проекту набуде чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону.
Прийнято закон щодо сприяння ввезенню на територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів
06.02.2023 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння ввезенню на територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів».
Більш детально про вказаний Закон ми розповідали тут.
Нагадаємо, що ним пропонується тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, але не більше ніж до 1 січня 2024 року, звільнити від оподаткування ПДВ та ввізним митом операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту (у тому числі переміщення у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) таких товарів як безпілотні літальні апарати (крім таких, що призначені для перевезення пасажирів; з масою понад 2000 кг), оптичні приціли, коліматорні приціли (коліматори), приціли нічного бачення або тепловізійні приціли, тепловізійні біноклі та монокуляри, прилади нічого бачення.
Зміна строків одноразового (спеціального) добровільного декларування — зареєстровано законопроект
16.02.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону «Про внесення зміни до підрозділу 9-4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо уточнення деяких питань одноразового (спеціального) добровільного декларування».
Нагадаємо, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування передбачає можливість для фізичних осіб задекларувати належні їм активи, які були одержані за рахунок доходів, що підлягали оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені (сплачені не в повному обсязі) податки та збори та/або які не були задекларовані (більш відоме як «податкова амністія»).
Наразі визначено строки для одноразового (спеціального) добровільного декларування з 1 вересня 2021 року до 1 березня 2023 року.
Проте, вказаним Законопроектом для більш повноцінного та ефективного декларування пропонується кінцевою датою одноразового (спеціального) добровільного декларування встановити 31 грудня року, наступного за роком, в якому припинено або скасовано воєнний стан.
Також визначається, що декларантами не можуть бути громадяни держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року), та/або особи, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України.
Законопроект щодо запровадження акцизного податку на солодку воду
17.02.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону № 9032 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження податку на води, включаючи мінеральні та газовані, з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин».
Законопроектом пропонується включити до переліку підакцизних товарів води, включаючи мінеральні та газовані, з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин.
Ставку акцизного податку на зазначені товари (продукцію) запропоновано встановити в розмірі 10 гривень за кожні 25 грамів цукру чи іншої еквівалентної 25 грамам цукру підсолоджувальної речовини в 1 літрі продукції.
Також, Законопроектом передбачається, що тимчасово, до 31 грудня 2023 року включно, але не раніше дати припинення або скасування воєнного стану в Україні, при оподаткуванні вод, включаючи мінеральні та газовані, з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин застосовуватиметься ставка акцизного податку у розмірі 5,00 гривень за кожні 25 грамів цукру чи іншої еквівалентної 25 грамам цукру підсолоджувальної речовини в 1 літрі.
Згідно пояснювальної записки до Законопроекту, ВООЗ рекомендує введення податків на підсолоджені напої як частину комплексного пакету політичних заходів для запобігання пов’язаним із харчуванням неінфекційним захворюванням (в тому числі для боротьби із цукровим діабетом).
Початок застосування нових форм податкових накладних, розрахунків коригування та податкової декларації з ПДВ — роз’яснення ДПС
08.02.2023 Державна податкова служба України опублікувала роз’яснення щодо застосування нових форм податкових накладних, розрахунків коригування, податкової декларації з ПДВ згідно наказу Міністерства фінансів України від 28 грудня 2022 року № 463 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України».
Нагадаємо, що вказаним наказом затверджено нові форми податкової накладної, податкової декларації з ПДВ, спрощеної податкової декларації з ПДВ, а також уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ. Також внесено зміни до порядків заповнення такої звітності. Оскільки наказ набирає чинності уже з 01.04.2023, ДПС України опублікувала роз’яснення щодо початку застосування нових форм.
Так, з:
- 01 квітня 2023 року застосовуються нові форми для податкових накладних та розрахунків коригування кількісних та вартісних показників до податкових накладних, які з вказаного періоду платники зобов’язанні реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних за новою формою (в тому числі і податкові накладні та розрахунки коригування до таких накладних, які складені до 01.04.2023 та не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних);
- 01 травня 2023 року застосовуються нові форми для податкової декларації з ПДВ, яка подається за новою формою, починаючи із звітного (податкового) періоду за квітень 2023 року та уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Позиція ДПС України щодо застосування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації
14.02.2023 ДПС України на своєму офіційному сайті було опубліковано роз’яснення щодо застосування Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – «Перелік»), затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій наказом № 309 від 22.12.2022, в податкових цілях.
Нагадаємо, що вказаний Перелік було затверджено на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією». У даній постанові було визначено, що Перелік затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Однак ДПС України було зазначено, що пільги, визначені Податковим кодексом України щодо нарахування та сплати плати за землю, екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти оподаткування, розташовані в межах територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, реалізуються відповідно до переліку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Перелік було затверджено Мінреінтеграції, а не Кабінетом Міністрів України, ДПС України зробила висновок про неможливість застосовування такого Переліку для цілей оподаткування.
Вікторія Бубліченко
Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- v.bublichenko@golaw.ua
- +38 044 581 1220
- Визнання
- IFLR1000 2024
- IFLR1000 2024
- ITR World Tax 2025
Тетяна Федоренко
Старша юристка, адвокатка
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- t.fedorenko@golaw.ua
- +380 44 581 1220
Підпишіться, аби знати більше
Інформація мотивує до нових звершень. Підпишіться, не пропускайте огляди законодавства та новини від GOLAW
Послуги
-
- Антимонопольне та конкурентне право
- Банківське та фінансове право
- Взаємодія з державними органами (GR)
- Судова практика
- Відновлення платоспроможності та банкрутство
- Енергетика та природні ресурси
- Захист в антикорупційній сфері
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- Інтелектуальна власність
- Корпоративне право та M&A
- Комплаєнс, корпоративне управління та управління ризиками
- Кримінальне право
- Міжнародна торгівля
- Нерухомість та будівництво
- Послуги для власників бізнесу та приватних клієнтів
- Право воєнного часу
- Податкове та митне право
- Реструктуризація та врегулювання заборгованості
- Трудове право
- Юридичний супровід бізнесу та приватних клієнтів в Німеччині
-
- Авіація
- Агробізнес
- Нерухомість та будівництво
- Виробництво та промисловість
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- ІТ, Інформаційні технології та штучний інтелект
- Охорона здоров'я та фармацевтика
- Медіа, розваги, спорт та гемблінг
- Роздрібна торгівля, FMCG та електронна комерція
- Транспорт і логістика
- Фінансові установи
- Хімічна промисловість
Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies
Налаштування cookie