На кінець 2017 року Україна залишається “країною можливостей”
Теги
Сергій Оберкович,старший партнер GOLAW в інтерв’ю з Брайаном Боннером – головним редактором газети «Kyiv Post» розповів про своє бачення щодо стану інвестиційного клімату в Україні.
Назву київської юридичної фірми «Гвоздій і Оберкович» завжди було нелегко вимовити. Тому три роки тому керівні партнери Валентин Гвоздій та Сергій Оберкович скоротили її до «GOLAW». Так, безумовно, швидше і простіше запам’ятати фірму, яка налічує 50 юристів, була заснована 15 років тому і, згідно з останнім рейтингом газети «Юридична практика», знаходиться на восьмому місці серед кращих юридичних фірм країни.
Сергій Оберкович зазначив, що окрім ребредингу назва GOLAW також містить повідомлення для України, на території якої фірма здійснює більшу частину своєї діяльності: «Дотримуйтесь закону». У своєму інтерв’ю для газети «Kyiv Post» Сергій заявив, що бачить ознаки того, що Україні вдається поступово перетворюватися на націю правовладдя, що лякає її автократичного ворога в Кремлі.
З огляду на те, що клієнтами фірми є переважно іноземні інвестори, пан Оберкович добре обізнаний щодо стану інвестиційного клімату в Україні.
«На мій погляд, існує значний прогрес у боротьбі з корупцією», – сказав він. Проте, незважаючи на покращення, інвестори все ще тримаються осторонь і бояться заходити в Україну. Він вважає їхнє зволікання помилкою та впевнений, що його рідна Україна є «країною можливостей».
Позитивні моменти
«В Україні проживає багато високоосвічених людей з потрібними навичками та колосальні природні ресурси», – сказав пан Оберкович.
«Тут немає високої конкуренції, бо тут працює не надто багато міжнародних компаній. На сьогодні деяким іноземним інвесторам не вистачає сміливості зайти на український ринок. Але якщо вони почнуть тут роботу пізніше, коли вже буде удосконалено судову систему – тут вже точно будуть конкуренти. Прибуток, який вони зможуть отримувати, не буде таким, який вони можуть отримувати вже сьогодні, хоча й з певними ризиками».
Старший партнер GOLAW бачить позитивні моменти у новоствореному Верховному Суді, Національному антикорупційному бюро України, Раді бізнес-омбудсмена і Державній фіскальній службі України. Пан Оберкович більш критично ставиться до нереформованої Генеральної прокуратури, Служби безпеки України та інших правоохоронних органів, особливо на місцевому рівні, які все ще створюють забагато перешкод – навіть незаконних – для процвітання комерції.
Він очікує на створення в 2018 році Державного бюро розслідувань, яке має перебрати на себе обов’язки по проведенню розслідувань від «всемогутньої» Генеральної прокуратури, 15 тисяч дискредитованих працівників якої, по суті, виконували політичні накази з диктування правосуддя з часу набуття Україною незалежності в 1991 році.
Такий перехід покращить українську судову систему та зробить її більш схожою на західну модель. Сергій також хоче бути свідком створення державного фінансового бюро розслідувань, яке відповідатиме за боротьбу зі складними фінансовими злочинами, розслідування та переслідування яких сьогодні не ведеться.
На знак оптимізму щодо майбутнього України як об’єкту інвестування, разом із українськими офісами в Києві та Одесі GOLAW відкрила офіс у Берліні, Німеччина. «Ми очікуємо, що в Україну увійде більше німецьких компаній», – зазначив Оберкович.
Завдання на 2018 рік
На сьогодні все ще існує довгий список незавершених завдань, потрібних для стимулювання інвестицій, не останнім з яких є перемога у війні з Росією, а всередині країни – ведення «безупинної боротьби з корупцією», зокрема шляхом створення ринку землі сільськогосподарського призначення та продажу тисяч державних підприємств.
«Реальна приватизація не відбулася», – сказав Сергій. «Сподіваюся, що це станеться у наступному році».
Інтерв’ю із Сергієм Оберковичем відбулося 15 грудня, коли новопризначений склад Верховного Суду склав присягу і почав діяти.
«Цей Верховний Суд дає велику надію. Я бачив список суддів і багатьох знаю у роботі. На мою думку, деякі з них мають дуже гарну репутацію і є хорошими людьми», – Сказав Сергій. «Ця судова реформа підвищить рівень комфорту для іноземних інвесторів».
На його думку також існує змішаний прогрес на рівні суду першої інстанції.
«Наразі судді виносять свої рішення по суті справи, а не за телефонними дзвінками з різних установ чи внаслідок іншого впливу, як це було у минулому, проте подібний вплив все ще має місце в судах нижчого рівня», – сказав він.
Пан Оберкович також прихильно ставиться до створення незалежного антикорупційного суду, принаймні на перехідний період, поки постійні судді не повернуть до себе довіру суспільства.
Що стосується Ради бізнес-омбудсмена, яку очолює литовець Альгірдас Шемета, «щонайменше дві третини справ, які ми направили бізнес-омбудсмену, були успішно вирішені завдяки їх допомозі та нашій юридичній діяльності», – сказав адвокат.
Перешкоджання інвестуванню
Проте, як сказав Оберкович, ситуація все ще далеко не ідеальна, оскільки юристи юридичних фірм, таких як GOLAW, витрачають забагато часу і «негативної енергії», просто намагаючись захистити юридичні права клієнтів. Йому набагато більше хотілося б працювати з такими позитивними юридичними механізмами як реєстрація нових підприємств та інвестування, злиття і поглинання, робота над новими кредитними угодами тощо.
Один великий спір відбувається у місті Вільногірську Дніпропетровської області, яке знаходиться майже в 400 кілометрах на південний схід від Києва і де мешкає 23 тисячі осіб.
Підприємство «Вільногірське скло» – один з найбільших виробників скляної тари для напоїв в Україні – відмовляється від своїх зобов’язань за позикою у розмірі 21 мільйон доларів США, яку воно отримало від приватної чеської кредитної установи «Експобанк» в 2012 році.
За словами Оберковича, підприємство незаконно розділило свої будівлі, які виступали забезпеченням договору позики, на чотири частини, після чого початкове забезпечення перестало існувати.
«Позичальники вдаються до багатьох хитрих способів, щоб не платити», – сказав Оберкович.
Чеський банк подав позов проти підприємства, але лише застряг на цілий рік у судових процесах.
«Такі справи, безумовно, не роблять Україну привабливішою для іноземних інвесторів та іноземного бізнесу», – сказав Оберкович. «Подібні випадки трапляються все рідше, але жахають будь-якого іноземного інвестора чи банк, який надає зовнішні позики».
Внаслідок цього спору державна Експортна гарантійно-страхова корпорація Чеської Республіки, яка застрахувала позику, неохоче страхує інші позики в Україні.
В інших справах GOLAW веде боротьбу з прокуратурою та слідчими органами за своїх міжнародних клієнтів, проте досягає «лише дуже посередніх результатів». В одній з таких справ акціонери компанії намагаються змінити її назву в офіційному реєстрі, щоб уникнути боргу перед банком. Як зазначив Оберкович, «це примітивний, але дуже ефективний» спосіб замороження справи в судових процесах та запобігання відчуженню заставленої нерухомості.
Іноді виявляється, що рейдери співпрацюють з київськими прокурорами, щоб перешкодити кримінальному розслідуванню нападів.
«Вони взагалі не виконують свою роботу», – сказав пан Оберкович про Генеральну прокуратуру на чолі з Юрієм Луценком. «Тож прокуратуру однозначно потрібно реформувати».
Юристи прагнуть реформ
Оберкович не погоджується з критиками юридичної професії в Україні, які стверджують, що юристи мають зиск з наявної корумпованої системи і, таким чином, не мають стимулу дбати про те, щоб у країні формувалося суспільство правовладдя.
«Я абсолютно не погоджуюсь із цим твердженням. Ми, юристи, змушені стикатися з багатьма проблемами наших клієнтів та повинні допомагати їм вирішувати ці проблеми», – зазначив Оберкович.
«Ми також звичайні люди. Участь у тому, що має лише негативну енергію, не впливає на нас позитивно».
Оцінюючи стан боротьби з корупцією в Україні, Оберкович зазначив: «Боротьба все ще триває. Ми не можемо сказати, що корупція подолана. Проте тепер з’являються умови для більш успішної боротьби з нею. Новостворені установи лише нещодавно розпочали свою діяльність та вже зіткнулися із агресивними нападами тих, хто не задоволений ефективністю їх роботи», – пан Оберкович.
«Україна поступово стає нормальною цивілізованою державою, в якій панує Закон. Ми йдемо правильним шляхом».
Сергій Оберкович, старший партнер юридичної фірми GOLAW. Інтерв’ю взяв Брайан Боннер.
Сергій Оберкович
Старший партнер, адвокат
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- s.oberkovych@golaw.ua
- +380 44 581 1220
- Визнання
- The Legal 500 EMEA 2023
- Who’s Who Legal 2022
- Lexology Index: Corporate Tax 2024
Статті на тему
20 Листопада 2024 Публікації
TAX ALERT 01.11.2024–20.11.2024 | Дайджест головних податкових новин
19 Листопада 2024 Публікації
Нова Ера Інвестицій: чому концесії на часі?
18 Листопада 2024 Energy Alert
GOLAW на конференції ReBuild Ukraine: нові ідеї для відновлення енергетики Украї...
Підпишіться, аби знати більше
Інформація мотивує до нових звершень. Підпишіться, не пропускайте огляди законодавства та новини від GOLAW
Послуги
-
- Антимонопольне та конкурентне право
- Банківське та фінансове право
- Взаємодія з державними органами (GR)
- Судова практика
- Відновлення платоспроможності та банкрутство
- Енергетика та природні ресурси
- Захист в антикорупційній сфері
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- Інтелектуальна власність
- Корпоративне право та M&A
- Комплаєнс, корпоративне управління та управління ризиками
- Кримінальне право
- Міжнародна торгівля
- Нерухомість та будівництво
- Послуги для власників бізнесу та приватних клієнтів
- Право воєнного часу
- Податкове та митне право
- Реструктуризація та врегулювання заборгованості
- Трудове право
- Юридичний супровід бізнесу та приватних клієнтів в Німеччині
-
- Авіація
- Агробізнес
- Нерухомість та будівництво
- Виробництво та промисловість
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- ІТ, Інформаційні технології та штучний інтелект
- Охорона здоров'я та фармацевтика
- Медіа, розваги, спорт та гемблінг
- Роздрібна торгівля, FMCG та електронна комерція
- Транспорт і логістика
- Фінансові установи
- Хімічна промисловість
Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies
Налаштування cookie