TAX ALERT 08.04.2020

Зміст

  1. Додаткові пільги та гарантії у зв’язку з поширенням COVID-19
  2. Змінено ліміти доходів для платників єдиного податку
  3. Звільнено окремі категорії товарів від оподаткування ПДВ
  4. Змінено порядок обрахунку загальної суми, що зобов’язує реєстрацію платником ПДВ
  5. Встановлено незастосовування коригування фінансового результату до оподаткування
  6. Змінено ставку акцизного податку щодо деяких категорій товарів
  7. Посилено контроль обігу підакцизних товарів зокрема, етилового спирту
  8. Змінено строк звільнення від плати за землю та податку на нерухоме майно
  9. Встановлено можливість перегляду ставок ЄСВ
  10. Зупинено строки адміністративного оскарження
  11. Звільнено від штрафних санкцій за порушення порядку сплати ЄСВ
  12. Скасовано відповідальність за невчасне подання фінансової звітності
  13. Зупинено перебіг строків звернення за отриманням адміністративних послуг
  14. Оновлено план-графік податкових перевірок на 2020 рік
  15. Роз’яснення щодо застосування штрафних санкції за порушення граничних термінів реєстрації ПН/РК в період карантину
  16. Відтерміновано нові правила роботи з РРО
  17. ДПС закликає використовувати дистанційний формат спілкування
  18. ДПС оновила довідники податкових пільг
  19. Роз’яснення щодо проведення камеральних перевірок під час карантину
  20. ОВПП роз’яснив чи потрібно застосовувати РРО при торгівлі продукцією власного виробництва
  21. Податкова звертає увагу на дату визначення податкових зобов’язань з ПДВ при доставці товарів кур’єром

Додаткові пільги та гарантії у зв’язку з поширенням COVID-19

2 квітня 2020 року набув чинності Закон № 540-IX, яким, серед іншого, передбачені наступні пільги для платників податків:

Змінено ліміти доходів для платників єдиного податку

Платникам єдиного податку 1 – 3 груп підвищили ліміти доходів:

  • 1 група – 1 млн. гривень (раніше – 300 000 гривень),
  • 2 група – 5 млн. гривень (раніше – 1 500 000 гривень),
  • 3 група – 7 млн. гривень (раніше – 5 000 000 гривень).

Нагадаємо, що:

  1. платниками 1 групи є фізособи — підприємці, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню, які не використовують найману працю осіб;
  2. платниками 2 групи є фізособи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, а також використовують працю не більше 10 найманих осіб;
  3. платниками 3 групи є фізособи — підприємці та юрособи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які використовують працю необмеженої кількості найманих осіб.

Звільнено окремі категорії товарів від оподаткування ПДВ

Тимчасово, до завершення дії карантину, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання  на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Змінено порядок обрахунку загальної суми, що зобов’язує реєстрацію платником ПДВ

Операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів згідно переліку, та/або надання благодійної допомоги, що здійснені громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об’єднаннями або благодійними організаціями при обрахунку загальної суми, від здійснення операцій з постачання товарів/послуг до завершення дії карантину, встановленого Урядом.

Встановлено незастосовування коригування фінансового результату до оподаткування

Законом № 540-IX установлено, що у 2020 році під час карантину коригування фінансового результату до оподаткування в аспекті його збільшення не застосовуються щодо сум коштів або вартості лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, а також інших медичних товарів за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані):

  1. громадським об’єднанням та/або благодійним організаціям та/або 
  2. Міністерству охорони здоров’я України, та/або 
  3. іншим центральним органам виконавчої влади, які підпорядковані Міністерству охорони здоров’я України та/або 
  4. особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, та/або 
  5. закладам охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, та/або
  6. структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Змінено ставку акцизного податку щодо деяких категорій товарів

До 31 травня 2020 року застосовується ставка акцизного податку 0% за 01 літр 100-відсоткового спирту із спирту етилового, який використовується для виробництва дезінфекційних засобів.

Посилено контроль обігу підакцизних товарів зокрема, етилового спирту

Розширюється передбачений Податковим кодексом перелік податкових перевірок, які  можуть проводитися в період з 18 березня по 31 травня 2020 року. До нього внесено фактичні перевірки в частині порушення вимог законодавства щодо:

  1. обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  2. цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
  3. обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  4. здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав:
  • отримання інформації, яка свідчить про порушення законодавства в сфері розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;
  • письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;
  • отримання інформації, яка свідчить про порушення законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Крім того, розширюється визначений Податковим кодексом перелік порушень податкового законодавства, за вчинення яких в період з 01 березня по 31 травня 2020 року можуть застосовуватися штрафні санкції. До них включено порушення щодо:

  1. обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  2. цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
  3. обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  4. здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
  5. здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку.

Змінено строк звільнення від плати за землю та податку на нерухоме майно

Відповідно до Закону № 530-IX, було зупинено нарахування та сплати земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, за період з 01.03.2020 р. до 30.04.2020 р. На той самий строк звільнено від оподаткування податком на нерухоме майно об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Проте, Законом №540-IX скорочено період надання зазначеної пільги на один місяць, тому податкові зобов’язань з плати за землю та податку на нерухоме майно її платники не матимуть лише за березень 2020 року. А ось за квітень доведеться заплатити.

Встановлено можливість перегляду ставок ЄСВ

Органам місцевого самоврядування у 2020 році право надано право прийняти рішення про внесення змін до прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів щодо зменшення ставок єдиного податку.

Зупинено строки адміністративного оскарження

Встановлений ПКУ строк розгляду податковим органом скарг платників податків зупиняється до 31 травня 2020 р. Таке нововведення стосується наступних скарг:

  • тих, що подані до 31 травня 2020 року;
  • тих, що станом на 18 березня 2020 року не розглянуті.

Нагадаємо, що строк розгляду скарги платника податків становить 20 календарних днів та може бути продовжений, але не більше ніж на 60 календарних днів.

Звільнено від штрафних санкцій за порушення порядку сплати ЄСВ

Штрафні санкції, передбачені Законом «Про ЄСВ» не застосовуватимуться за порушення, вчинені не лише з 1 березня по 30 квітня, а й з 1 по 31 травня 2020 року. Це стосується таких порушень, як:

  1. несвоєчасна сплата єдиного внеску; 
  2. неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); 
  3. несвоєчасне подання звітності з єдиного внеску.

Одночасно, протягом періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а також встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 31 травня 2020 року.

Скасовано відповідальність за невчасне подання фінансової звітності

Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” доповнено положенням, за яким скасовується відповідальність за порушення строків оприлюднення фінансової звітності за 2019 рік або консолідованої фінансової звітності за 2019 рік разом з аудиторським звітом у разі, якщо така звітність буде оприлюднена у період дії карантину, або протягом 90 календарних днів з дня, наступного за днем завершення такого карантину, але не пізніше 31 грудня 2020 року

Додаткова інформація та роз’яснення від ДПС України щодо вищевикладених змін також оприлюднені в Інформаційному листі №8.

Зупинено перебіг строків звернення за отриманням адміністративних послуг

Офіс великих платників податків ДПС звернув увагу на те, що у зв’язку з прийняттям Закону № 530-IX з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків буде продовжено з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Враховуючи викладене, такі адміністративні послуги, як: Реєстрація реєстратора розрахункових операцій, Реєстрація книг обліку розрахункових операцій, Реєстрація розрахункових книжок надаються в електронному вигляді.

Під час подання заяви в електронному вигляді кожен платник може отримати копію реєстраційного посвідчення засобами електронного зв’язку на адресу власної електронної пошти. Для цього в реєстраційній заяві достатньо зазначити спосіб отримання «в електронному вигляді на електронну пошту». Оригінали реєстраційних посвідчень будуть видані усім великим платникам після завершення дії карантину.

Оновлено план-графік податкових перевірок на 2020 рік

Згідно положень Закону № 530-IX Державна податкова служба України здійснила коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік.

План-графік відкориговано з урахуванням перенесення термінів проведення документальних планових перевірок платників податків, які мали розпочатися у періоді з 18 березня по 31 травня  2020 року та на 18 березня не були розпочаті.Оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік розміщено на сайті ДПС. Варто зазначити, що зміни торкнулися усіх розділів плану-графіку.

Роз’яснення щодо застосування штрафних санкції за порушення граничних термінів реєстрації ПН/РК в період карантину

Державна податкова служба України та Офіс великих платників податків ДПС звертає увагу, що відповідно до Закону № 530-IX протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року не будуть застосовуватися санкції за порушення, пов’язані з електронним адмініструванням ПДВ, а саме за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Разом із тим, зазначається, що порушення вимог Кодексу щодо реєстрації податкової накладної з ПДВ/розрахунку коригування до неї негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ.

Відтерміновано нові правила роботи з РРО

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що 18.03.2020 р. набрав чинності Закон № 533-ІХ, яким внесено зміни до законів України від 20.09.2019 р. №128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про РРО» та №129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг».

Для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку другої – четвертої груп відтерміновано застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), а також застосування штрафних санкцій, визначених п. 1 ст. 17 Закону України Закону «Про РРО», а саме:

  • до 01 серпня 2020 року відтерміновано впровадження застосування програмних РРО;
  • до 01 січня 2021 року відтерміновано застосування РРО та/або програмних РРО для окремих видів діяльності;
  • до 01 квітня 2021 року відтерміновано запровадження обов’язкового використання РРО та/або програмних РРО для всіх платників єдиного податку другої – четвертої групи;
  • до 01 січня 2021 року відтерміновано застосування санкцій, визначених п. 1 ст. 17 ЗУ № 265/95-ВР за порушення порядку проведення розрахункових операцій.

Крім того, ДПС в Івано-Франківській області роз’яснило, що запровадження механізму «кешбек» перенесено на 1 січня 2021 року. За даною процедурою споживач, який здійснив покупку від 850 грн та більше та отримав чек, може його перевірити. Якщо чек виданий з порушенням, то покупець може подати скаргу до податкової служби та повернути 100% вартості придбаних товарів.

ДПС закликає використовувати дистанційний формат спілкування

У зв’язку з оголошенням в Україні карантину Державна податкова служба рекомендуєвикористовувати електронні сервіси:

  • спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення «Єдине вікно подання електронної звітності»;
  • інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний кабінет», через який можна відправити до контролюючого органу листа; отримати довідку про відсутність податкової заборгованості; подати декларацію про майновий стан і доходи для фізичних осіб тощо.

Податкова служба також продовжує серію відеоуроків, в яких роз’яснює як правильно користуватися електронними сервісами:

  • другий відеоурок присвячено заповненню квартальної декларації фізичними особами-платниками єдиного податку, які перебувають на 3-й групі;
  • третій відеоурок присвячено оформленню запиту щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків;
  • четвертий відеоурок присвячено листуванню з ДПС за допомогою Електронного кабінету;
  • п’ятий відеоурок присвячено поданню звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.

ДПС оновила довідники податкових пільг

Державна податкова служба України затвердила нові довідники пільг станом на 01.04.2020 р., а саме:

  • Довідник № 97/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;
  • Довідник № 97/2 інших податкових пільг.

Роз’яснення щодо проведення камеральних перевірок під час карантину

ДПС України та Офіс великих платників податків наголошує, що Законом № 533-ІХ внесені зміни до ПКУ, згідно із якими запроваджується мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року крім документальних позапланових перевірок з підстав, коли платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість та/або з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Пунктом 76.1 статті 76 ПКУ встановлено що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов’язкова.

Таким чином зміни внесені Законом № 533-ІХ не передбачають обмежень щодо проведення камеральних перевірок. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність платників податків суцільним порядком за кожний звітний (податковий) період.

Однак, Законом № 540-IX встановлено, що камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень – травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня – травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання.

ОВПП роз’яснив чи потрібно застосовувати РРО при торгівлі продукцією власного виробництва

Офіс великих платників податків (ОВПП) зазначає, п. 1 ст. 9 Закону «Про РРО» визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання.

Враховуючи зазначене, у разі реалізації підприємством продукції власного виробництва, підприємство може здійснювати розрахунки через касу підприємства з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів.

Податкова звертає увагу на дату визначення податкових зобов’язань з ПДВ при доставці товарів кур’єром

Головне управління ДПС у м. Києві звертає увагу, що дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при здійсненні операцій з доставки товарів кур’єром визначається в залежності від того, яка подія сталася раніше:

  • за операцією з постачання товарів, що передаються кур’єру для їх доставки покупцю, датою виникнення податкових зобов’язань є дата відвантаження таких товарів (дата передачі кур’єру), якщо такі товари не були попередньо оплачені;
  • якщо товари, що передаються кур’єру для їх доставки покупцю, попередньо були оплачені покупцем, то датою виникнення податкових зобов’язань є дата оплати таких товарів.

При цьому, на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку – продавець зобов’язаний скласти податкову накладну у електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.

Складається податкова накладна на особу, яка здійснила замовлення товару.

Якщо покупцем замовленого товару є кінцевий споживач (який не є платником податку), податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій за правилами, встановленими пунктом 201.4 статті 201 ПКУ.

У разі виникнення додаткових питань, будь ласка, звертайтесь за телефоном: +380 44 581 12 20

111

Статті на тему

TAX ALERT 21.03.2024 | Дайджест головних податкових новин

20 Березня 2024 Публікації

TAX ALERT 21.03.2024 | Дайджест головних податкових новин

Читати
Штучний інтелект та технологія GPT: юридичні тонкощі для користувачів

15 Березня 2024 Публікації

Штучний інтелект та технологія GPT: юридичні тонкощі для користувачів

Читати
Антимонопольний комплаєнс: що потрібно знати керівникам компаній

15 Березня 2024 Публікації

Антимонопольний комплаєнс: що потрібно знати керівникам компаній

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну