TAX ALERT 29.06.2023 | Дайджест головних податкових новин

Зміст

  1. Набрали чинності Закони України щодо імпорту без ПДВ та ввізного мита товарів для виробництва, ремонту безпілотних систем
  2. Зареєстровано Законопроект про припинення дії Угоди між Україною та Сирією про уникнення подвійного оподаткування
  3. Законопроект щодо скасування податкових пільг у зв’язку із завершенням карантину
  4. Особливості нарахування загального мінімального податкового зобов’язання фермерському господарству: зареєстровано Законопроект
  5. Запропоновано звільнити від оподаткування допомогу, отриману для лікування онкохворих дітей 
  6. ДПС України щодо використання довідки про резидентство, виданої в електронному вигляді 

Набрали чинності Закони України щодо імпорту без ПДВ та ввізного мита товарів для виробництва, ремонту безпілотних систем

22.06.2023 набрали чинності Закон України № 3123-IX «Про внесення зміни до підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту безпілотних систем» та Закон України № 3124-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом окремих товарів оборонного призначення, товарів для потреб виробництва та/або ремонту безпілотних систем».

Про прийняття вказаних Законів та їх направлення на підпис Президенту України ми повідомляли тут.

Нагадаємо, що цими Законами передбачено на період дії воєнного стану звільнення:

  • від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів) безпілотних систем, що ввозяться суб’єктами господарювання для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту безпілотних систем, що класифікуються у товарних позиціях «безпілотні літальні апарати», «інші судна, включаючи військові кораблі та рятівні судна, крім гребних шлюпок» згідно з УКТ ЗЕД,
  • від оподаткування ввізним митом зазначених складових безпілотних систем

Зареєстровано Законопроект про припинення дії Угоди між Україною та Сирією про уникнення подвійного оподаткування

19.06.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону № 0209 «Про припинення дії Угоди між Урядом України та Урядом Сирійської Арабської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи».

Як зазначається у повідомленні на офіційному вебсайті Міністерства фінансів України, Законопроект розроблено з метою припинення дії зазначеної Угоди для прискорення згортання економічних і фінансових відносин з Сирією як країною, яка прийняла рішення визнати незалежність і суверенітет утворень на тимчасово окупованих територіях України.

Так, міжнародні угоди про уникнення подвійного оподаткування надають можливість резидентам держав-учасниць застосовувати передбачені ними пільги та особливості оподаткування при справлянні визначених такою угодою податків щодо майна, доходів. 

Угода про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Сирією поширює свою дію на:

  • податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб (для України), 
  • на податок на прибуток від здійснення комерційної, промислової та некомерційної діяльності; прибутковий податок на заробітну плату та платню; прибутковий податок на нерезидентів; прибутковий податок на рухомий та нерухомий капітал; та додатковий податок, що стягується як відсоток від вищеназваних податків, включаючи податок, що стягується місцевими органами (для Сирії).

У разі прийняття Верховною Радою України Законопроекту резиденти держав України та Сирії не матимуть пільгових умов оподаткування, що надавалися Угодою (наприклад, у вигляді знижених ставок оподаткування для окремих пасивних доходів), не зможуть усувати подвійне оподаткування згідно з Угодою, компетентні органи обох держав не обмінюватимуться податковою інформацією відповідно до Угоди тощо.

Законопроект щодо скасування податкових пільг у зв’язку із завершенням карантину

14.06.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону № 9385 «Про внесення змін до Податкового кодексу України, пов’язаних із завершенням карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Нагадаємо, що у зв’язку із запровадженням на території України карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) до Податкового кодексу України були внесені норми щодо додаткової підтримки платників податків. Більшість таких норм діють по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину. Дія окремих з них зупинена на період воєнного стану в Україні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 № 383 дія зазначеного карантину продовжена до 30.06.2023

Законопроектом, у свою чергу, пропонується припинити дію окремих положень Податкового кодексу України, що були внесені у зв’язку із введенням карантину на території України, але які не містили обмежень щодо строку їх дії

Так, Законопроектом передбачається скасування:

  • функцій, що тимчасово здійснювались податковими органами в частині формування Реєстру набувачів одноразової компенсації суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих осіб, розрахунку розмірів сум зазначених компенсацій суб’єктам господарювання та інших функцій, пов’язаних з наданням таких компенсацій,
  • норм, що встановлюють тимчасовий порядок відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів

Особливості нарахування загального мінімального податкового зобов’язання фермерському господарству: зареєстровано Законопроект

16.06.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону № 9393 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо врегулювання оподаткування новоствореного фермерського господарства у разі заміни землекористувача земельної ділянки».

Законопроектом пропонується встановити, що у разі заміни землекористувача земельної ділянки шляхом переходу обов’язків від фізичної особи до фермерського господарства з моменту його державної реєстрації мінімальне податкове зобов’язання нараховується такому фермерському господарству після державної реєстрації відповідного права користування земельною ділянкою.

Вказаний Законопроект пов’язаний із Проектом Закону № 9392 «Про внесення змін до Закону України «Про фермерське господарство» щодо врегулювання права користування земельними ділянками фермерським господарством», яким пропонується визначити процедуру переходу прав та обов’язків користувача земельної ділянки державної та комунальної власності за договором оренди землі від фізичної особи до створеного нею фермерського господарства.

Запропоновано звільнити від оподаткування допомогу, отриману для лікування онкохворих дітей 

16.06.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону № 9395 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування допомоги, отриманої для лікування онкохворих дітей».

Законопроектом пропонується не оподатковувати податком на доходи фізичних осіб кошти або майно (послуги), що надаються резидентами та нерезидентами – юридичними або фізичними особами як цільова та нецільова благодійна чи інша безповоротна допомога на лікування онкологічних захворювань дитини платника податку. У разі надання допомоги у вигляді коштів, витрати, пов’язані з її наданням, повинні бути документально підтверджені.

ДПС України щодо використання довідки про резидентство, виданої в електронному вигляді 

ДПС України надала індивідуальну податкову консультацію від 14.06.2023 № 1402/ІПК/99-00-04-03-01-06 щодо використання довідки про підтвердження статусу податкового резидентства, виданої нерезиденту компетентним органом іноземної країни, в електронному вигляді.

Так, платник податків звернувся до ДПС України з питанням, чи є правомірним використання довідки з проставленим штампом апостиль, виданої в електронному вигляді, з метою застосування норм міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування, оскільки в країні, в якій вона була видана, компетентний орган видає документи лише в електронному вигляді.

ДПС України зазначено, що довідка резидента іноземної країни (або її нотаріально засвідчена копія), видана компетентним органом такої країни (за формою та у спосіб, встановленими її законодавством, у тому числі в електронному вигляді), яка відповідає іншим вимогам, встановленим законодавством України, щодо легалізації та перекладу на українську мову офіційних документів, виданих іноземними компетентними органами, може бути підставою для застосування відповідних положень міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування.

Разом з цим, на загальнодоступному довідково-інформаційному ресурсі ДПС України розміщене роз’яснення, яке містить інші висновки із наведеного питання, а саме, що довідка, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України в електронному вигляді, не може бути підставою для застосування норм міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування. Підставою для застосування такого міжнародного договору є довідка на паперовому носії.

Відмінність підходів податкових органів щодо використання платником податків електронної довідки про підтвердження статусу податкового резидента може створювати практичні складнощі для такого платника податків в ході застосування ним положень міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування, адже у разі податкової перевірки податкові органи можуть не прийняти електронну довідку нерезидента для цілей підтвердження права українського платника податків на застосування пільг за операціями із ним відповідно до такого міжнародного договору. 

У той же час, норми податкового законодавства передбачають, що довідка видається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни. А тому, якщо певною країною передбачена видача саме електронних довідок, це цілком відповідатиме наведеному правилу.

Вікторія Бубліченко

Вікторія Бубліченко

Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка

Альона Шапка

Альона Шапка

Юристка, адвокатка

Практики | Сектори

656

Статті на тему

Розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників

01 Травня 2024 Публікації

Розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників

Читати
Заходи впливу НБУ: як фінустановам не натрапити на штрафи

01 Травня 2024 Публікації

Заходи впливу НБУ: як фінустановам не натрапити на штрафи

Читати
Квітневий дайджест новин

01 Травня 2024 Публікації

Квітневий дайджест новин

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну