Коронавірус в Україні: юридичні аспекти | 01.09.2020

Зміст

  1. Постанова Кабінету Міністрів України № 757 від 27 серпня 2020 року « Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»
  2. Постанова Кабінету Міністрів України № 760 від 26 серпня, 2020 року «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
  4. Постанова Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 року «Про  деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину»
  5. Закон України №  731-IX, від 18.06.2020 року « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»
  6. Закон України № 692- IX від 16.06.2020 року «Про  внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19»
  7. Постанова Кабінету Міністрів України № 757 від 27 серпня 2020 року « Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»
  8. Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19) № 591-IX від 13.05.2020
  9. Постанова Міністерства охорони здоров’я від 09.05.2020 року № 17
  10. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2020 р. № 377 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211»
  11. Розпорядження Кабінет Міністрів України від 02 квітня 2020 р. № 370-р «Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 р. № 288-р»
  12. Закон України 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»
  13. Розпорядження Кабінету міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338-р  (З УРАХУВАННЯМ ЗМІН)
  14. Закон України № 533-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)”
  15. Закон України 530-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)”
  16. Розпорядження Кабінету Міністрів України від  14 березня 2020 року № 291-р “Про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї, спрямоване на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (З УРАХУВАННЯМ ЗМІН)
  17. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020р. № 288-р “Про тимчасове закриття деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю і припинення в них пішохідного сполучення”

Уряд продовжив адаптивний карантин до 31 жовтня та доповнив перелік обмежувальних заходів. Команда GOLAW підготувала консолідовану інформацію про діючі обмеження.

Постанова Кабінету Міністрів України № 757 від 27 серпня 2020 року « Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»

Кабінет міністрів України заборонив в’їзд на територію України іноземцям та особам без громадянства з 00.00 29 серпня 2020 року по 28 вересня 2020 року. Відповідне рішення було прийнято на засіданні Уряду 26 серпня 2020 року.

Відповідна заборона щодо в’їзду на територію України не стосується наступних осіб:

  • Іноземців та осіб без громадянства  які постійно або тимчасово проживають на території України та мають посвідку на постійне проживання або посвідку на тимчасове проживання в Україні;
  • осіб, які є одним із подружжя, батьками або дітьми громадянина України;
  • осіб, які проходять військову службу у Збройних Силах України;
  • осіб, які визнані біженцями або особами, які потребують додаткового захисту;
  • осіб, які мають дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
  • водіїв та/або членів екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення;
  • іноземців або осіб без громадянства, які прямують територією України транзитом та мають документи, що підтверджують виїзд за кордон протягом двох діб;
  • осіб, які прибувають в Україну з метою навчання;
  • членів екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад;
  • інструкторів збройних сил держав — членів НАТО, які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів Збройних Сил або прибувають на запрошення Міністерства оборони;
  • діячів культури, що прибувають на запрошення закладу культури разом з однією особою, що супроводжує кожного з них;
  • учасників офіційних спортивних змаганнях, що проходять на території України, та супроводжуючих їх осіб;
  • технічних спеціалістів, які прибувають в Україну на запрошення представників українських підприємств;
  • осіб, які прибувають на лікування до закладів охорони здоров’я України;
  • працівників дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей;
  • глав та членів офіційних делегацій іноземних держав, співробітників міжнародних організацій, а також осіб, які їх супроводжують, та в’їжджають в Україну на запрошення Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України, Міністерства закордонних справ;
  • осіб, які прибувають в Україну на запрошення Міністерства закордонних справ та ін.;

Іноземці та особи без громадянства, які перетинають державний кордон на в’їзд в Україну (за винятком, зокрема, іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають на території України) повинні мати поліс (свідоцтво, сертифікат) страхування, що виданий страховою компанією, яка зареєстрована в Україні, або іноземною страховою компанією, яка має представництво на території України, та покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, та діє на строк перебування в Україні.

Кабінетом Міністрів України затверджено також список осіб, які повинні проходити самоізоляцію. До таких осіб належать:

  • особи, які мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування;
  • особи з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом COVID-19 в легкій формі за умови, що особа не потребує госпіталізації;
  • особи, що перетинають державний кордон та прибули з держави або є громадянами (підданими) держав із значним поширенням COVID-19 (за винятком осіб, які не досягли 12-річного віку, членів дипломатичних місій або міжнародних організацій, водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення, членів екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, осіб, які мають негативний результат тестування на COVID-19 проведений не пізніше як за 48 годин до перетинання кордону і тд.);
  • особи, які прибувають з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (за винятком дітей до 12 років та членів дипломатичних місій та міжнародних організацій);
  • особи з підтвердженим діагнозом COVID-19, виписані із закладу охорони здоров’я, до моменту одужання відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.

Особи, які підлягають самоізоляції, у зв’язку з перетином державного кордону, зобов’язані встановити та активувати мобільний додаток «Дія». У разі неможливості встановлення такого додатка особа підлягає обсервації.

Самоізоляція, обсервація особи у зв’язку з перетинанням державного кордону припиняється у разі одержання негативного результату тестування на COVID-19, який проведено після перетинання державного кордону.

Постанова Кабінету Міністрів України № 760 від 26 серпня, 2020 року «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»

Кабінет Міністрів України продовжив дію карантинних обмежень до 31 жовтня 2020 року. Відповідне рішення було прийнято на засіданні 26 серпня 2020 року.  

Всі регіони України надалі залишаються поділеними на чотири різних зони (зелена, жовта, помаранчева та червона) залежно від завантаженості лікарень, середньої кількості проведених тестувань та динаміки поширення захворювання.

Крім того, Уряд вирішив посилити карантинні заходи в регіонах із «зеленим» рівнем епідемічної небезпеки та встановити  додаткові заборони, окрім тих, які наразі діють в Україні. Таким чином, Уряд заборонив:

  • проведення дискотек;
  • проведення концертів; 
  • роботу розважальних закладів (нічних клубів);
  • діяльність закладів громадського харчування із організацією дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо).

Також Уряд заборонив  роботу суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування без організації дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос  після 24-ї та до 7-ї години  у регіонах із «жовтим» рівнем епідемічної небезпеки.

Постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»

Уряд на засіданні 22 липня 2020 року продовжив дію адаптативного карантину до 31 серпня 2020 року та впровадив наступні зміни.

В залежності від епідемічної ситуації в регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях встановлюється один з чотирьох рівнів епідемічної небезпеки: зелений, жовтий, помаранчевий, червоний.

Відповідно до рівня  епідемічної небезпеки встановлюються такі заборони:

Зелений рівень

  • проведення масових заходів за участю більше однієї особи на 5 кв. метрів площі будівлі або території;
  • перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту (маски, респіратори);
  • діяльність кінотеатрів та закладів культури з наповненістю кінозалів або залів понад 50 відсотків місць у кожному окремому кінозалі або залі;
  • здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння.

Жовтий рівень (додатково до обмежувальних заходів встановлених для зеленого рівня)

  • відвідування сторонніми особами установ і закладів соціального захисту, в яких тимчасово або постійно проживають/перебувають люди похилого віку, крім установ і закладів, які надають послуги екстрено (кризово).

Помаранчевий рівень (додатково до обмежувальних заходів встановлених для зеленого та жовтого рівнів)

  • діяльність закладів розміщення(хостели, туристичні бази тощо), окрім готелів;
  • відвідування закладів освіти здобувачами освіти групами кількістю більше ніж 20 осіб, крім закладів дошкільної та загальної середньої освіти;
  • діяльність розважальних закладів, ресторанів у нічний час (з 24.00 до 07.00);
  • планові госпіталізації в лікарнях;
  • діяльність спортзалів, фітнес-центрів, закладів;
  • прийом нових змін в дитячі табори;
  • проведення масових заходів із кількістю відвідувачів більшою ніж 1 людина на 20 квадратних метрів та не більше ніж 100 людей в загальному.

Червоний рівень (додатково до обмежувальних заходів встановлених для зеленого, жовтого та помаранчевого рівнів)

  • робота громадського транспорту;
  • відвідування закладів освіти;
  • діяльність ТРЦ, кафе та ресторанів.

Кабмін також рекомендував  органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності забезпечити на період дії гнучкий режим робочого часу, який, зокрема, передбачає різний час початку і закінчення роботи для різних категорій працівників, дистанційну (надомну) роботу.

Уряд також змінив режим роботи деяких органів державної влади. Таким чином  на період дії карантину робота розпочинається:

  • в органах виконавчої влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування о 08.00 годині;
  • в центрах органах соціального захисту населення, територіальних органах Пенсійного фонду України                  о 10.00 годині.

Постанова Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 року «Про  деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину»

Уряд передбачив порядок звільнення орендарів державної власності від орендної плати або ж надання таким орендарям знижки в 50 % та 75 % залежно від типів їхньої діяльності на період карантину.

Таким чином, від орендної плати за користування нерухомим державним майном звільняються:

  • Орендарі, які орендують приміщення (в учбових корпусах) закладів освіти і науки державної форми власності з метою розміщення: 
  • кафе, кафетеріїв, їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи;
  • ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів, торговельних об’єктів з продажу канцтоварів;
  • ліцензованої відео- та аудіопродукції, призначеної для закладів освіти;
  •  торговельних об’єктів з продажу непродовольчих товарів тощо.
  • Орендарі, які орендують приміщення для розміщення:  
  • приватних закладів освіти;
  • державних закладів освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, та закладів освіти, що фінансуються з місцевого бюджету тощо; 
  • видавництв друкованих засобів масової інформації та видавничої продукції, що видаються українською мовою;
  • торговельних об’єктів з продажу книг, газет і журналів, виданих українською мовою;
  • бібліотек, музеїв; 
  • салонів краси, саун, турецьких лазень, соляріїв, кабінетів масажу, тренажерних залів та інших закладів передбачених Постановою.

До орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном  здійснюється у розмірі 50 відсотків належать:

  • Орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення:
  • кафе, барів, кафе-барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи;
  • кафе, барів, кафе-барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи;
  • ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів;
  • комп’ютерних клубів та інтернет-кафе;
  • торговельних об’єктів з продажу промислових товарів (крім таких, що здійснюють роздрібну торгівлю засобами гігієни);
  • проведення виставок образотворчої та книжкової продукції, виробленої в Україні;
  • готелів;
  • офісних приміщень (зокрема в аеропортах).
  • Вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є суб’єктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (зокрема в аеропортах).
  • Суб’єкти кінематографії, основною діяльністю яких є кіновиробництво або технічне забезпечення і обслуговування кіновиробництва, за умови, що вони внесені до Державного реєстру виробників, розповсюджувачів і демонстраторів фільмів.

До орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 25 відсотків належать:

  • Орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення на території аеропортів:
  • кафе, барів, кафе-барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи;
  • кафе, барів, кафе-барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи;
  • інших торговельних об’єктів.

Закон України №  731-IX, від 18.06.2020 року « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»

Закон передбачає зміни до перехідних положень Цивільного процесуального та Господарського процесуального кодексів, а також до Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині перебігу процесуальних строків, зокрема:

  • Під час дії карантину, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими Кодексами), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цих Кодексів, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв’язку з карантином;
  • Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення; 
  • Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв’язку з карантином.

Процесуальні строки, які були продовжені Законом України № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів (06 серпня 2020 року) після набрання чинності цим Законом. 

Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Закон України № 692- IX від 16.06.2020 року «Про  внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19»

16 липня 2020 року набрав чинності Закон, який вносить зміни до п. 14 Перехідних положень Цивільного кодексу України та встановлює наступне:

  • З моменту встановлення карантину, введеного Постановою КМУ від 11 березня 2020 року № 211 (із наступними змінами і доповненнями), і до його відміни (скасування), плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.
  • У випадку зменшення плати за користування нерухомим майном розмір такої плати не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг.

Ця норма не поширюється на суб’єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді”.

Постанова Кабінету Міністрів України № 757 від 27 серпня 2020 року « Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»

Державою із значним поширенням COVID-19 є держава, в якій наявна одна з таких ознак:

  • кількість нових випадків реєстрації хвороби COVID-19 на 100 тис. населення за останні 14 днів перевищує кількість таких випадків в Україні;

Перелік держав із значним поширенням COVID-19 формується Міністерством охорони здоров’я та переглядається кожні сім днів.

Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19) № 591-IX від 13.05.2020

Верховна Рада України продовжила податкові канікули для бізнесу до кінця карантину. Прийнятий документ передбачає наступні зміни:

  • продовження строку незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, в частині несвоєчасної сплати єдиного внеску, несвоєчасного подання звітності до податкових органів та неповної сплати або несвоєчасної сплати суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок, вчинені з 1 березня по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину;
  • продовження по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину, строку ненарахування пені за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину;
  • продовження звільнення від сплати ЄСВ за себе для ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність з 1 по 31 травня 2020 року;
  • продовження  мораторію на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Документальні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, зупиняються по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину;
  • продовження мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину;
  • продовжено заборону проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (крім суб’єктів господарювання, які віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику; у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину;

На період до 30 червня 2020 року, зупинено перебіг строків, встановлених:

  • для процедури адміністративного оскарження щодо скарг платників податків, що надійшли (надійдуть) до 30 червня 2020 року та/або, які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість).
  • щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі;
  • щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів, що надійшли (надійдуть) платникам податків до 30 червня 2020 року.

З 1 липня 2020 року перебіг вказаних вище строків, продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення.

Постанова Міністерства охорони здоров’я від 09.05.2020 року № 17

Міністерство охорони здоров’я затвердило Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період дії карантину. Серед основних рекомендацій можна виділити наступні:

  • температурний скрінінг усіх працівників, перед початком зміни;
  • організація місця для дезінфекції рук при вході та виході із приміщення;
  • відвідувачі допускаються до приміщення лише у респіраторі або захисній масці.

Суб’єкт господарської діяльності повинен забезпечити:

  • вологе прибирання виробничих приміщень та поверхонь, з використанням дезінфікуючих засобів, кожні 2 години;
  • централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремий контейнер для сміття з поліетиленовим пакетом та подальшою утилізацією;
  • тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику та недопущення до роботи осіб з температурою тіла понад 37.2.

Постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2020 р. № 377 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211»

На засіданні 14 травня 2020 року Уряд дозволив роботу непродовольчих ринків, за умови дотримання санітарно-епідемічних заходів безпеки.

Розпорядження Кабінет Міністрів України від 02 квітня 2020 р. № 370-р «Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 р. № 288-р»

Уряд посилює обмеження на кордоні задля запобігання поширенню коронавірусу.

З 7 квітня 2020 року державний кордон України можна перетнути лише автотранспортом і лише у 19 пунктах пропуску. 

Відповідно до внесених змін, тимчасово закритими будуть 115 пунктів пропуску, ще у 28 пунктах пропуску тимчасово припинене пішохідне сполучення.Своєю чергою Нова митниця оновила інтерактивну карту, на якій позначила усі пункти пропуску — закриті вже та які будуть закриті з 7 квітня, а також відкриті — як для пасажирського, так і вантажного сполучення.

Закон України 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»

Набув чинності 02.04.2020

30 березня 2020 року Верховна Рада прийняла в цілому проект закону № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Зокрема документом вносяться наступні зміни:

  • збільшено граничні розміри доходу для платників першої-третьої групи строщеної системи оподаткування. Оновлені ліміти доходу протягом календарного року для першої групи становитимуть суму, що не перевищує 1 мільйон гривень, для другої групи – 5 мільйонів гривень та для платників третьої групи – 7 мільйонів гривень;
  • звільнено від оподаткування ПДВ та ввізного мита операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів COVID-19;
  • скорочено період звільнення від плати за землю – не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності;
  • банкам забороняється підвищення процентної ставки за кредитними договорами в період здійснення в Україні заходів щодо запобігання COVID-19;
  • карантин прямо визнано законом обставиною, за яку наймач не відповідає. З огляду на це, відповідно до ч. 6 ст. 768 ЦК України, орендарі можуть бути звільнені від плати за користування майном, яке вони не могли використати через дію карантину;
  • особи, відповідальні за подання та оприлюднення фінансової звітності звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінансової звітності за 2019 рік або консолідованої фінансової звітності за 2019 рік разом з аудиторським звітом, у разі якщо така звітність буде оприлюднена у період дії карантину або протягом 90 календарних днів з дня, наступного за днем завершення такого карантину, але не пізніше 31 грудня 2020 року;
  • тимчасово, у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення COVID-19, вимоги щодо проведення річних загальних зборів акціонерних товариств та ТОВ, які є емітентами цінних паперів не застосовуються;
  • за погодженням між працівником і роботодавцем, для працівника може встановлюватись гнучкий режим робочого часу на визначений строк або безстроково як при прийнятті на роботу, так і згодом;
  • додержання письмової форми трудового договору є обов’язковим при прийнятті працівника на дистанційну (надомну) роботу, при цьому на час поширення епідемії умова про дистанційну (надомну) роботу та гнучкий режим робочого часу може встановлюватися у наказі (розпорядженні) роботодавця без обов’язкового укладення у письмовій формі трудового договору про дистанційну (надомну) роботу;
  • час простою підприємства не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу);
  • на період здійснення заходів щодо запобігання COVID-19 Кабінет Міністрів України має право вирішувати питання щодо тимчасового призупинення видачі дозволів на застосування праці іноземців;
  • учасникам справи адміністративного, цивільного та господарського процесів надана можливість брати участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів;
  • cлідчий суддя, суд у кримінальному процесі може прийняти рішення про обмеження доступу осіб, які не є учасниками судового процесу, в судове засідання під час карантину, якщо участь в судовому засіданні становитиме загрозу життю чи здоров’ю особи.

Розпорядження Кабінету міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338-р  (З УРАХУВАННЯМ ЗМІН)

Уряд запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України на 30 днів, до 31 жовтня 2020 року, одночасно із продовженням карантину на такий самий строк. 

Режим надзвичайної ситуації не обмежує конституційні права громадян, а лише консолідує зусилля для подолання загрози.

Режим надзвичайної ситуації здебільшого запроваджує особливий режим роботи для органів державної влади та системи цивільного захисту, які працюватимуть посилено протягом строку дії надзвичайної ситуації. 

Серед заходів, які будуть здійснюватися під час надзвичайної ситуації можна виділити:

  • посилення охорони громадського порядку;
  • інформування громадян;
  • дезінфекція об’єктів та територій;
  • санітарно-гігієнічні протиепідемічні заходи.

Закон України № 533-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)”

  • З 18 березня до 31 травня 2020 року заборонені планові документальні і фактичні перевірки суб’єктів господарювання, окрім:
  • суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
  • у сфері державних регульованих цін;
  • у сфері санітарного та епідеміологічного забезпечення населення.
  • З 18 березня до 31 травня 2020 року не застосовуватимуться штрафні санкції за порушення податкового законодавства, окрім санкцій за:
  • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;
  • відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
  • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
  • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
  • З 1 березня по 30 квітня 2020 року від сплати ЄСВ звільняються такі категорії платників податків:
  • фізичні особи-підприємці, в тому числі тих хто обрав спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність (адвокати, нотаріуси, тощо);
  • члени фермерських господарств.

Будь ласка, прийміть до уваги, що відповідно до вищезазначеного, ЄСВ не буде нараховуватися та сплачуватися вказаними категоріями платників податків лише в частині сум, які підлягають сплаті за себе. Тобто нарахування та виплата ЄСВ не скасовується стосовно працівників вищезазначених категорій платників податків.

Однак сплата ЄСВ за попередній період може здійснюватися добровільно. 

  • З 1 березня по 31 травня 2020 року не нараховується пеня при нарахуванні суми грошового зобов’язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
  • Встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року.
  • З 1 березня по 30 квітня 2020 року не застосовуються штрафні санкції за несплату ЄСВ та не нараховується пеня;
  • З 1 березня по 30 квітня не нараховується та не сплачується плата за землю;
  • У період з 1 березня по 30 квітня 2020 року об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно.
  • З 1 березня по 30 квітня 2020 року споживачі кредитів звільняються від відповідальності за прострочення виконання зобов’язань, тобто від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит.

Сплата податку на доходи фізичних осіб відстрочена. Фізичним особам платникам податків дозволено відкласти подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік до 1 липня 2020 року. Відповідно податок на доходи фізичних осіб, що випливає з річної декларації, повинен бути сплачений до 1 жовтня 2020 року.

Закон України 530-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)”

  • Зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення: 
  • штрафи за порушення правил карантину громадянами у розмірі від 17 тис. до 34 тис. грн та посадовими особами – від 34 тис. грн до 170 000 тис. грн.;
  • штрафи за порушення спеціальних правил публічних закупівель встановлених законом на період боротьби з COVID-19.
  • Зміни до Кримінального Кодексу України: 
  • порушення правил та норм запобігання коронавірусу додано до відповідної статті, що передбачає кримінальну відповідальність у вигляді штрафу та обмеження волі.
  • Звільнено від ПДВ імпорт медикаментів та засобів захисту, що спрямовуються на боротьбу з COVID-19.
  • Ввезення медикаментів та засобів захисту, що спрямовуються на боротьбу з COVID-19, звільняється від імпортного мита та здійснюється першочергово.
  • Карантин у зв’язку з COVID-19 може бути визнавано форс-мажорною обставиною.
  • Процедури публічних закупівель не застосовуються до товарів, робіт чи послуг, що необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID – 19). Перелік таких товарів, робіт чи послуг має бути затверджений Кабінетом Міністрів України;
  • Зняття обмеження строку відпустки за власний рахунок під час карантину. Тепер відпустка за власний рахунок може перевищувати 15 днів.
  • У період карантину роботодавець може доручити працівникові віддалену роботу або надавати відпустку.
  • З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, а також строки надання цих послуг, визначені законом.

У період карантину забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від  14 березня 2020 року № 291-р “Про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї, спрямоване на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (З УРАХУВАННЯМ ЗМІН)

  • Тимчасово припинено з 16 березня до 14 червня 2020 року роботу контрольних пунктів в’їзду та виїзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, окрім пропуску:
  • на в’їзд громадян України та членів їх сімей, які мають зареєстроване місце проживання в АР Крим, 

на виїзд громадян України та членів їх сімей, які мають зареєстроване місце проживання за межами АР Крим.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020р. № 288-р “Про тимчасове закриття деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю і припинення в них пішохідного сполучення”

  • Тимчасово закрито пункти пропуску та пункти контролю через державний кордон за переліком, окрім повітряного виду сполучення
  • Тимчасово припинено пішохідне сполучення у пунктах пропуску через державний кордон за переліком.

Завантажити PDF
Олександр Мельник

Олександр Мельник

Партнер, керівник практики корпоративного права та M&A, адвокат

702

Статті на тему

Листопадовий дайджест новин

10 Грудня 2024 Публікації

Листопадовий дайджест новин

Читати
Інвестиції у відновлювану енергетику України: як корпоративні PPA забезпечують стабільність та прибуток

03 Грудня 2024 Energy Alert

Інвестиції у відновлювану енергетику України: як корпоративні PPA забезпечують с...

Читати
CRS: яка інформація стає доступною податковому органу?

27 Листопада 2024 Публікації

CRS: яка інформація стає доступною податковому органу?

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну