Новинки від НБУ: повернення до КОРО: позитивно чи ні?

01.06.2018 року набули чинності зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 148 від 29.12.2017 року (далі – Положення № 148). Однією із ключових змін, запропонованих Національним Банком України (далі – НБУ), є повернення положень про оприбуткування готівки шляхом внесення відомостей до книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО). Тож спробуємо розібратися, чи є повернення до «ери КОРО» необхідністю і до яких наслідків для бізнесу це призведе.

Нагадаємо, що з моменту прийняття 29.12.2017 року нового Положення № 148 з поняття оприбуткування готівки було виключено посилання на КОРО і залишено лише касову книгу та книгу обліку доходів і витрат.

З однієї сторони бізнес зітхнув з полегшенням, оскільки такі зміни для бізнесу були доволі позитивним, враховуючи, що часто штрафні санкції у 5-кратному розмірі за неоприбуткування готівки застосовувалися саме у зв’язку з формальними порушеннями, які стосувалися КОРО. Наприклад, за невнесення записів до КОРО або непідклеювання до неї фіскальних звітних чеків.

В той же час, запропонована у попередній редакції норма Положення № 148 не повністю узгоджувалася зі змістом інших норм цього ж Положення, створюючи суперечності та перешкоди у їх застосуванні.

Мова йде про п. 39 Положення № 148 відповідно до якого відокремлені підрозділи установ/підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункової книги та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також фізичні особи-підприємці касової книги не ведуть.

Здавалося б усе однозначно, за умови дотримання вказаних вище вимог, відокремленому підрозділу можна не вести касову книгу. Однак, незважаючи на прямий дозвіл не вести касову книгу, виникало питання, як же оприбуткувати готівку отриману відокремленим підрозділом, який її не веде, оскільки Положення № 148 в редакції від 29.12.2017 року передбачало єдиний можливий спосіб оприбуткування – облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі.

З цього приводу існувало дві позиції, одна –НБУ, а інша – Державної фіскальної служби України (далі – ДФС).

Зокрема, НБУ у листі від 07.03.2018 року № 50-0007/13560 зазначав, що готівкова виручка відокремлених підрозділів, які не ведуть касової книги, що здається ними до кас банку через інкасаторів-збирачів, зараховується на рахунок підприємства – юридичної особи у безготівковому порядку та не потребує оприбуткування в касовій книзі підприємства – юридичної особи.

В той же час, НБУ чомусь не враховував період з моменту отримання коштів суб’єктом господарювання до їх внесення на рахунок такого суб’єкта господарювання, протягом якого такі кошти, так чи інакше, були готівковою виручкою і відповідно до норм Положення № 148 повинні були оприбутковуватися.

ДФС, у свою чергу, висловлювала позицію, що норми Положення № 148 містять суперечність, а тому рекомендувала до моменту внесення відповідних змін до законодавства, вести відокремленим підрозділам касову книгу, навіть за умови їх відповідності вимогам п. 39 Положення № 148, які дозволяли її не вести. Наприклад, індивідуальна податкова консультація від 03.04.2018 р. № 1343/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

Така позиція ДФС містить певну долю істини, зокрема щодо наявності неузгодженості у нормах Положення № 148, але не враховує одну з основних засад податкового регулювання, а саме презумпцію правомірності рішень платника податку, яка передбачає трактування суперечливих норм законодавства на користь платника податків.

Враховуючи наведене, навіть якщо відокремлений підрозділ суб’єкта господарювання не вів касову книгу у період з 29.12.2018 року і до набрання чинності змін до Положення № 148, до нього не мають застосовуватися штрафні санкції за неоприбуткування готівки.

Наразі НБУ здійснено спробу врегулювати зазначену вище неузгодженість. Зокрема, поняття оприбуткування викладено в новій редакції. Відповідно, наразі оприбуткуванням готівки визначено проведення суб’єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі / книзі обліку доходів і витрат / книзі обліку доходів / фіскальному звітному чеку / розрахунковій квитанції (пп. 18 п. 3 Положення № 148).

З зазначеного визначення можна зробити висновок, що достатнім доказом оприбуткування готівки відокремленим підрозділом, який не веде касової книги, буде наявність у нього фіскального звітного чеку або розрахункової квитанції. Однак такий висновок є передчасним.

Зміни також було внесено до п. 11 Положення № 148 відповідно до якого відтепер оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

При цьому, з урахуванням прийнятих змін до пп. 18 п. 3. Положення № 148, у визначенні поняття «оприбуткування готівки» не міститься інформації щодо необхідності підклеювання фіскальних чеків до сторінок КОРО. Що знову призводить до запровадження двох неузгоджених положень та створює ризик неоднозначного трактування правил оприбуткування зі сторони бізнесу та фіскальних органів.

Таким чином, наразі з прийняттям змін у відокремлених підрозділів знову виникає ризик застосування до них значних штрафних санкцій за формальні порушення, наприклад за умови фактичної наявності фіскальних звітних чеків, але їх непідклеювання до КОРО. З метою мінімізації цього ризику, уникнення можливих штрафних санкцій та спорів з контролюючими органами можливо лише рекомендувати підклеювати всі фіскальні звітні чеки у КОРО на виконання нових положень п. 11 Положення № 148.

В свою чергу, на нашу думку, наміри НБУ щодо внесення ясності у застосування норм Положення № 148 є позитивними, однак їх реалізація потребує доопрацювання, зокрема в частині узгодження поняття та порядку оприбуткування готівки відокремленими підрозділами, які не ведуть касової книги. Ми вважаємо, що достатнім доказом оприбуткування готівки відокремленим підрозділом, який не веде касової книги має бути сам факт наявності у такого відокремленого підрозділу фіскальних звітних чеків без необхідності обов’язкового вклеювання їх до КОРО.

377

Статті на тему

TAX ALERT 19.02.2024 | Дайджест головних податкових новин

19 Лютого 2024 Публікації

TAX ALERT 19.02.2024 | Дайджест головних податкових новин

Читати
Судові спори у сфері зеленої енергетики: актуальна практика

08 Лютого 2024 Публікації

Судові спори у сфері зеленої енергетики: актуальна практика

Читати
Гарантії та страхування іноземних інвестицій в Україну в 2024 році

26 Січня 2024 Публікації

Гарантії та страхування іноземних інвестицій в Україну в 2024 році

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну