Основні зміни до КК України й КПК України: лютий – жовтень 2023 року

Зміст

  1. Внесено зміни до деяких статей Особливої частини КК України щодо тероризму.
  2. Суд зобов’язаний враховувати думку обвинуваченого при закритті кримінального провадження. 
  3. Усунуто суперечності у караності деяких кримінальних правопорушень.
  4. Статтю 190 КК України доповнено кваліфікованим видом шахрайства.
  5. Вдосконалено інститут обчислення строків досудового розслідування під час воєнного стану.
  6. Додано новий основний вид покарання – пробаційний нагляд.
  7. Внесено зміни до Розділу ХІХ КК України, який стосується військових кримінальних правопорушень

Внесено зміни до деяких статей Особливої частини КК України щодо тероризму.

28 квітня 2023 року набув чинності закон, ухвалений з метою приведення законодавства України у відповідність до Додаткового протоколу до Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму, яким внесено ряд змін до статей Кримінального кодексу України (далі – КК України) щодо відповідальності за злочин тероризму.

Відтепер диспозиція ст. 258-4 КК України доповнена та встановлює відповідальність також і за проходженням навчання тероризму, під яким слід розуміти отримання особою інструкцій, включаючи набуття знань чи практичних навичок, від іншої особи щодо виготовлення або використання вибухових речовин, вогнепальної чи іншої зброї або шкідливих, чи небезпечних речовин, або щодо інших специфічних методів чи засобів з метою здійснення діяльності, яка відповідно до закону є терористичною.

При цьому особа звільняється від кримінальної відповідальності за проходження навчання тероризму, якщо вона добровільно відмовилася від нього, повідомила правоохоронний орган про цей злочин, сприяла запобіганню або припиненню терористичної діяльності, пов’язаної із вчиненим нею злочином. 

Також до ст. 258-4 КК України додано кваліфікований склад, а саме вербування, озброєння, навчання особи з метою вчинення терористичного акту, а так само використання особи з цією метою, проходження навчання тероризму, вчинене особою, яка здійснює злочинний вплив, або є особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «вора в законі».

Крім того, додано новий склад злочину, викладений у ст. 258-6 КК України, а саме перетинання державного кордону України з терористичною метою. Відтепер за цей злочин встановлено покарання у виді позбавлення волі на строк від чотирьох до шести років з конфіскацією майна або без неї. 

Стаття 258-6 КК України містить також ряд кваліфікованих складів. Зокрема, за перетинання державного кордону України з терористичною метою, вчинене повторно або вчинення цього злочину службовою особою з використанням свого службового становища встановлюється покарання у виді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої, а за вчинення зазначеного злочину під час дії надзвичайного або воєнного стану – позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Суд зобов’язаний враховувати думку обвинуваченого при закритті кримінального провадження. 

11 серпня 2023 року набув чинності закон, яким встановлюється, що у разі якщо суд встановить наявність підстав для закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, суд на будь-якій стадії судового провадження зобов’язаний з’ясувати та врахувати думку обвинуваченого щодо закриття кримінального провадження.

Усунуто суперечності у караності деяких кримінальних правопорушень.

11 серпня 2023 року набув чинності закон, яким було узгоджено норми Загальної частини КК України та санкції окремих статей Особливої частини КК України. Зміни стосуються насамперед строків покарань у виді обмеження волі, конфіскації майна та права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Як відомо, Глава Х КК України встановлює такі правила призначення зазначених покарань:

  • конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки (ч. 2 ст. 59 КК України);
  • позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як додаткове покарання (окрім випадків, передбачених Законом України «Про очищення влади»), може бути призначено на строк від 1 до 3 років (ч. 1 ст. 55 КК України);
  • покарання у виді обмеження волі може бути призначено на строк від одного до п’яти років (ч. 2 ст. 61 КК України).

У зв’язку з цим, окремі статті у різних розділах КК України зазнали змін:

  • у санкції ч. 4 ст. 159-1КК України(порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації чи агітації референдуму) строк обмеження волі змінено з трьох років на інтервал від двох до п’яти років;
  • з санкції ч. 2 ст. 201-2КК України (незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги) видалено конфіскацію майна;
  • у санкціях ч. 1 та ч. 2 ст. 206 КК України (протидія законній господарській діяльності) можливий строк позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю змінився з інтервалу від двох до чотирьох років на строк до трьох років;
  • у санкції ч. 1 ст. 213 КК України (порушення порядку здійснення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом) строк обмеження волі збільшено з «до одного року» на «до двох років»;
  • у санкціях ч. 4 ст. 220-1КК України(порушення порядку ведення бази даних про вкладників або порядку формування звітності) та ч. 1 ст. 220-2КК України (фальсифікація фінансових документів та звітності фінансової організації, приховування неплатоспроможності фінансової установи або підстав для відкликання (анулювання) ліцензії фінансової установи) максимальний строк обмеження права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю зменшився з десяти років до трьох років;
  • покарання у санкції ч. 2 ст. 271 КК України (порушення вимог законодавства про охорону праці) змінилося з виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі на строк до п’яти років на обмеження волі на строк від двох до п’яти років;
  • у санкції ст. 365-2 КК України (зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги) максимальний строк позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю зменшився з десяти років до трьох років.

Статтю 190 КК України доповнено кваліфікованим видом шахрайства.

11 серпня 2023 року набув чинності закон, який доповнює ст. 190 КК України кваліфікованим складом шахрайства, а саме шахрайством, вчиненим в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому.

Відтепер за цей злочин встановлено покарання у вигляді штрафу від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Вдосконалено інститут обчислення строків досудового розслідування під час воєнного стану.

24 серпня 2023 року набув чинності закон, яким встановлюється новий порядок обчислення строків досудового розслідування у кримінальних провадження, де жодній особі не було повідомлено про підозру, тобто у так званих фактових кримінальних провадженнях

Насамперед новелою зазначеного закону є те, що строк досудового розслідування не обчислюється у кримінальних справах, що стосуються окремих злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, а саме:

  • планування, підготовки, розв’язування та ведення агресивної війни (ст. 437 КК України);
  • порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України);
  • застосування зброї масового знищення (ст. 439 КК України);
  • геноциду (ч. 1 ст. 442 КК України).

Крім того, строк досудового розслідування не обчислюється і в разі об’єднання кримінальних проваджень, якщо досудове розслідування хоча б в одному з них здійснюється щодо перелічених вище злочинів.

Також відтепер згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України  (далі – КПК України) обчислення строків досудового розслідування у фактових кримінальних провадженнях, відомості, про які були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) до та після дати введення воєнного стану, здійснюється по-різному.

Так, у кримінальних провадженнях, відомості про яке внесено до ЄРДР або винесена постанова про початок досудового розслідування у порядку, встановленому ст. 615 КПК України, від дати введення воєнного стану і до дати його припинення чи скасування строк досудового розслідування до дня повідомлення особі про підозру становить 30 місяців. Важливо зауважити, що ця норма також не застосовується до кримінальних проваджень щодо злочинів, передбачених ст. ст. 437-439 та ч. 1 ст. 442 КК України.

Водночас строк від дати введення воєнного стану до дати його припинення чи скасування не включається до загальних строків досудового розслідування, передбачених ч. 2 ст. 219 КПК України, у кримінальному провадженні, відомості про яке були внесені до дня введення воєнного стану.

Щодо ризиків чинної редакції закону про обчислення строків досудового розслідування під час воєнного стану читайте тут.

Додано новий основний вид покарання – пробаційний нагляд.

26 вересня 2023 року Президент України підписав закон, яким доповнюється перелік видів покарань, викладений у ст. 51 КК України. Зазначений закон набуде чинності через 6 місяців, тобто 28 березня 2024 року.

Пробаційний нагляд полягатиме у застосуванні наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства на строк від одного до п’яти років (щодо неповнолітніх на строк від одного до двох років) з покладанням таких обовʼязків:

  • періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
  • повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;
  • не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Для виконання мети цього виду покарання залежно від обставин справи та особи засудженого до пробаційного нагляду суд зможе додатково покласти також й інші обов’язки, зокрема виконати пробаційну програму, пройти курс лікування від наркотичної чи алкогольної залежності тощо.

Важливо зауважити, що пробаційний нагляд може бути призначений лише за кримінальні проступки або злочини невеликої тяжкості, зокрема за вчинення:

  • умисного заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення (ст. 124 КК України);
  • умисного легкого тілесного ушкодження (ст. 125 КК України);
  • побоїв та мордування (ст. 126 КК України);
  • домашнього насильства (ст. 126-1 КК України);
  • крадіжки (ч. 1 та ч. 2 ст. 185 КК України);
  • грабежу (ч. 1 ст. 186 КК України);
  • хуліганства (ч. 1 ст. 296 КК України);
  • шахрайства (ч. 1 ст. 190 КК України) тощо.

У більшості статей, до санкцій яких було внесено зміни, пробаційний нагляд замінив арешт або обмеження волі. При цьому до набрання чинності законом засудженим, які відбувають покарання у виді арешту в арештних домах, необхідно замінити невідбуту частину покарання на інший вид покарання відповідно до ст. 72 КК України.

Внесено зміни до Розділу ХІХ КК України, який стосується військових кримінальних правопорушень

05 жовтня 2023 року набув чинності закон щодо удосконалення положень чинного законодавства у частині кримінальної відповідальності за скоєння військових кримінальних правопорушень, пов’язаних із порушеннями правил експлуатації бойових чи спеціальних машин, виконання польотів чи підготовки до них, кораблеводіння.

Відтепер санкцію ст. 415 КК України доповнено альтернативними основними покараннями, а саме:

  • порушення правил водіння або експлуатації бойової, спеціальної чи транспортної машини, що спричинило потерпілому середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або загибель потерпілого відтепер карається службовим обмеженням на строк до одного року або обмеженням волі на строк від одного до трьох років, або триманням у дисциплінарному батальйоні до одного року, або позбавленням волі на строк від одного до п’яти років;
  • зазначене діяння, що спричинило загибель кількох осіб, карається службовим обмеженням на строк до двох років або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або триманням у дисциплінарному батальйоні до двох років, або позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Крім того, суттєво доповнено ст. 416 КК України, яка встановлює відповідальність за порушення правил польотів або підготовки до них. Відтепер порушення правил польотів або підготовки до них, а також порушення правил експлуатації літальних апаратів, є кримінально караними діяннями не лише, якщо ці дії спричинили катастрофу або інші тяжкі наслідки, а й у випадку, якщо ці діяння завдали потерпілому тяжких тілесних ушкоджень або матеріальної шкоди у великому розмірі. Таким же чином було доповнено і ст. 417 КК України щодо порушення правил кораблеводіння.

Ігор Глушко

Ігор Глушко

Партнер, керівник практики кримінального права, адвокат

  • Визнання
  • The Legal 500 EMEA 2023
Анжеліка Моісєєва

Анжеліка Моісєєва

Партнерка, адвокатка

  • Визнання
  • The Legal 500 EMEA 2024
  • Lexology Index: Business Crime Defence 2024
Крістіна Кольчинська

Крістіна Кольчинська

Радниця, адвокатка

Практики | Сектори

6215

Статті на тему

TAX ALERT | Дайджест головних податкових новин 20.01.2025

20 Січня 2025 Публікації

TAX ALERT | Дайджест головних податкових новин 20.01.2025

Читати
Строки зовнішньоекономічних розрахунків та пеня за їх порушення: тенденції судової практики

15 Січня 2025 Публікації

Строки зовнішньоекономічних розрахунків та пеня за їх порушення: тенденції судов...

Читати
Грудневий дайджест новин

07 Січня 2025 Публікації

Грудневий дайджест новин

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну