​​Порушення правил військового обліку: відповідальність бізнесу

Зміст

  1. Відповідальність за порушення 
  2. Порядок притягнення до відповідальності
  3. Суб’єкти відповідальності
  4. Кваліфікація протиправних дій
  5. Повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення
  6. Щодо строків складення протоколу про адміністративне правопорушення
  7. Висновки та практичні рекомендації
  8. Перелік посилань на судові рішення

Вже більше року в Україні діють нові правила військового обліку на підприємствах, встановлені Порядком від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі також – Порядок). Порядок передбачає низку обов’язків для роботодавців, недотримання яких може призвести до притягнення до відповідальності посадових осіб.

Обов’язки роботодавця щодо військового обліку умовно можна поділити на наступні групи:

  • обов’язки щодо перевірки військово-облікових даних працівників (перевірка військово-облікових документів під час прийняття на роботу, зберігання їх копій, періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у військово-облікових документах);
  • проведення роз’яснювальної роботи щодо виконання працівниками правил військового обліку, ознайомлення працівників із правилами під підпис;
  • обов’язки щодо інформування Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі також – ТЦК та СП) про прийняття працівників на роботу, зміну військово-облікових даних працівників та про осіб, які порушують правила військового обліку;
  • обов’язки щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК та СП та забезпечення їх своєчасного прибуття.

Відповідальність за порушення 

Невиконання підприємствами обов’язків, визначених у Порядку, має наслідком притягнення відповідальних посадових осіб до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу. 

Зокрема, санкція чинної частини третьої статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі також – КУпАП) передбачає, що за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період (в період воєнного стану в Україні) на посадових осіб накладається штраф у розмірі від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на 2024 рік це складає від 34000 до 59500 грн).

Порядок притягнення до відповідальності

Порушення роботодавцями обов’язків, передбачених Порядком, може бути виявлено під час перевірки ТЦК та СП, які останні мають право проводити саме з метою контролю за станом організації та ведення військового обліку. 

Зокрема, районні (міські) ТЦК та СП проводять перевірки:

  • щороку (у тому числі позапланово) на підприємствах, у яких працюють військовозобов’язані, які заброньовані за цими підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, або військовозобов’язані, яким видані мобілізаційні розпорядження;
  • один раз на чотири роки на інших підприємствах.

Обласні ТЦК та СП та Київський міський ТЦК та СП у взаємодії з обласними та Київською міською держадміністрацією проводять перевірки щороку – відповідно до затверджених розпорядженням голів обласних та Київської міської держадміністрації планів.

Крім того, у разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки стану ведення військового обліку на підприємстві, можливим є проведення документальної перевірки шляхом надсилання до підприємств письмових запитів щодо отримання інформації.

Досить часто ТЦК та СП в ході проведення перевірок виявляють порушення відповідальними посадовими особами підприємств вимог Порядку.

Зауважимо, що відповідно до КУпАП ТЦК та СП уповноважені розглядати справи адміністративні правопорушення, передбачені статтею 210-1. Від імені ТЦК та СП адміністративні стягнення накладають їх керівники. При цьому, постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена до суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суб’єкти відповідальності

Відповідальність за порушення правил військового обліку на підприємстві несе:

  • керівник;
  • працівник, на якого покладено обов’язки з ведення військового обліку.

Слід зазначити, що у справах про оскарження постанов про накладення адміністративного штрафу позивачі нерідко зазначають, що вони не є посадовими особами, на яких може бути покладена адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП.

Тобто в такій категорії судових спорів суди в першу чергу встановлюють, чи покладено на певну особу організаційно-розпорядчі функції щодо ведення військового обліку на підприємстві {1}. 

Актуальним є також питання щодо можливості притягнення до адміністративної відповідальності фізичної особи-підприємця за порушення правил військового обліку. З цього приводу зазначимо, що Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» та Порядок не містять норми про те, що фізичні особи – підприємці зобов’язані вести військовий облік {2}.

Кваліфікація протиправних дій

У справах про оскарження постанов про накладення адміністративних стягнень на посадових осіб підприємств за порушення правил військового обліку суди обов’язково з’ясовують, чи встановлено та доведено ТЦК та СП порушення особами конкретних норм законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема Порядку {3}.

При цьому, нерідко трапляться випадки, коли ТЦК та СП при винесенні постанови про накладення адміністративного стягнення не конкретизують, які протиправні дії становлять склад адміністративного правопорушення, та яку норму вони порушують.

Проаналізувавши судову практику за останній час в таких справах, можна зробити висновки, що суди при розгляді, як правило, встановлюють, чи:

  • дійсно ТЦК та СП довели порушення конкретних норм законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
  • чи описує постанова про накладення штрафу чітко склад адміністративного правопорушення, з посиланням на відповідні пункти Порядку.

Так, Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові 21 лютого 2024 року у справі № 456/3088/23, зазначає, що ТЦК та СП у постанові не конкретизував суті правопорушення, а також не вказав, які саме норми, передбачені Порядком було порушено працівником. За таких обставин, суд вказав, що матеріалами справи не підтверджено факту вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП.

До прикладу, в іншій справі № 309/1632/23 ТЦК та СП в постанові конкретизував, що позивача притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП в особливий період, яке полягало у неналежному виконанні розпорядження щодо здійснення оповіщення 12 військовозобов`язаних про їх виклик до ТЦК та СП. Такі дії призвели до порушення пп. 7 п. 24 Порядку, який встановлює обов’язок для виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо оповіщення на вимогу ТЦК та СП призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик і забезпечення їх своєчасного прибуття до ТЦК та СП. Однак, відповідно до обставин справи позивачем не було повідомлено жодного із 12 указаних у розпорядженні ТЦК та СП осіб. Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 21 червня 2023 року у цій справі дійшов висновку, що постанова за своєю формою і змістом відповідає нормам чинного законодавства, а матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про відсутність у діях посадової особи складу адміністративного правопорушення.

Повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення

Відповідно до актуальної судової практики факт не повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, є підставою для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення {4}.

Щодо строків складення протоколу про адміністративне правопорушення

Серед інших обставин, які з’ясовують суди при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 КУпАП, є також дотримання строків складення протоколу про адміністративне правопорушення. 

Проаналізувавши актуальну судову практику {5}, можна зробити такі висновки:

  • протокол про адміністративне правопорушення має бути складений не пізніше 24 годин з моменту виявлення правопорушення;
  • порушення строку складення протоколу може бути підставою для скасування постанови про накладення штрафу.

Висновки та практичні рекомендації

  1. Ретельно ознайомтеся з Порядком ведення військового обліку на підприємствах.
  2. Призначте відповідальну особу за ведення військового обліку та проведіть для неї відповідне навчання.
  3. Регулярно проводьте роз’яснювальну роботу з працівниками щодо правил військового обліку.
  4. Зверніть увагу на необхідність своєчасного інформування ТЦК та СП у випадках, визначених законодавством.
  5. У разі отримання протоколу про адміністративне правопорушення, ретельно вивчіть його та за потреби зверніться за юридичною допомогою до кваліфікованих адвокатів.

Знання актуальної судової практики та чітке дотримання правил військового обліку допоможуть керівникам та юристам підприємств уникнути штрафних санкцій.

Перелік посилань на судові рішення

1. Рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 23 жовтня 2023 року у справі № 473/5038/23, рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 листопада 2023 року у справі № 185/6974/23. 

2. Рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 20 липня 2023 року у справі № 383/1142/23.

3. Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 серпня 2023 року у справі № 607/11329/23, рішення Рожищенського районного суду Волинської області від 21 серпня 2023 року у справі №167/892/23.

4. Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2023 року у справі № 451/414/23, рішення Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 02 лютого 2024 року у справі № 739/3017/23, рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10 січня 2024 року у справі № 279/5853/23. 

5. Рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 листопада 2023 року у справі № 185/6974/23.

Якщо вам потрібна юридична консультація, заповніть форму нижче для її замовлення.  

Катерина Манойленко

Катерина Манойленко

Партнерка, керівниця судової практики, адвокатка

  • Визнання
  • The Legal 500 EMEA 2024
  • Who's Who Legal 2022 - 2024

Практики | Сектори

1768

Отримати консультацію

Щоб отримати консультацію, будь ласка, заповніть форму нижче, або одразу зателефонуйте нам:

Статті на тему

TAX ALERT | Дайджест головних податкових новин 20.01.2025

20 Січня 2025 Публікації

TAX ALERT | Дайджест головних податкових новин 20.01.2025

Читати
Строки зовнішньоекономічних розрахунків та пеня за їх порушення: тенденції судової практики

15 Січня 2025 Публікації

Строки зовнішньоекономічних розрахунків та пеня за їх порушення: тенденції судов...

Читати
Грудневий дайджест новин

07 Січня 2025 Публікації

Грудневий дайджест новин

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну