Що потрібно знати про Європол та його співпрацю з Україною?

Зміст

 1. Що таке Європол та яке його призначення?
 2. Яка відмінність між Європолом та Інтерполом?
 3. Які функції виконує Європол?                                  
 4. Які дані обробляються Європолом?
 5. Чи можливий доступ особи до власних персональних даних, що обробляються Європолом?
 6. Чи можна виправити/видалити інформацію в базах даних Європолу?                                
 7. Чи наявна у відкритому доступі інформація про осіб, які розшукуються в ЄС?
 8. Яка правова основа для співпраці правоохоронних органів України з Європолом?
 9. Як взаємодіють правоохоронні органи України з Європолом?
 10. Які здобутки співпраці правоохоронних органів України та Європолу?
 11. Як співпрацюють правоохоронні органи України та Європолу сьогодні?

Інформація про міжнародне співробітництво правоохоронних органів України та Європолу мало висвітлюється в засобах масової інформації. Однак, співпраця національних та європейських правоохоронних органів повсякчас допомагає в пошуку злочинців, які вчиняють злочини на території країн Європейського Союзу та України.

У даній статті ми підготували відповіді на найбільш актуальні питання щодо Європолу, зокрема як функціонує європейський правоохоронний орган, які дані збирає та обробляє, яким чином здійснює обмін інформацією з іншими країнами (в т.ч. Україною) та міжнародними організаціями, а також повідомимо, чи можливо дізнатися про розшук особи каналами Європолу та видалити відомості про особу з таких баз даних.

Що таке Європол та яке його призначення?

Європол є правоохоронним органом Європейського Союзу. Призначенням Європолу є посилення взаємного співробітництва компетентних органів держав-членів ЄС у боротьбі з організованою злочинністю, тероризмом та іншими формами тяжких злочинів, які зачіпають дві або більше держав-членів ЄС.

Всього до компетенції Агентства Європолу віднесено майже 30 форм злочинності, серед яких: тероризм, міжнародний обіг наркотиків, організоване шахрайство, корупція, діяльність з відмивання грошових коштів, підробка грошових коштів та платіжних засобів, кіберзлочинність, злочини у сфері інтелектуальної власності.

Яка відмінність між Європолом та Інтерполом?

Європол та Інтерпол є різними міжнародними організаціями, які взаємодіють між собою та мають на меті сприяти країнам в боротьбі зі злочинністю.

Найбільш очевидною ознакою для розмежування Європолу та Інтерполу є їх територіальна юрисдикція. Так, Європол поширює діяльність лише на держави-члени ЄС, їх всього 27. Водночас, Інтерпол налічує 195 країн-членів, що робить його найбільшою поліцейською організацією у світі.

Які функції виконує Європол?                                  

Основними функціями Європолу є його діяльність як центру інформаційної та аналітичної співпраці правоохоронних органів держав-членів ЄС, як центру кримінальної розвідки.

Серед іншого, Агенство також виконує функцію центру розвитку спеціалізованої правоохоронної експертизи та допомагає державам-членам ЄС в організації навчання правоохоронців.

Однак, Агентство не є правоохоронним органом в класичному розумінні.

Співробітники Європолу не розпочинають самостійне розслідування злочину та не здійснюють арешту підозрюваних, а також не можуть діяти без санкції правоохоронних органів країн ЄС.

Якщо Європол вважає за необхідне розпочати кримінальне розслідування злочину, він має здійснити запит до компетентного органу відповідної країни ЄС та ініціювати проведення розслідування.

Фактична участь співробітників у проведенні розслідування злочину можлива у разі їх включення до спільної слідчої групи.

Які дані обробляються Європолом?

Обробка насамперед персональних даних є основною діяльністю Європолу.

Як відомо, персональні дані можуть оброблятися лише за умови, якщо це дозволено законом.

Тому, персональні дані обробляються Європолом з метою сприяння обміну інформацією, здійснення аналізу інформації або проведення перевірки, спрямованої на виявлення зв’язків певного індивіда з іншими особами.

Європол обробляє інформацію, яка була йому надана державами-членами, органами ЄС, третіми країнами та міжнародними організаціями, приватними особами. Також, Агентство обробляє інформацію, що була ним отримана із загальнодоступних джерел (в т.ч. Інтернет).

Обмін інформацією між Європолом та державами-членами, країнами, що не входять до ЄС, і третіми сторонами, відбувається за трьома основними каналами: Мережевий додаток безпечного обміну інформацією (SIENA), Інформаційна система Європолу (EIS) та Платформа для експертів Європолу (EPE). Доступ до каналів обміну інформації є обмеженим.

Чи можливий доступ особи до власних персональних даних, що обробляються Європолом?

Будь-яка особа може отримати інформацію про те, чи обробляються Європолом персональні дані щодо неї. Щоб скористатися правом доступу, особа має подати запит до Європолу через компетентний орган держави-члена. У разі задоволення запиту, Європол може надати інформацію, чи обробляються дані, пов’язані з особою, які дані обробляються, які цілі обробки, хто є одержувачем даних, яка правова підстава для обробки даних та період їх обробки.

Чи можна виправити/видалити інформацію в базах даних Європолу?                                

Особа, яка отримала доступ до власних персональних даних, які обробляються Європолом, має право вимагати їх видалення, виправлення, доповнення чи оновлення.

Чи наявна у відкритому доступі інформація про осіб, які розшукуються в ЄС?

З 2016 року на веб-сайті «Europe’s Most Wanted list» (www.eumostwanted.eu) публікуються відомості про найбільш розшукуваних втікачів, яких обвинувачують або засуджують злочини в Європі.

Сайт був розроблений Європейською мережею активних пошукових груп утікачів (ENFAST). Вміст сайту керується та публікується національними командами FAST у країнах-членах ЄС. Європол є власником веб-сайту.

Яка правова основа для співпраці правоохоронних органів України з Європолом?

У своїй діяльності Європол взаємодіє з іншими країнами та міжнародними організаціями на підставі відповідних угод.

Україна та Європейський поліцейський офіс здійснюють співпрацю на підставі Угоди між Україною та Європейським поліцейським офісом про оперативне та стратегічне співробітництво від ​​14.12.2016.

За змістом угоди, співробітництво органів поширюється на всі сфери злочинності, які входять до компетенції Європолу, включаючи пов’язані з ними злочини.

Основним завданням співпраці є обмін інформацією. Однак, співробітництво може включати обмін спеціальними знаннями, загальними зведеннями, результатами стратегічного аналізу, інформацією щодо процедур кримінальних розслідувань, інформацією про методи запобігання злочинності, участь у навчальних заходах, а також надання консультацій та підтримки в окремих кримінальних розслідуваннях.

Як взаємодіють правоохоронні органи України з Європолом?

За загальним правилом, взаємодія України з Європолом здійснюється через Департамент міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України.

Поряд з цим, допускається прямий обмін інформацією між Європолом та іншими компетентними органами України (зокрема, Національна поліція України, Національне антикорупційне бюро України, Генеральна прокуратура України (Офіс Генерального прокурора) та ін.).

В рамках міжнародного співробітництва України з Європолом правоохоронними органами України здійснюється робота в міжнародних спільних слідчих групах, оперативний обмін інформацією у кримінальних провадженнях, встановлення місцезнаходження осіб в різних країнах та притягнення винних осіб до відповідальності.

Які здобутки співпраці правоохоронних органів України та Європолу?

За останні роки, в результаті співпраці українських правоохоронних органів, Європолу та правоохоронних органів інших країн було проведено ряд операцій в результаті яких, зокрема, було викрито нелегальний обіг вогнепальної зброї, вилучено підроблені товари та готівку, викрито незаконне ввезення мігрантів та нелегальну міграцію, зупинено роботу злочинної групи, причетної до шахрайства з бінарними опціонами, виявлено схеми «грошових мулів» для відмивання грошей, затримано кіберакторів, операторів програм-вимагачів, знешкоджено мережу VPN-сервісу, призначену для атак вірусами-шифрувальниками, порушено роботу бот-мереж EMOTET, припинено роботу нелегального ринку у темній мережі DarkMarket та ін.

Також, правоохоронні органи України були залучені до таких операцій як «Operation In Our Sites» (боротьба зі злочинами у сфері інтелектуальної власності в мережі Інтернет), «Shield» (боротьба з обігом підроблених ліків, допінгових речовин), «Retrovirus» (боротьба з неправильною обробкою та утилізацією санітарних відходів), «Silver Axe» (боротьба з торгівлею підробленими та незаконними пестицидами), «30 Days at Sea» (боротьба з екологічною злочинністю), «Aphrodite» (боротьба з контрафактними товарами).

Як співпрацюють правоохоронні органи України та Європолу сьогодні?

Європол та правоохоронні органи України продовжують співпрацю в рамках угоди про співробітництво.

Окрім того, Європол бере участь у двох оперативних групах у відповідь на війну в Україні.

Так, Європол спільно з державами-членами ЄС розпочав операцію «Oscar». Така операція має на меті розшук та арешт активів фізичних та юридичних осіб, які потрапили під санкції у зв’язку з російським вторгненням в Україну. Операція також спрямована на підтримку кримінальних розслідувань держав-членів щодо обходу торгово-економічних санкцій ЄС.

Поряд з цим, Європол бере участь у робочій групі щодо протидії торгівлі людьми. Ця оперативна група має на меті захистити вразливих українських біженців від мереж торгівлі людьми, які користуються масовим відтоком громадян з України.

Анжеліка Моісєєва

Анжеліка Моісєєва

Партнерка, адвокатка

 • Визнання
 • The Legal 500 EMEA 2023

Практики | Сектори

8133

Статті на тему

В українську модель лобіювання закладено ризики правової невизначеності для громадських обʼєднань

11 Липня 2024 Публікації

В українську модель лобіювання закладено ризики правової невизначеності для гром...

Читати
Запуск спеціальних аукціонів на допоміжні послуги: ключові факти

10 Липня 2024 Energy Alert

Запуск спеціальних аукціонів на допоміжні послуги: ключові факти

Читати
Червневий дайджест новин

04 Липня 2024 Публікації

Червневий дайджест новин

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну