TAX ALERT 01.06.2023 | Дайджест головних податкових новин

Зміст

  1. Податкові зміни для Дія Сіті: зареєстровано законопроект
  2. Розроблено проекти порядків, пов’язаних із запровадженням стандарту CRS
  3. Мінфін опублікував роз’яснення щодо практичного застосування стандарту CRS
  4. Звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки під час воєнного стану: висновки ДПС України
  5. ДПС України про особливості сплати земельного податку та орендної плати під час воєнного стану
  6. Щодо права платників податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відкоригувати податкові зобов’язання за 2022 – 2023 роки: роз’яснення ДПС

Податкові зміни для Дія Сіті: зареєстровано законопроект

23.05.2023 у Верховній Раді України зареєстрований Проект Закону № 9319 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Законопроектом пропонується уточнити питання оподаткування доходів спеціалістів резидентів Дія Сіті, які набули цього статусу за умов неповної відповідності загальним вимогам до резидентів Дія Сіті. Йдеться про стартапи та інші ІТ-компанії, які стали резидентами Дія Сіті відповідно до частини 3 статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Так, відповідно до змін, зазначені резиденти Дія Сіті можуть оподатковувати доходи своїх спеціалістів податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % до 31 грудня року, наступного за календарним роком, в якому такий резидент набув відповідного статусу, попри його невідповідність вимозі щодо середньооблікової кількості працівників/гіг-спеціалістів не менше дев’яти осіб.

За вищезазначених умов ці резиденти Дія Сіті також можуть нараховувати єдиний внесок у розмірі мінімального соціального внеску.

Серед інших змін – уточнення окремих правил процедури набуття статусу резидента Дія Сіті, порядку ведення реєстру резидентів Дія Сіті, періоду, за який подається звіт про відповідність тощо. 

Розроблено проекти порядків, пов’язаних із запровадженням стандарту CRS

На сайті Міністерства фінансів України розміщено нагадування про наближення терміну запровадження Загального стандарту звітності CRS. Так, фінансові агенти з 01.07.2023 зобов’язані вживати заходи належної комплексної перевірки з метою виявлення підзвітних рахунків та щороку, до 1 липня, подавати до ДПС звіт про підзвітні рахунки. Вперше звіт про підзвітні рахунки потрібно буде подати у 2024 році за друге півріччя 2023 року (перший звітний період). Надалі звітним періодом вважатиметься попередній календарний рік.

Водночас оголошено, що Міністерство фінансів України розробило проект Порядку взяття на облік, зняття з обліку та внесення змін до відомостей про підзвітні фінансові установи, які зобов’язані складати та подавати звіти про підзвітні рахунки для цілей виконання вимог Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки.

Порядок стосується:

  • загальних питань, пов’язаних з взяттям на облік у Державній податковій службі України підзвітних фінансових установ;
  • механізму взяття на облік та зняття з обліку підзвітних фінансових установ;
  • механізму заповнення заяви про взяття на облік підзвітних фінансових установ та зняття підзвітних фінансових установ з обліку. Бланк заяви також розміщено у додатках до Порядку.

Окремо вказано, що підзвітна фінансова установа подає заяву про взяття її на облік у ДПС протягом 60 календарних днів після встановлення нею такого статусу.

Крім цього, опубліковано проект Порядку заповнення та подання підзвітними фінансовими установами звіту про підзвітні рахунки відповідно до вищезгаданої Багатосторонньої угоди. 

Порядок містить пояснення щодо формування звіту підзвітними фінансовими установами з метою його подання Державній податковій службі України для наступної передачі інформації компетентним органам підзвітних юрисдикцій відповідно до Загального стандарту звітності CRS. 

Серед іншого, Порядком передбачені довідники, які застосовуються при заповненні елементів звіту. На додаток, Порядком визначено правила щодо заповнення та подання виправленого звіту, ряд відповідних прикладів.

Мінфін опублікував роз’яснення щодо практичного застосування стандарту CRS

16.05.2023 на вебсторінці Міністерства фінансів України з’явилося Роз’яснення № 44010-09-10/13054 від 12.05.2023 щодо окремих питань, пов’язаних із імплементацією Загального стандарту звітності CRS («Стандарт»).

Роз’яснення передбачає загальне інформування щодо особливостей застосування Стандарту та переважно містить відповіді на питання, пов’язані з його практичним застосуванням фінансовими установами.

Так, зокрема, документом освітлено наступне: 

  • конкретні приклади щодо умов, за одночасного виконання яких «фінансовий рахунок» підпадатиме під термін «існуючий рахунок»;
  • механізм з’ясування підзвітними фінансовими установами актуального переліку  «юрисдикцій-учасниць», «підзвітних юрисдикцій» та розмежування випадків необхідності їх застосування;
  • конкретні дати, до яких підзвітна фінансова установа повинна отримати інформацію про ІПН та дату народження у розрізі перевірки існуючих рахунків фізичних осіб з високою вартістю, з низькою вартістю, існуючих рахунків організацій;
  • випадки, коли банк має право самостійно заповнити документ самостійної оцінки для клієнта щодо його контролюючої особи, та звернутись до нього з вимогою підтвердити відомості, наявні у записах банку;
  • щодо можливості банком самостійно, на підставі даних, зібраних в рамках належної перевірки клієнта, визначити тип контролюючої особи.

Звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки під час воєнного стану: висновки ДПС України

18.05.2023 на сайті Державної податкової служби України з’явилось роз’яснення щодо застосування Закону України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон № 3050), який набув чинності 06.05.2023.

Вказано, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією («Перелік»), затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, («Наказ № 309»), може застосовуватися при справлянні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Податок») на відповідних територіях. 

Описано перелік осіб та періоди звільнення від сплати Податку:

  • за об’єкти нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України;
  • за знищені об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (на підставі даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України);
  • за пошкоджені об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (на підставі даних Реєстру майна).

Наголошено, що для цілей справляння Податку у 2022 році Наказ № 309 застосовується у частині наявності певної території у Переліку у чинній редакції. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації не враховуються.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації у 2023 році визначаються відповідно до даних Переліку у чинній редакції.

Відмічено, що для цілей справляння Податку застосовується тільки перелік територій активних бойових дій (частина друга розділу І) та тимчасово окупованих російською федерацією (розділ ІІ). Тобто території можливих бойових дій для цілей справляння Податку не враховуються.

Платники Податку, які у 2022 – 2023 роках не декларували свої податкові зобов’язання, за об’єкти оподаткування, розташовані на територіях, які не увійшли до Наказу № 309, або розташовані на території можливих бойових дій, затверджених Наказом № 309, мають задекларувати відповідні податкові зобов’язання. Річна сума платежу по об’єктах нерухомого майна повинна визначатись пропорційно до кількості місяців, коли такі об’єкти нерухомого майна підлягали оподаткуванню Податком.

ДПС України про особливості сплати земельного податку та орендної плати під час воєнного стану

18.05.2023 Державна податкова служба України оприлюднила роз’яснення для платників плати за землю у зв’язку із набранням чинності Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».

Цим Законом внесено зміни, у тому числі, щодо справляння плати за землю на період воєнного стану в Україні, покликані усунути недоліки попередньої редакції відповідних законодавчих правил. 

Так, у роз’ясненні ДПС зазначає про можливість застосування Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, при справлянні плати за землю на відповідних територіях.

Також, описано умови та період звільнення від плати за землю (земельний податок та/або орендна плата), механізм уточнення податкових зобов’язань щодо земельних ділянок, які:

  • перебувають у консервації;
  • забруднені вибухонебезпечними предметами;
  • непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Вказано, серед іншого, що власники та користувачі земельних ділянок не нараховують та не сплачують плату за землю (земельний податок та/або орендна плата) на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією:

фізичні особи:

  • 2022 рік – з 1 січня до 31 грудня;
  • 2023 рік – з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території;

юридичні особи та фізичні особи –  підприємці:

  • 2022 рік – з 1 березня до 31 грудня;
  • 2023 рік – з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Наголошено, що платники плати за землю, які надаватимуть до контролюючих органів уточнюючі податкові декларації за звітні (податкові) періоди, що припадають на період дії воєнного стану, не нараховують штрафні санкції та пеню.

Щодо права платників податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відкоригувати податкові зобов’язання за 2022 – 2023 роки: роз’яснення ДПС

На вебсайті Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу ДПС України опубліковано роз’яснення, що платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які до 06.05.2023 (дата набуття чинності Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ) задекларували за 2022 – 2023 роки податкові зобов’язання за об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за період 2022 та 2023 роки шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.

За період 2023 року податкові зобов’язання уточнюються відповідно до періодів початку та завершення на відповідних територіях активних бойових дій або тимчасової окупації.

Складені, надіслані (вручені) у 2022 та 2023 роках податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об’єктах нерухомого майна, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов’язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, – анулюванню.

Надмірно сплачені суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що виникли внаслідок скасування (відкликання) податкових повідомлень-рішень, підлягають зарахуванню виключно в рахунок майбутніх платежів з цього податку, а в разі наявності у такого платника податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, – надміру сплачені суми зараховуються в рахунок погашення такого боргу.

Вікторія Бубліченко

Вікторія Бубліченко

Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка

Тетяна Федоренко

Тетяна Федоренко

Старша юристка, адвокатка

Практики | Сектори

1105

Статті на тему

Онлайн-комунікація з ДПС та інші новації ПКУ: що ухвалила Верховна Рада

23 Квітня 2024 Публікації

Онлайн-комунікація з ДПС та інші новації ПКУ: що ухвалила Верховна Рада

Читати
TAX ALERT 17.04.2024 | Дайджест головних податкових новин

17 Квітня 2024 Публікації

TAX ALERT 17.04.2024 | Дайджест головних податкових новин

Читати
ONLINE-ЛЕКЦІЯ. Звільнення в умовах війни: практичні аспекти 🔴 відеозапис вебінару

17 Квітня 2024 Публікації

ONLINE-ЛЕКЦІЯ. Звільнення в умовах війни: практичні аспекти 🔴 відеозапис вебінар...

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну