TAX ALERT 07.09.2023 | Дайджест головних податкових новин

Зміст

  1. Пільгове ввезення транспортних засобів для ветеранів війни: зареєстровано Законопроєкт 
  2. Законопроєкт щодо оподаткування чистого процентного доходу банків
  3. Посилення контролю за реалізацією пального та спирту етилового: опубліковано Законопроєкт
  4. Опубліковано Проєкт Наказу щодо змін до податкової декларації з податку на прибуток
  5. Набули чинності зміни щодо платіжних послуг, внесені до Положення про Державну податкову службу  

Пільгове ввезення транспортних засобів для ветеранів війни: зареєстровано Законопроєкт 

22.08.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проєкт Закону № 9640 «Про внесення зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо спрощення ввезення транспортних засобів для ветеранів війни».

Згідно з доопрацьованою редакцією Законопроєкту пропонується звільнити від сплати ПДВ та акцизного податку операції з одноразового ввезення на митну територію України учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, автомобілів легкових з кодом УКТ ЗЕД 8703, кузовів до них, причепів та напівпричепів (не більше однієї одиниці кожного виду). Окремим Законопроєктом № 9639 вищезазначені транспортні засоби, кузови, причепи та напівпричепи, які ввозяться зазначеними особами, пропонується звільнити від оподаткуванням ввізним митом. 

Передбачається, що транспортний засіб може бути ввезений на митну територію України іншою особою за довіреністю. Довіреність повинна містити положення про те, що представник вчиняє дію по доставленню транспортного засобу на митну територію України та встановлюється строк передачі транспортного засобу особі яка видала таку довіреність, що не повинен перевищувати двох місяців

Ввезений транспортний засіб не може бути відчужений (крім надання права користування у порядку, встановленому законом) третім особам протягом трьох років з моменту його державної реєстрації. У випадку відчуження такого транспортного засобу (крім надання права користування у порядку, встановленому законом) третім особам, сума несплачених зобов`язань, у зв’язку зі звільненням, підлягає сплаті за ставками, що діяли на момент подання митної декларації при ввезенні транспортного засобу на митну територію України.

У разі набрання законом чинності, дію пільги буде поширено на період воєнного стану та впродовж календарного року після його припинення або скасування. Пільга не буде поширюватися на транспортні засоби, що мають походження з держави-окупанта (агресора) або ввозяться з окупованої території України чи території держави-окупанта (агресора).

Законопроєкт щодо оподаткування чистого процентного доходу банків

28.08.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проєкт Закону № 9656 «Про внесення зміни до підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування чистого процентного доходу банків».

Так, з 01.01.2024 по 31.12.2026 включно Законопроєктом пропонується додатково оподатковувати податком на прибуток підприємств чистий процентний дохід банків.

Чистий процентний дохід банків для цілей такого оподаткування визначається як різниця між сумою процентного доходу та сумою процентних витрат банку згідно з даними фінансової звітності банку за відповідний звітний (податковий) період. 

Ставка податку на чистий процентний дохід становитиме 5 відсотків, а сплата такого податку буде відбуватись у порядок і у строки, які встановлені для квартального податкового (звітного) періоду з поданням податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

При цьому, нарахований банками податок на чистий процентний дохід не є різницею та не зменшує фінансовий результат до оподаткування такого платника податків.

Посилення контролю за реалізацією пального та спирту етилового: опубліковано Законопроєкт

29.08.2023 на сайті Державної податкової служби України опубліковано Проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового та удосконалення контролю за їх обігом».

Метою Законопроєкту задекларовано удосконалення системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового («СЕАРПСЕ») в частині відображення в СЕАРПСЕ власників пального для виявлення фіктивних операцій, а також посилення контролю за сплатою акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового.

Серед запропонованих змін, зокрема, наступні:

  • запропоновано відображати в СЕАРПСЕ власників пального з метою забезпечення належного контролю за обігом пального;
  • запропоновано передбачити, що оскарження в судовому або адміністративному порядку податкового повідомлення-рішення щодо зменшення в СЕАРПСЕ обсягу пального або спирту етилового не зупиняє дії контролюючого органу щодо такого зменшення; 
  • встановлюється відповідальність у разі виявлення в ході перевірок фактичних обсягів пального або спирту етилового, які не відповідають даним СЕАРПСЕ, при відсутності документального підтвердження отримання/реалізації пального або спирту етилового;
  • передбачається можливість за результатами перевірки за рішенням контролюючого органу привести у відповідність ліміти обсягів пального та спирту етилового в СЕАРПСЕ до фактичних обсягів пального та спирту етилового на акцизному складі;
  • запропоновано встановити необхідність подання разом з декларацією з акцизного податку довідки про загальні обсяги отримання, імпорту та використання за звітний календарний місяць товарів, які використовуються як сировина при виробництві пального, та про залишки таких товарів і пального; 
  • встановлюється єдиний підхід до обладнання акцизних складів, на яких знаходиться тільки метанол, та складів, на яких знаходяться розчинники на основі метанолу (такі склади не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками).

Зауваження та пропозиції до Законопроєкту від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються протягом одного місяця з дати його оприлюднення, тобто до 28.09.2023.

Опубліковано Проєкт Наказу щодо змін до податкової декларації з податку на прибуток

22.08.2023 на сайті Державної податкової служби України опубліковано Проєкт Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Змін до додатка РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств».

Проєкт Наказу розроблено з метою приведення додатка РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств у відповідність до Закону України № 3219 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» («Закон № 3219»). Про зміни, які ним внесено, ми розповідали тут.

Нагадаємо, що Законом № 3219 передбачаються наступні визначення різниць при поверненні зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування для: 

збільшення фінансового результату до оподаткування на:

  • суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування, вартість яких згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності визнано у складі доходу під час перебування на такій системі,
  • суму собівартості відвантажених (наданих) таких товарів (робіт, послуг), що врахована у податковому (звітному) періоді у складі витрат згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

зменшення фінансового результату до оподаткування на:

  • суму собівартості таких товарів (робіт, послуг), що врахована у складі витрат згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування;
  • суму доходу, визнаного згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у вигляді вартості товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих) у такому періоді в частині суми їхньої попередньої (авансової) оплати, отриманої під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування, та оподаткованого єдиним податком.

Відповідно, пропонується внести зміни до форми додатка РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств з метою забезпечення можливості відображення вказаних різниць. 

Зауваження та пропозиції до проєкту Наказу приймаються протягом одного місяця від дати його розміщення на вебпорталі ДПС, тобто до 21.09.2023.

Набули чинності зміни щодо платіжних послуг, внесені до Положення про Державну податкову службу  

25.08.2023 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 888 «Про внесення змін до Положення про Державну податкову службу України».

Даною постановою було приведено функції та права ДПС, які визначені Положенням у відповідність до змін, внесених Законом України № 2888 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» та Закону України № 1591 «Про платіжні послуги». 

Так, до Положення було внесено наступні зміни:

  • додано до тексту Положення можливість ДПС застосовувати до небанківських надавачів платіжних послуг та емітентів електронних грошей, які не подали відповідним контролюючим органам ДПС в установлений законом строк повідомлення про відкриття або закриття рахунків/електронних гаманців платників податків, почали здійснювати видаткові операції до отримання повідомлення відповідного органу ДПС про взяття рахунку/електронного гаманця на облік, такі ж фінансові санкції, як і до банків та інших фінансових установ;
  • зазначено, що ДПС організовує роботу та здійснює контроль за застосуванням арешту майна платників податків, що мають податковий борг, та/або зупиняє видаткові операції не тільки на рахунках у банках, а й на електронних гаманцях, як у банках, так і в іншій фінансовій установі, небанківському надавачу платіжних послуг/емітенті електронних грошей;
  • Положення доповнено змінами згідно з якими ДПС може отримувати довідки, визначені Податковим кодексом України, та з урахуванням законів, які визначають порядок розкриття інформації, що містить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг, – також від небанківських надавачів платіжних послуг та емітентів електронних грошей. Також нова редакція передбачає, що на підставі рішення суду ДПС може отримувати інформацію про обсяг та обіг коштів/електронних грошей на рахунках у банку/небанківському надавачу платіжних послуг, електронних гаманцях, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб’єктів господарювання;
  • вказано про право ДПС стягувати, в тому числі, з небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей пеню за несвоєчасне виконання ними рішень суду, рішень керівника органу стягнення (його заступника або уповноваженої особи).

Отже, враховуючи внесені зміни, податковий орган може застосовувати фінансові санкції, отримувати інформацію та стягувати пеню не тільки з банків, а і з небанківських надавачів платіжних послуг та емітентів електронних грошей. Також, податковий орган може ініціювати зупинення видаткових операцій на електронних гаманцях.

Тетяна Федоренко

Тетяна Федоренко

Старша юристка, адвокатка

Практики | Сектори

513

Статті на тему

TAX ALERT | Дайджест головних податкових новин 20.01.2025

20 Січня 2025 Публікації

TAX ALERT | Дайджест головних податкових новин 20.01.2025

Читати
Строки зовнішньоекономічних розрахунків та пеня за їх порушення: тенденції судової практики

15 Січня 2025 Публікації

Строки зовнішньоекономічних розрахунків та пеня за їх порушення: тенденції судов...

Читати
Грудневий дайджест новин

07 Січня 2025 Публікації

Грудневий дайджест новин

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну