В який строк можна звернутись до ЄСПЛ із заявою проти росії?

Звернення із заявою до Європейського Суду з прав людини (надалі – ЄСПЛ) наразі є одним із найбільш обговорюваних шляхів потенційного відшкодування збитків, завданих російським військовим вторгненням. Починаючи з 24 лютого 2022 року, український бізнес та громадяни звертаються до ЄСПЛ із заявами проти росії щодо руйнування та пошкодження майна, загибелі родичів, поранень, катувань тощо.

Отже, в який строк можна звернутись із заявою до ЄСПЛ проти росії?  

Важливо, що 16 березня 2022 року росія була виключена із складу Ради Європи. Для заявників, які постраждали через війну, це означає, що до ЄСПЛ можна буде звернутися лише щодо порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі – Конвенція), яке сталося до 16 вересня 2022 року. Вказане зумовлено положенням статті 58 Конвенції, відповідно до якої російська федерація перестане бути договірною стороною Конвенції з 16 вересня 2022 року.

В резолюції від 22 березня 2022 року ЄСПЛ підтвердив, що розглядатиме скарги, подані проти росії щодо ймовірних порушень Конвенції, якщо такі порушення скоєні до 16 вересня 2022 року.

Крім цього, заявнику необхідно дотриматись 4-місячного строку звернення до ЄСПЛ, передбаченого у статті 35 Конвенції. За загальним правилом, 4 місяці відраховуються з моменту вичерпання всіх національних засобів правового захисту. Однак у випадку з росією очевидною є відсутність ефективних національних засобів захисту. Це надає можливість заявникам одразу звертатись із заявою до ЄСПЛ протягом чотирьох місяців після настання події, що порушує права, гарантовані Конвенцією (наприклад, з моменту руйнування чи пошкодження житлового будинку, іншого майна) або з дати, коли заявник дізнався про таку подію чи про її несприятливі наслідки.

В той же час, поширеною є думка, що скарги до ЄСПЛ, подані після 16 вересня 2022 року, не будуть розглядатись судом. Слід зазначити, що ЄСПЛ поки не висловлювався з цього приводу, і більш ймовірно, що відповідні заяви щодо порушень, які стались до 16 вересня 2022 року, та які подані після цієї дати в межах 4-місячного строку звернення до ЄСПЛ, все ж таки будуть розглядатись судом.

Однак з метою уникнення ризиків, рекомендуємо за можливості подавати заяви щодо шкоди, завданої російською військовою агресією, до 16 вересня 2022 року, тобто до моменту, коли росія ще буде вважатись договірною стороною Конвенції.

Катерина Цвєткова

Катерина Цвєткова

Партнер, адвокат

  • Визнання та досягнення
  • The Legal 500 EMEA 2023
  • Who's Who Legal 2022
Катерина Манойленко

Катерина Манойленко

Партнер, керівник практики вирішення судових спорів, адвокат

  • Визнання та досягнення
  • The Legal 500 EMEA 2023
  • Who's Who Legal 2022
1595

Статті на тему

Мораторій на планові та позапланові податкові перевірки: що нового та чи буде його повністю скасовано?

20 Вересня 2023 Публікації

Мораторій на планові та позапланові податкові перевірки: що нового та чи буде йо...

Читати
Верховний Суд підтвердив неможливість витребування майна у добросовісного набувача в разі порушення законодавства іншими особами

19 Вересня 2023 Публікації

Верховний Суд підтвердив неможливість витребування майна у добросовісного набува...

Читати
Чи пом’якшує покарання перерахування застави на підтримку Збройних Сил України: позиція Верховного Суду

14 Вересня 2023 Публікації

Чи пом’якшує покарання перерахування застави на підтримку Збройних Сил України: ...

Читати
Всі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо!

Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку.

Незабаром ви отримаєте лист із підтвердженням на електронну пошту.

На головну