28 травня юридична фірма GOLAW спільно з Американською торговельною палатою В Україні провели вебінар на тему “Податок за користування програмним забезпеченням: як сплачувати?”. Спікерами заходу виступили юристи GOLAW: партнер фірми, керівник практики податкового права, адвокат Ірина Кальницька та старший юрист, адвокат Олена Сулима.
Ірина приділила увагу податковим питанням розмежування платежів за операціями із програмною продукцією. Зокрема, спікер пояснила, які платежі можуть вважатися роялті для цілей оподаткування, а які платою за поставку програмного забезпечення: “Якщо програмне забезпечення використовується компанією у власній господарській діяльності, то плата за таке користування не буде вважатися роялті”.
Ірина також звернула увагу на застосування міжнародних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування при виплаті роялті на користь нерезидента та можливість зниження ставки податку на репатріацію. Спікер підкреслила, що навіть якщо міжнародна конвенція не містить прямого посилання на комп’ютерну програму, її положення можуть буть застосовані, оскільки комп’ютерні програми належать до творів науки, літератури і мистецтва, та охороняються як літературні твори, про які завжди є згадка у конвенції.
Не менш важливим питанням при виплаті роялті на користь є підтвердження бенефіціарного статусу отримувача доходу. “Нерезидент повинен самостійно визначати економічну долю отриманого доходу, нести певні ризики та не мати зобов’язань щодо перерахування всього отриманого доходу на користь третьої особи”, – зазначила Ірина.
Олена Сулима звернула увагу на питання оподаткування ПДВ операцій, плата за які вважається роялті, та операцій з постачання програмної продукції. Зокрема, Олена наголосила на важливості розмежування цих операцій, адже операції, що можуть бути звільнені від оподаткування ПДВ, не є тотожними тим операціям, які не є об’єктом оподаткування ПДВ. “За операціями з постачання товарів / послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, платник податку все одно зобов’язаний скласти та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних”, – зазначила спікер.
Також Олена приділила увагу питанням оподаткуванню ПДВ таких супутніх послуг, як оновлення програмного забезпечення, технічна підтримка зі встановлення, налаштування та тестування програмного забезпечення. Юрист зауважила, що саме від суті послуг та умов самого договору заложитиме чи будуть такі послуги оподатковуватись ПДВ.
“Ще на етапі укладення договору необхідно чітко визначитись, які послуги будуть надаватись разом із програмною продукцією, щоб визначити всі податкові наслідки та обрати найоптимальніший варіант для компанії”, – прокоментувала Олена.