TAX ALERT 19.12.2023 | Дайджест головних податкових новин
Зміст
- Зміна умов мораторію на проведення податкових перевірок: Закон набрав чинності
- Набрали чинності нові правила оподаткування банків
- Законопроєкт щодо запровадження податкових заходів із протидії підкупу іноземних посадових осіб
- Запропоновано встановити нові розміри ставок акцизного податку на тютюнові вироби
- Набрали чинності зміни до порядку зупинення реєстрації ПН/РК
- Встановлення мінімальної кількості місць проведення безготівкових розрахунків: опублікований проєкт постанови
- ДПС оновила план-графік проведення документальних планових перевірок
- Верховний Суд щодо оподаткування доходів нерезидента з джерелом їх походження з України
Зміна умов мораторію на проведення податкових перевірок: Закон набрав чинності
08.12.2023 набрав чинності Закон України № 3453-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок» (законопроєкт № 10016-д).
Законом, серед іншого, з 01.12.2023 суттєво змінені умови мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок під час дії воєнного стану, а також розширений перелік платників податків, які з 01.12.2023 по 31.12.2024 можуть бути включені до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки.
Детальніше про цей Закон ми розповідали тут.
Набрали чинності нові правила оподаткування банків
08.12.2023 набрав чинності Закон України № 3474-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування банків та інших платників податків» (законопроєкт № 9656-д).
Законом, зокрема, для цілей оподаткування прибутку банків, скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії банку, сплати банком авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів з 01.01.2024 ставка податку на прибуток становитиме 25 %. При цьому, встановлені окремі особливості оподаткування банків за результатами податкового (звітного) 2023 року.
Детальніше про зміни, що вносяться вказаним Законом, ми розповідали тут.
Законопроєкт щодо запровадження податкових заходів із протидії підкупу іноземних посадових осіб
06.12.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проєкт Закону № 10319 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо врахування положень Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно податкових заходів для подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях».
Так, законопроєктом, серед іншого, пропонується:
- встановити функцію контролюючих органів з надання Національному антикорупційному бюро України інформації щодо виявлених під час перевірок обставин (фактів) стосовно надання неправомірної вигоди службовій особі іноземної держави, а також щодо випадків одержання такої інформації від компетентних органів іноземних держав;
- проводити документальну позапланову перевірку платника податків, інших осіб, які діяли в його інтересах, стосовно яких винесено обвинувальний вирок суду за пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі іноземної держави і такі діяння могли мати вплив на суму витрат, які були враховані платником податків при визначенні об’єкту оподаткування;
- передбачити, що грошове зобов’язання для зазначених осіб може нараховуватися без дотримання строків давності, встановлених Податковим кодексом України;
- в частині податку на прибуток передбачити податкові різниці, спрямовані на заборону зменшення податкових зобов’язань за рахунок надання неправомірної вигоди службовій особі іноземної держави;
- в частині податку на доходи фізичних осіб встановити, що не включаються до складу витрат ФОП/фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, витрати, щодо яких мають місце обставини (факти) надання неправомірної вигоди службовій особі іноземної держави, або за наявності обвинувального вироку суду щодо такої обставини.
Запропоновано встановити нові розміри ставок акцизного податку на тютюнові вироби
08.12.2023 на сайті Міністерства фінансів України опубліковано Проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби».
Законопроєктом, серед іншого, пропонується:
- встановити з 01.01.2028 нові розміри ставок акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну у валюті євро. При цьому, з 01.07.2024 по 31.12.2027 передбачається поступове щорічне підвищенням ставок акцизного податку для приведення їх до рівня ставок, що застосовуватимуться з 01.01.2028;
- передбачити особливості обчислення акцизного податку з таких товарів, вироблених на митній території України, на які встановлені ставки податку в іноземній валюті.
Також, у разі ввезення на митну територію України маркованих марками акцизного податку тютюну, тютюнових виробів та промислових замінників тютюну податок сплачується під час придбання таких марок з урахуванням курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України, що діє на 0 годин дня придбання марок акцизного податку, з доплатою (у разі потреби) при поданні митної декларації по курсу Національного банку України, що діє на 0 годин дня подання декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) для таких товарів на день подання митної декларації.
Набрали чинності зміни до порядку зупинення реєстрації ПН/РК
09.12.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 № 1154 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165».
Так, Постановою, зокрема, внесені зміни до однієї з ознак безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування («ПН/РК»), а саме передбачено, що загальна сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято ПН/РК для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку та його відокремленими підрозділами, становить більше 10 млн. гривень.
Також, внесено зміни до деяких показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника ПДВ, а також додані нові показники позитивної податкової історії платника ПДВ.
Встановлення мінімальної кількості місць проведення безготівкових розрахунків: опублікований проєкт постанови
01.12.2023 на сайті Державної податкової служби України опубліковано проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2022 № 894».
Нагадаємо, що законодавством встановлені строки, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари/надані послуги.
На додаток до цього, проєктом постанови пропонується встановити, що якщо у господарській одиниці облаштовано два місця для здійснення розрахунків за товари (послуги), то кількість місць, де торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків, повинна становити не менше ніж 50 відсотків від загальної кількості місць проведення розрахунків у такій господарській одиниці.
При цьому, якщо кількість місць для здійснення розрахунків у господарській одиниці становить більше двох – кількість місць, де торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків, має становити не менше двох третіх від загальної кількості таких місць для здійснення розрахунків.
ДПС оновила план-графік проведення документальних планових перевірок
04.12.2023 та 11.12.2023 на сайті ДПС України опубліковано оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік.
Згідно поточної версії, зазнали змін Розділи І, ІІ та ІV плану-графіку.
Нагадаємо, з 01.12.2023 по 31.12.2024 внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок.
Оновлений план-графік оприлюднюється не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.
Документальні планові перевірки платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, у сфері грального бізнесу, надають фінансові, платіжні послуги, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) платникам податків не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки копії наказу про проведення перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку її проведення.
Документальна планова перевірка інших платників податків, щодо яких проведення такого виду перевірок дозволено, може бути розпочата не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Верховний Суд щодо оподаткування доходів нерезидента з джерелом їх походження з України
05.12.2023 Верховний Суд виніс постанову у справі № 804/3765/16, де висловився щодо оподаткування доходу нерезидента з джерелом його походження з України.
В рамках цієї справи українська компанія стверджувала, що нею здійснювалася сплата нерезиденту-кредитодавцю процентів на виконання кредитних договорів і такий нерезидент є кінцевим бенефіціарним отримувачем таких процентів. У зв’язку з цим, згідно з міжнародною угодою про уникнення подвійного оподаткування українською компанією не здійснювалися нарахування та сплата податку з таких доходів нерезидента з джерелом їх походження з України.
Однак, в ході перевірки контролюючим органом було встановлено, що нерезидент не є бенефіціарним отримувачем процентних доходів, оскільки такі проценти надалі перераховувалися на користь власників облігацій, випущених нерезидентом з метою фінансування кредитів за кредитними договорами з українською компанією. Тому, українська компанія при виплаті зазначених процентів нерезиденту мала нарахувати, утримати та сплатити до бюджету податок з доходів нерезидента за ставкою 15%.
Зазначена позиція контролюючого органу була підтримана і Верховним Судом.
Вікторія Бубліченко
Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- v.bublichenko@golaw.ua
- +38 044 581 1220
- Визнання
- IFLR1000 2024
- IFLR1000 2024
- ITR World Tax 2025
Отримати консультацію
Щоб отримати консультацію, будь ласка, заповніть форму нижче, або одразу зателефонуйте нам:Підпишіться, аби знати більше
Інформація мотивує до нових звершень. Підпишіться, не пропускайте огляди законодавства та новини від GOLAW
Послуги
-
- Антимонопольне та конкурентне право
- Банківське та фінансове право
- Взаємодія з державними органами (GR)
- Судова практика
- Відновлення платоспроможності та банкрутство
- Енергетика та природні ресурси
- Захист в антикорупційній сфері
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- Інтелектуальна власність
- Корпоративне право та M&A
- Комплаєнс, корпоративне управління та управління ризиками
- Кримінальне право
- Міжнародна торгівля
- Нерухомість та будівництво
- Послуги для власників бізнесу та приватних клієнтів
- Право воєнного часу
- Податкове та митне право
- Реструктуризація та врегулювання заборгованості
- Трудове право
- Юридичний супровід бізнесу та приватних клієнтів в Німеччині
-
- Авіація
- Агробізнес
- Нерухомість та будівництво
- Виробництво та промисловість
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- ІТ, Інформаційні технології та штучний інтелект
- Охорона здоров'я та фармацевтика
- Медіа, розваги, спорт та гемблінг
- Роздрібна торгівля, FMCG та електронна комерція
- Транспорт і логістика
- Фінансові установи
- Хімічна промисловість
Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies
Налаштування cookie