TAX ALERT 22.11.2023 | Дайджест головних податкових новин
Зміст
- Зміна умов мораторію на проведення податкових перевірок: прийнято Закон
- Альтернативні податкові зміни при здійсненні експорту аграрної продукції
- Оновлення у правилах оподаткування акцизним податком операцій з нафтою, газовим конденсатом та розчинниками
- Нові пільги з ПДВ та акцизного податку щодо операцій з транспортними засобами для потреб оборони України
- Оподаткування операцій з віртуальними активами: зареєстровано законопроєкт
- Внесено зміни до порядку зупинення реєстрації ПН/РК: постанова Кабінету Міністрів України
- ДПС вчергове оновила план-графік проведення документальних планових перевірок
- Огляд ключових правових позицій Верховного Суду щодо оподаткування та публічної фінансової політики
Зміна умов мораторію на проведення податкових перевірок: прийнято Закон
09.11.2023 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок» (законопроєкт № 10016-д).
З тексту проєкту Закону до другого читання вбачається внесення змін щодо умов мораторію на проведення документальних планових і позапланових перевірок, фактичних перевірок під час дії воєнного стану. Зокрема, передбачається, що з 01.12.2023 мораторій на проведення податкових перевірок поширюватиметься на:
- документальні перевірки платників єдиного податку 1 та 2 груп (крім деяких перевірок) – до 01.12.2024;
- документальні перевірки платників податків, податковою адресою яких станом на дату початку тимчасової окупації / бойових дій / можливих бойових дій є відповідні території, – до останнього числа місяця, в якому завершена тимчасова окупація / бойові дії / припинена можливість бойових дій, а в разі зміни місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації відповідної зміни.
Однак, такий мораторій не розповсюджуватиметься на деякі документальні позапланові перевірки зазначених платників податків;
- фактичні перевірки за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних із оподаткуванням, які станом на дату початку тимчасової окупації / активних бойових дій / можливих бойових дій були розташовані на відповідних територіях, – до дати завершення тимчасової окупації / бойових дій / можливих бойових дій.
Однак, такий мораторій на проведення фактичних перевірок в частині місцезнаходження відповідних об’єктів на територіях можливих бойових не розповсюджуватиметься на платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва / реалізації підакцизної продукції, грального бізнесу, купівлі / продажу іноземної валюти, провадять господарську діяльність без державної реєстрації як суб’єкта господарювання.
Також, розширений перелік платників податків, які з 01.12.2023 по 31.12.2024 включно можуть бути включені до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки.
Наразі Закон готується на підпис. Тому, говорити про остаточні зміни щодо проведення податкових перевірок під час воєнного стану можливо буде після публікації офіційного тексту.
Альтернативні податкові зміни при здійсненні експорту аграрної продукції
03.11.2023 та 06.11.2023 у Верховній Раді України зареєстровані Проєкти Законів «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо вдосконалення здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту деяких товарів» № 10168-1, № 10168-2, № 10168-3.
Зазначені законопроєкти є альтернативними до законопроєкту № 10168 від 20.10.2023, про який ми розповідали тут.
Так, законопроєктом № 10168-1 пропонується:
- виключити у Податковому кодексі України норми, які на час дії воєнного стану визначають особливості оподаткування ПДВ операцій з експорту товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення,
- замість режиму експортного забезпечення запровадити спеціальну експортну процедуру у вигляді режиму попередніх експортних депозитів.
Законопроєктом № 10168-2 передбачається, серед іншого:
- як і зазначеним вище законопроєктом, виключення у Податковому кодексі України норм, які на час воєнного стану визначають особливості оподаткування ПДВ операцій з експорту товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення;
- здійснення на період дії воєнного стану операцій з експорту певних товарів (деяких зернових культур, соєвих бобів, насіння ріпаку або кользи, соняшнику, олії, зокрема, соєвої, соняшникової, сафлорової, бавовняної, макухи) виключно платниками ПДВ;
- здійснення складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних («ЄРПН») платником ПДВ за кожним таким товаром окремої податкової накладної до дня подання митної декларації. Якщо з дати реєстрації податкової накладної протягом 30 днів не буде оформлено митної декларації, то реєстрація такої податкової накладної скасовуватиметься;
- базою оподаткування для таких операцій буде договірна (контрактна) вартість товарів, але не менше ніж середній показник міжнародних біржових котирувань, що склалися на вищезазначені товари на кожен 10 календарний день місяця.
Законопроєктом № 10168-3 пропонується, зокрема, встановити особливості реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування за операціями з вивезення в митному режимі експорту/реекспорту деяких сільськогосподарських товарів, зокрема, зернових культур, соєвих бобів, насіння ріпаку або кользи, соняшнику, олії.
Оновлення у правилах оподаткування акцизним податком операцій з нафтою, газовим конденсатом та розчинниками
06.11.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проєкт Закону № 10215 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо запровадження системи контролю за обігом нафти, газового конденсату та розчинників».
Законопроєктом, серед іншого, пропонується:
- встановити, що об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації нафти та/або газового конденсату у товарній кондиції особам, які не зареєстровані платниками акцизного податку з реалізації пального;
- передбачити, що ставка акцизного податку для органічних розчинників та розріджувачів (код товару згідно з УКТ ЗЕД 3814 00 90 19, 3814 00 90 90) складає 245,50 євро за 1000 літрів, а для газового конденсату природного (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2709 00 10 00) та для іншої нафти й нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), сирих у товарній кондиції (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2709 00 90 00) застосовується нульова ставка.
При цьому, в разі реалізації нафти, газового конденсату у товарній кондиції особам, які не зареєстровані платниками акцизного податку з реалізації пального, їх псування, знищення, втрати (крім випадків, передбачених Податковим кодексом України), застосовуватиметься ставка акцизного податку 213,50 євро за 1000 літрів.
Також, передбачається встановлення певних обов’язків для суб’єктів господарювання, які здійснюють операції із зазначеними розчинниками та розріджувачами, нафтою та/або газовим конденсатом, пов’язаних, зокрема, з реєстрацією акцизних складів в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, складанням акцизних накладних, реєстрацією суб’єктів господарювання платниками акцизного податку.
Нові пільги з ПДВ та акцизного податку щодо операцій з транспортними засобами для потреб оборони України
07.11.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проєкт Закону № 10220 «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо забезпечення потреб сил безпеки та оборони транспортними засобами».
Законопроєктом пропонується тимчасово, до 31.12.2024:
- звільняти від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України певних транспортних засобів (крім тих, які є об’єктом оподаткування транспортним податком), що ввозяться на митну територію України підприємствами, установами та організаціями, які утворені органами місцевого самоврядування і оплата яких здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів для подальшої їх безоплатної передачі Збройним Силам України, іншим військовим формуванням для потреб забезпечення оборони держави;
- звільняти від оподаткування акцизним податком операції з ввезення на митну територію України та реалізації на митній території України зазначених вище транспортних засобів.
Також передбачається, що транспортні засоби мають бути передані отримувачам не пізніше 45 календарних днів з дня завершення їх митного оформлення на підставі актів/документів про приймання-передання. Ці документи мають бути передані митному органу, який здійснив митне оформлення транспортних засобів, протягом 30 днів з дня оформлення таких документів.
У разі порушення цього строку або нецільового використання транспортних засобів платник податку зобов’язаний сплатити суму ПДВ та акцизного податку, що мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України таких транспортних засобів, а також сплатити пеню.
Окремим Проєктом Закону № 10219 від 07.11.2023 передбачається звільнення вищезазначених транспортних засобів від оподаткування ввізним митом.
Оподаткування операцій з віртуальними активами: зареєстровано законопроєкт
07.11.2023 у Верховній Раді України зареєстровано Проєкт Закону № 10225 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні».
Законопроєктом передбачається встановлення механізму оподаткування операцій з віртуальними активами. Зокрема, пропонується:
- встановити порядок оподаткування податком на прибуток підприємств прибутку юридичних осіб від операцій з віртуальними активами та запровадити окремий облік фінансового результату від операцій з віртуальними активами і правила коригування такого фінансового результату;
- встановити порядок оподаткування ПДФО інвестиційного прибутку фізичних осіб від операцій з віртуальними активами. Так, до загального річного оподатковуваного ПДФО доходу включатиметься позитивне значення загального фінансового результату (річний інвестиційний прибуток) операцій з продажу віртуальних активів за наслідками такого звітного (податкового) року;
- передбачити, що не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з:
- емісії (створення), введення в оборот та виведення з обороту, обміну, продажу та іншого відчуження віртуальних активів, за винятком віртуальних активів, визначених індивідуальними ознаками;
- надання послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, а саме: обмін віртуальних активів на грошові кошти, на інші віртуальні активи, переказ віртуальних активів від імені клієнта;
- встановити, що не можуть бути платниками єдиного податку 1 – 3 груп суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з віртуальними активами.
Внесено зміни до порядку зупинення реєстрації ПН/РК: постанова Кабінету Міністрів України
07.11.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1154 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165», яка набере чинності 09.12.2023.
Так, Постановою, серед іншого, вносяться зміни до однієї з ознак безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування («ПН/РК»), а саме передбачається, що загальна сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято ПН/РК для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку та його відокремленими підрозділами, становить більше 10 млн. гривень (замість 1 млн грн, як є наразі).
Також, вносяться зміни до деяких показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника ПДВ, а також додані нові показники позитивної податкової історії платника ПДВ.
ДПС вчергове оновила план-графік проведення документальних планових перевірок
06.11.2023 на сайті ДПС України опубліковано оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік.
Так, внесені зміни до Розділів І «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб», ІІ «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» та ІІІ «Документальні планові перевірки фізичних осіб» плану-графіку.
Нагадаємо, що тимчасово, на період з 01.08.2023 до припинення воєнного стану, внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням форс-мажорних обставин, обставин непереборної сили, наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок.
Станом на сьогодні до плану-графіка можуть бути включені виключно платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), надають фінансові, платіжні послуги.
Оновлений план-графік оприлюднюється не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.
Наразі документальні планові перевірки, проведення яких дозволено, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) платникам податків (їх представникам) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки копії наказу про проведення перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку її проведення.
Огляд ключових правових позицій Верховного Суду щодо оподаткування та публічної фінансової політики
15.11.2023 Верховний Суд опублікував огляд ключових правових позицій щодо оподаткування та публічної фінансової політики за період із 2018 року по липень 2023 року.
В зазначеному огляді наведена, серед іншого, судова практика щодо міжнародного оподаткування, порядку оподаткування доходів фізичних осіб, порядку оподаткування ПДВ, акцизним податком та іншими податками, реалізації компетенції податкового органу.
Вікторія Бубліченко
Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- v.bublichenko@golaw.ua
- +38 044 581 1220
Підпишіться, аби знати більше
Інформація мотивує до нових звершень. Підпишіться, не пропускайте огляди законодавства та новини від GOLAW
Послуги
-
- Антимонопольне та конкурентне право
- Банківське та фінансове право
- Взаємодія з державними органами (GR)
- Судова практика
- Відновлення платоспроможності та банкрутство
- Відновлювальна енергетика
- Захист в антикорупційній сфері
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- Інтелектуальна власність
- Корпоративне право та M&A
- Комплаєнс, корпоративне управління та управління ризиками
- Кримінальне право
- Міжнародна торгівля
- Нерухомість та будівництво
- Послуги для власників бізнесу та приватних клієнтів
- Право воєнного часу
- Податкове та митне право
- Реструктуризація та врегулювання заборгованості
- Трудове право
- Юридичний супровід бізнесу та приватних клієнтів в Німеччині
-
- Авіація
- Агробізнес
- Нерухомість та будівництво
- Виробництво та промисловість
- Природні ресурси та охорона навколишнього середовища
- ІТ, Інформаційні технології та штучний інтелект
- Охорона здоров'я та фармацевтика
- Медіа, розваги, спорт та гемблінг
- Роздрібна торгівля, FMCG та електронна комерція
- Транспорт і логістика
- Фінансові установи
- Хімічна промисловість
Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies
Налаштування cookie