Вересневий дайджест новин

Зміст

  1. Практика корпоративного права
  2. Практика податкового права | TAX ALERT
  3. Судова практика 
  4. Практика кримінального права 

Практика корпоративного права

uResidency: Можливість іноземцям вести бізнес в Україні онлайн

З вересня 2024 року в Україні запущено програму uResidency – електронного резидентства для іноземців, які бажають вести бізнес в юрисдикції України.

uResidency дозволяє іноземцям зареєструвати бізнес в Україні, отримувати дохід за її межами та автоматично сплачувати податки (5% від доходу). Проєкт реалізується Міністерством цифрової трансформації за підтримки ЄС та Академії електронного управління Естонії. Статус е-резидента можна отримати онлайн без приїзду до України. На першому етапі послуга доступна для громадян Словенії, Індії, Пакистану та Таїланду.

Мін’юст та ДПС оновили регуляції щодо діяльності юридичних осіб

З 1 вересня 2024 року набув чинності новий порядок повідомлення про виявлення розбіжностей в інформації про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ). У разі виявлення розбіжностей органи влади або СПФМ зобов’язані повідомити Міністерство юстиції протягом 10 робочих днів.

Новий закон щодо реєстрації відокремлених підрозділів

З 3 вересня 2024 року вступив у дію Закон № 3257-IX, який визначає, що державна реєстрація відокремлених підрозділів відбуватиметься виключно через Єдиний державний реєстр юридичних осіб. Відомості про існуючі підрозділи будуть автоматично перенесені Міністерством юстиції.

Зміни у валютному регулюванні

З 10 вересня 2024 року Національний банк України пом’якшив валютні обмеження для підприємств. Відтепер дозволяється купувати валюту для покриття викидів CO2, сплати ПДВ у ЄС та відшкодування купонних платежів за єврооблігаціями. Водночас НБУ ввів нові ліміти на розрахунки за кордоном для окремих категорій товарів і послуг.

Запуск єдиної системи електронних дозволів

З 18 вересня 2024 року розпочинає роботу Єдина державна електронна система дозвільних документів (єДозвіл), яка дозволяє підприємцям реєструвати декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці онлайн.

Практика податкового права | TAX ALERT

Пропонується запровадження гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку

17.09.2024 у Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 12038 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо окремих питань адміністрування акцизного податку».

Цей законопроєкт передбачає запровадження гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку для виробників спирту етилового та біоетанолу, яке вони розраховуватимуть на основі максимальної продуктивності обладнання для відповідної продукції.

Тобто, виробники спирту етилового та біоетанолу, при обчисленні акцизного податку за відповідний податковий період, матимуть враховувати значення гарантованого податкового зобов’язання, яке розраховується за визначеною законопроєктом формулою.

Якщо сума гарантованого податкового зобов’язання перевищуватиме суму податкових зобов’язань з акцизного податку, визначену платником податку за результатом здійснених операцій, він буде зобов’язаний збільшити суму акцизного податку, зазначену в податковій декларації, на суму різниці.

Законопроєкт щодо уточнення порядку проведення документальних позапланових перевірок

23.09.2024 Верховною Радою України зареєстровано законопроєкт № 12055 «Про внесення змін до статті 78 Податкового кодексу України щодо уточнення порядку проведення документальних позапланових перевірок».

Законопроєктом пропонується визначити конкретні строки протягом яких податковий орган має прийняти рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків за наслідком надання / ненадання відповіді платником податків на запит контролюючого органу.

Так, передбачається доповнення п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України нормою, згідно з якою керівник контролюючого органу приймає рішення про проведення документальної позапланової перевірки протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповіді платника податків на запит контролюючого органу за наявності підстав, визначених пунктом 78.1 цієї статті Кодексу, або неотримання в установленому порядку відповіді від платника податків на такий запит.

А саме рішення про проведення такої перевірки має містити виключний перелік підстав для її проведення та оформлюватися наказом.

Встановлення строку для прийняття рішення про проведення перевірки усуває наявну законодавчу невизначеність, згідно з якою податковий орган може прийняти рішення про проведення перевірки після спливу значного строку з моменту надання відповіді на його запит.

Оновлено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних

25.09.2024 набули чинності зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2024 № 1088 до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.

Такі зміни приводять положення Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних у відповідність до Податкового кодексу України.

Внесені до Порядку зміни закріплюють, що:

  • на період до припинення або скасування воєнного стану:
    • операційний день для реєстрації податкових накладних («ПН») та/або розрахунків коригування («РК»), на який припадає граничний строк їх реєстрації, триває з 00:00 до 24:00;
    • реєстрація ПН/РК, поданих для реєстрації у день, на який припадає граничний строк реєстрації ПН/РК, та надсилання квитанції здійснюються не пізніше наступного операційного дня з дня їх подання для реєстрації;
  • на період дії режиму експортного забезпечення:
    • реєстрація ПН/РК, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та надсилання квитанції здійснюються протягом трьох операційних днів з дня їх подання для реєстрації;
    • реєстрація зазначених у попередньому пункті ПН/РК скасовується через 30 календарних днів з дати реєстрації податкової накладної, протягом яких на відповідні товари не було оформлено митну декларацію.

Опубліковано огляд практики Верховного Суду в адміністративних справах за серпень 2024 року

18.09.2024 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду опублікував огляд актуальної судової практики за серпень 2024 року.

У зазначеному огляді Верховним Судом було висвітлено позиції, зокрема, щодо:

  • формування податкового кредиту на підставі тимчасових митних декларацій у контексті застосування «принципу витягнутої руки»;
  • оприбуткування ПДВ витрат, що перевищують встановлені норми і не підлягають використанню в господарській діяльності;
  • відсутності обов’язку враховувати сировинні втрати під час визначення податкових зобов’язань при перероблені визначеної продукції;
  • необхідності врахування не лише формальних технічних умов, а й реальних характеристик товару, що можуть впливати на його вартість, при визначенні податкових зобов’язань за контрольованими операціями.

Судова практика 

Мін’юст відкрив онлайн-доступ до інформації про боржників у справах про банкрутство

З 6 вересня 2024 року Міністерство юстиції України надало онлайн-доступ до інформації про боржників, стосовно яких відкрито справи про банкрутство або неплатоспроможність.

На спеціалізованій сторінці користувачі можуть отримати інформаційну довідку про стан суб’єкта в процедурі банкрутства. Довідка формується за допомогою електронного запиту та доступна для збереження і друку. Вона надається безкоштовно і містить QR-код для перевірки автентичності. Інформація актуальна на момент створення та доступна після авторизації на порталі.

З 1 жовтня стартують перші онлайн-аукціони у межах проєкту «Земельний банк»

З 1 жовтня 2024 року розпочнуться перші онлайн-аукціони у межах проєкту «Земельний банк», який забезпечує прозору оренду державних земель.

Проєкт створює рівні умови для всіх учасників ринку та відкриває нові можливості для розвитку сільського господарства в Україні. Наразі оголошено 65 аукціонів з оренди земельних ділянок у 9 областях України. Фермери та агрокомпанії можуть взяти участь в аукціонах для оренди понад 4000 га землі з різним розміром ділянок. Стартова ціна оренди починається від 9 тис. гривень. Ознайомитися з лотами можна в електронній системі «Прозорро.Продажі» або на вебсайті “Земельного банку”.

Надано право на відстрочку під час мобілізації для неповнорідних родичів загиблих чи зниклих захисників

7 вересня 2024 року набули чинності зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», якими розширено коло осіб, що мають право на відстрочку від призову під час мобілізації.

Законом передбачено, що військовозобов’язані, чиї неповнорідні брати або сестри загинули чи зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки, мають право на відстрочку. Також відстрочка надається неповнорідним родичам осіб, яким посмертно присвоєно звання Героя України.

Практика кримінального права 

Процесуальні гарантії обвинувачених: потрібні зміни

Продовжуючи дискусію навколо «поправок Лозового», варто звернути увагу на питання захисту обвинувачених від свавілля сторони обвинувачення. Гарантії КПК України потребують розширення.

Зокрема, це стосується витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), де фіксується вся історія досудового розслідування. Законодавчо має бути закріплено, що повна інформація з ЄРДР повинна додаватися до клопотань слідчих при ініціюванні заходів забезпечення кримінального провадження та передаватися стороні захисту на стадії відкриття матеріалів.
Більш детально про ці процесуальні гарантії читайте у статті партнерки практики кримінального права GOLAW, адвокатки Анжеліки Моісєєвої.

Строки давності притягнення до кримінальної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки: позиція ОП ККС ВС

У справі № 353/999/23 обвинувачений був звільнений від кримінальної відповідальності через закінчення строків давності за самовільне будівництво на зайнятій земельній ділянці. Проте прокурор подав касаційну скаргу, стверджуючи, що правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 197-1 КК України, є триваючим злочином, і строк давності починається з дня припинення правопорушення.

09 вересня 2024 року Об’єднана палата Кримінального Касаційного Суду підтримала доводи прокурора, вказавши, що строк давності починається лише після фактичного припинення правопорушення.

Верховний Суд роз’яснив застосування спеціальної конфіскації

У справі № 183/4229/23 місцевий суд ухвалив рішення про передачу у власність держави грошових коштів, отриманих від продажу викраденого транспортного засобу. Апеляційний суд підтримав це рішення.

16 вересня 2024 року Об’єднана палата Кримінального Касаційного Суду внесла зміни до рішень попередніх інстанцій, уточнивши, що спеціальна конфіскація не є кримінальним покаранням і не впливає на звільнення від покарання. Суд також пояснив, що рішення про застосування спеціальної конфіскації ухвалюється згідно з ч. 1 ст. 418 КПК України.

Олександр Мельник

Олександр Мельник

Партнер, керівник практики корпоративного права та M&A, адвокат

Катерина Манойленко

Катерина Манойленко

Партнерка, керівниця судової практики, адвокатка

  • Визнання
  • The Legal 500 EMEA 2024
  • Who's Who Legal 2022 - 2024
Ігор Глушко

Ігор Глушко

Партнер, керівник практики кримінального права, адвокат

  • Визнання
  • The Legal 500 EMEA 2023
Анжеліка Моісєєва

Анжеліка Моісєєва

Партнерка, адвокатка

  • Визнання
  • The Legal 500 EMEA 2024
  • Lexology Index: Business Crime Defence 2024
Крістіна Кольчинська

Крістіна Кольчинська

Радниця, адвокатка

Вікторія Бубліченко

Вікторія Бубліченко

Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка

  • Визнання
  • IFLR1000 2024
  • IFLR1000 2024
  • ITR World Tax 2025
2061

Отримати консультацію

Щоб отримати консультацію, будь ласка, заповніть форму нижче:

Статті на тему

Листопадовий дайджест новин

10 Грудня 2024 Публікації

Листопадовий дайджест новин

Читати
Інвестиції у відновлювану енергетику України: як корпоративні PPA забезпечують стабільність та прибуток

03 Грудня 2024 Energy Alert

Інвестиції у відновлювану енергетику України: як корпоративні PPA забезпечують с...

Читати
CRS: яка інформація стає доступною податковому органу?

27 Листопада 2024 Публікації

CRS: яка інформація стає доступною податковому органу?

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну