Теги
Прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи» (надалі – Закон) у квітні 2021 року є надзвичайно важливим кроком на шляху до оптимізації роботи судів, суддів, адвокатів та інших зацікавлених сторін, а також значного спрощення процедури комунікації між громадянами-учасниками судових процесів та їх представниками із судовими органами.
НААУ активно залучена до роботи над прискоренням запуску повноцінної роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (надалі – ЄСІТС) в частині впровадження її модуля – «Електронний суд», адже ми розуміємо, що саме адвокати будуть активними користувачами ЄСІТС в інтересах своїх клієнтів, а для цього важливо забезпечити зручність користування і надійність системи. Голова НААУ Лідія Ізовітова створила Робочу групу НААУ з питань впровадження електронного правосуддя в Україні, одним із пріоритетних завдань якої є залучення експертів з відповідних Комітетів НААУ для розробки змін до процесуальних кодексів задля введення функціоналу електронних сервісів у правове поле.
Повноцінний запуск підсистеми «Електронний суд» і її ефективна робота неможливі без злагодженої роботи усіх складових ЄСІТС, що забезпечить автоматизацію розгляду судових справ, документообігу, проведення судових засідань онлайн і т.д. Саме тому, представники НААУ разом з Державною судовою адміністрацією активно опрацьовували законопроект про поетапне впровадження ЄСІТС і надали свої зауваження, адже було зрозуміло, що не всі судові установи мають однакове технічне підґрунтя і технічну готовність до повноцінного впровадження такої багатофункціональної системи. Було важливо на законодавчому рівні закріпити поступову розробку і безпосередні процеси впровадження різних модулів ЄСІТС.
Разом з роботою над законопроектом НААУ з ДСА розпочали інтеграцію можливостей Єдиного реєстру адвокатів України до підсистеми «Електронний суд». Наразі адвокати, які працюють з електронним судом, можуть створювати електронні ордери, отримуючи доступ до судових справ, в яких вони представляють своїх клієнтів. Такі опції значно спрощують та пришвидшують процес подачі заяв до суду. Також найближчим часом планується надати адвокатам можливості спілкування у режимі відеоконференцзв’язку через їхні особисті кабінети в ЄРАУ. Для цього планується проведення синхронізації з підсистемою ЄСІТС «Відеоконференцзв’язок»
Впровадження електронного судочинства в Україні є викликом часу і прогресу, який більше не можна відкладати. Після прийняття Закону усі зацікавлені сторони повинні докласти максимум зусиль для того, щоб Закон був не лише чинним, але й «живим». Для цього насамперед потрібно активно тестувати системи, проводити навчання суддів та працівників апарату суду і провести матеріально-технічне забезпечення суду.

Д-р. Валентин Гвоздій
Керуючий партнер, адвокат, PhD
- Контакти
- вул. Князів Острозьких 31/33, Бізнес-центр “Зоряний”, Київ, Україна, 01010
- v.gvozdiy@golaw.ua
- +380 44 581 1220
- Визнання та досягнення
- The Legal 500 EMEA 2023
- Who’s Who Legal 2022