TAX ALERT 07.07.2021

Зміст

  1. Набрав чинності закон про «податок на Google»
  2. Прийнято в першому читанні законопроект 5600 про податкові зміни для забезпечення збалансованості бюджетних надходжень
  3. Законопроект щодо створення сприятливих умов для залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво
  4. Опубліковано законопроект щодо реалізації заходів з деолігархізації та відновлення економіки
  5. Змінено перелік товарів для застосування «карантинної» пільги з ПДВ
  6. Оновлено правила щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у РРО та передачі даних РРО до ДПС
  7. Оновлено план-графік перевірок ДПС

Набрав чинності закон про «податок на Google»

02 липня 2021 року набрав чинності Закон № 1525-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам», відомий як закон про «Податок на Google».

Нагадаємо, що основною його зміною є покладення зобов’язання на нерезидентів, які не мають постійного представництва в Україні та постачають електронні послуги на митній території України фізичним особам, у тому числі фізичним особам – підприємцям, не зареєстрованим платниками податку на додану вартість, реєструватися платниками ПДВ в Україні та сплачувати відповідний податок.

Детальніше зі змістом Закону можна ознайомитися у одному з попередніх дайджестів “Tax Alert” від GOLAW за посиланням.

При цьому деякі нововведення набирають чинності з 01 січня 2022 року, зокрема:

  • скасування обов’язку для резидентів, які здійснюють виплати нерезидентам за виробництво та/або розповсюдження реклами, сплачувати податок на доходи нерезидента за ставкою 20 % від суми таких виплат за власний рахунок;
  • звільнення від оподаткування ПДВ постачання навчальними закладами послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, у разі, якщо мережа Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем;
  • звільнення від ПДВ постачання освітніх послуг шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет з галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти.

Норми щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам застосовуються до податкових періодів, починаючи з 01 січня 2022 року.

Прийнято в першому читанні законопроект 5600 про податкові зміни для забезпечення збалансованості бюджетних надходжень

01 липня 2021 року Верховною Радою України було прийнято за основу Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень № 5600.

Законопроект викликав негативну реакцію серед бізнес-спільноти, і, можливо, його текст буде змінений до другого читання.

Основні положення, що пропонуються законопроектом, GOLAW окреслено за посиланням.

Законопроект щодо створення сприятливих умов для залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво

22 червня 2021 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 5688, яким пропонується внести до Податкового кодексу України зміни, пов’язані із діяльністю індустріальних парків.

У пояснювальній записці до законопроекту його мету визначено як сприяння залученню прямих інвестицій у створення нових виробництв через механізм індустріальних парків.

Пропонується звільнити прибуток учасника індустріального парку, включеного до Реєстру індустріальних парків, від здійснення господарської діяльності у сферах переробної промисловості, науково-дослідної діяльності, від оподаткування податком на прибуток підприємств на 10 років за дотримання таких умов:

  • учасник індустріального парку матиме статус такого учасника впродовж не менше 10 років;
  • протягом цих 10 років учасник здійснює господарську діяльність виключно на території і в межах індустріального парку;
  • протягом цих 10 років учасник не нараховує і не виплачує дивіденди (прирівняні до них платежі) на користь власника корпоративних прав.

Отриманий прибуток повинен спрямовуватися на розвиток діяльності учасника індустріального парку в межах індустріального парку у порядку, який має бути визначений Кабінетом Міністрів України. Якщо прибуток не використовуватиметься за вказаним цільовим призначенням, особа може втратити статус учасника індустріального парку.

Учасники індустріальних парків зможуть застосовувати лише щоквартальну звітність із податку на прибуток і не зможуть звітувати лише за рік.

За основною ставкою оподатковуватиметься прибуток, пов’язаний із порушенням принципу «витягнутої руки» у контрольованих операціях:

  • перевищення ціни, визначеної за принципом “витягнутої руки”, над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів;
  • перевищення договірної (контрактної) вартості придбаних товарів над ціною, визначеною за принципом “витягнутої руки”.

Також законопроектом пропонується встановити пільгу у вигляді звільнення від оподаткування ПДВ операцій з імпорту нового устаткування (обладнання) учасниками індустріальних парків, виключно для власного використання під здійснення ними діяльності у сферах переробної промисловості або науково-дослідної діяльності на території (в межах) індустріального парку. Пільга може застосовуватися, якщо таке устаткування (обладнання) виготовлене не раніше ніж за три роки до дати його ввезення на митну територію України та не було у використанні.

До того ж, у законопроекті передбачено можливість органів місцевого самоврядування встановлювати пільги із податку на нерухоме майно щодо об’єктів нежитлової нерухомості, що знаходяться на території індустріального парку та перебувають у власності учасників індустріального парку, та в частині плати за землю за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та що входять до складу території індустріальних парків.

Законопроект є продовженням інших ініціатив щодо стимулювання діяльності індустріальних парків, зокрема, законопроекту № 4416-1, прийнятого 15 квітня 2021 року у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до закону, індустріальний (промисловий) парк – це визначена ініціатором створення індустріального парку, відповідно до містобудівної документації облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій на умовах, визначених таким законом та договором про здійснення господарської діяльності, у межах індустріального парку.

Опубліковано законопроект щодо реалізації заходів з деолігархізації та відновлення економіки

Законопроектом № 5690, оприлюдненим на сайті Верховної Ради України 24 червня 2021 року, пропонується застосовувати щодо платників податків загальний річний оподатковуваний дохід, яких перевищує еквівалент 2 мільйонів євро за відповідний календарний рік, ставки податку на доходи фізичних осіб у подвійному розмірі:

  • до доходів, зокрема, у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які виплачуються у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами – 36 % замість 18 %;
  • у окремих випадках, наприклад, щодо доходів від продажу більше одного об’єкта житлової нерухомості протягом звітного року, від продажу другого протягом звітного року автомобіля, мопеда, мотоцикла, отримання спадщини особами, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення – 10 % замість 5 %;
  • щодо пасивних доходів – 10 %, 18 % та 36 % замість 5 %, 9 % та 18 % відповідно.

Таким чином, законопроектом пропонується запровадити прогресивну шкалу оподаткування доходів фізичних осіб. Відповідно до пояснювальної записки до законопроекту, мета таких нововведень – стабілізація державних фінансів в умовах глибоких економічних наслідків COVID-19 та реалізації принципу соціальної справедливості, що базується на встановленні податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків.

Змінено перелік товарів для застосування «карантинної» пільги з ПДВ

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 року № 640 внесено зміни до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 і 225.

Нагадаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 р. № 224 був затверджений Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 р. № 225, було встановлено Перелік товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України.

Обидва переліки розширені новою позицією лабораторного обладнання – секвенатор нуклеїнових кислот.

Відповідно до пояснювальної записки до постанови, вказане лабораторне обладнання необхідне для визначення молекулярних субтипів коронавірусу SARS-CoV-2 у зразках, отриманих від хворих на COVID-19.

Зміни набрали чинності 25 червня 2021 року.

Оновлено правила щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у РРО та передачі даних РРО до ДПС

22 червня 2021 року набрав чинності Наказ Міністерства фінансів України № 184 від 29 березня 2021, яким внесено зміни до раніше встановлених вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій (далі – «РРО»), порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків РРО до податкової.

Наказом, зокрема:

  • надано визначення контрольної стрічки програмного РРО;
  • встановлено вимогу створення та зберігання контрольної стрічки на програмному РРО у разі здійснення розрахункових операцій у режимі офлайн до моменту передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу;
  • визначено, що суб’єкти господарювання, які використовують програмні РРО, повинні передавати до органів ДПС по дротових або бездротових каналах зв’язку інформацію у формі електронних копій розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків та іншу інформацію, необхідну для обліку роботи програмних РРО фіскальним сервером контролюючого органу;
  • передбачено, що фіскальний сервер повинен забезпечувати можливість суб’єктам господарювання, які використовують програмні РРО, в автоматичному режимі отримувати дані про електронні розрахункові документи від фіскального сервера контролюючого органу, необхідні для формування засобами ПРРО та передачі до фіскального сервера фіскальних звітів та електронних фіскальних звітних чеків за відповідний період.

Оновлено план-графік перевірок ДПС

29 червня 2021 року Державна податкова служба України оприлюднила на своєму веб-сайті оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

Зміни стосуються усіх чотирьох розділів плану-графіка: «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб», «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів», «Документальні планові перевірки платників податків – фізичних осіб», «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Нагадаємо, що відповідно до Податкового кодексу України внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків, коли зміни, пов’язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.

Таким чином, оскільки вже розпочався третій квартал, нові платники податків надалі не можуть бути включені до плану-графіка перевірок на 2021 рік.

Вікторія Бубліченко

Вікторія Бубліченко

Партнерка, керівниця практики податкового права, реструктуризації та врегулювання проблемної заборгованості, адвокатка

517

Статті на тему

TAX ALERT 21.03.2024 | Дайджест головних податкових новин

20 Березня 2024 Публікації

TAX ALERT 21.03.2024 | Дайджест головних податкових новин

Читати
Штучний інтелект та технологія GPT: юридичні тонкощі для користувачів

15 Березня 2024 Публікації

Штучний інтелект та технологія GPT: юридичні тонкощі для користувачів

Читати
Антимонопольний комплаєнс: що потрібно знати керівникам компаній

15 Березня 2024 Публікації

Антимонопольний комплаєнс: що потрібно знати керівникам компаній

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну