Що робити, якщо розшукує Інтерпол?

Зміст

  1. Що таке Інтерпол та яке його призначення?
  2. Які повідомлення про розшук можуть бути опубліковані в базах даних Інтерполу?
  3. Які умови публікації оголошення про розшук (червона картка)?
  4. Чи означає розшук Інтерполом (червона картка) наявність підозри та рішення суду про тримання під вартою в Україні?
  5. Чи можуть повідомити особі про підозру та обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою за час її відсутності в Україні?
  6. Що відбувається, коли при перетині кордону спрацьовує повідомлення про розшук каналами Інтерполу?
  7. Якими можуть бути превентивні заходи незаконного оголошення про розшук?
  8. Як перевірити наявність особи в базах даних?
  9. Чи можливо видалити інформацію з бази даних Інтерполу?

Особливості міжнародного розшуку каналами Інтерполу

Міжнародний розшук є одним з найпоширеніших інструментів для зловживання в кримінальних справах, особливо щодо так званих «білих комірців». Найчастіше особа навіть не знає, що розшукується Інтерполом, і дізнається про це тільки під час перетину кордону, коли її вже затримують.

Ми підготували відповіді на найбільш актуальні питання, що виникають у зв’язку з міжнародним розшуком каналами Інтерполу. Зокрема, підкажемо, чи можна попередити публікацію незаконного оголошення про розшук, перевірити наявність відомостей в базах даних, та чи можливо видалити таку інформацію з системи Інтерполу.

Що таке Інтерпол та яке його призначення?

Інтерпол – це міжнародна організація кримінальної поліції. Одним із завдань Інтерполу є об’єднання зусиль між усіма органами кримінальної поліції в межах законодавства різних країн у боротьбі з кримінальною злочинністю. З-поміж основних напрямів діяльності Інтерполу є координація міжнародного розшуку шляхом обробки даних в інформаційній системі Інтерполу.

Які повідомлення про розшук можуть бути опубліковані в базах даних Інтерполу?

Умовно повідомлення про розшук можна поділити на дві групи: картки та дифузії.

В залежності від мети та завдання запиту на співпрацю виділяють наступні картки (сповіщення): червона, синя, зелена, жовта, чорна, пурпурна, помаранчева, спеціальна, та оповіщення про викрадені культурні цінності. Запити на співпрацю опубліковані у вигляді картки (notice), відображаються у всіх країн-учасниць Інтерполу.

Дифузії, або іншими словами циркулярні оповіщення (циркуляри) також є запитами на міжнародну співпрацю, зокрема, із затримання, арешту та видачі (екстрадиції). Особливістю циркулярів є те, що хоч вони й реєструються в базі даних Інтерполу, однак є доступними лише для однієї чи декількох країн. Саме тому циркулярні оповіщення є більш небезпечними.

Якщо особу було затримано у зв’язку з розшуком каналами Інтерполу, щодо неї було опубліковано червону картку або циркулярне оповіщення.

Які умови публікації оголошення про розшук (червона картка)?

Червона картка може бути опублікована, зокрема, за наступних умов:

  • злочин є серйозним злочином загального права та визнається кримінальним у більшості країн;
  • розшук спрямований на притягнення до відповідальності, якщо мінімальний строк покарання становить не менше 2 років позбавлення волі, або на відбування покарання строком не менше 6 місяців позбавлення волі;
  • запит відповідає цілям Інтерполу, становить інтерес для цілей міжнародного співробітництва і не є інструментом незаконного переслідування (політичний, військового, релігійного чи расового характеру переслідування, порушення адміністративного характеру, приватно-правовий спір, ін.);
  • особу оголошено в розшук в установленому законодавством порядку для притягнення до відповідальності/для відбуття покарання;
  • наявний дійсний ордер на арешт (ухвала суду про застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою).

Чи означає розшук Інтерполом (червона картка) наявність підозри та рішення суду про тримання під вартою в Україні?

Так, якщо особа перебуває в інформаційній системі Інтерполу як така, яку розшукують (червона картка), в Україні їй було повідомлено про підозру, та судом було постановлено ухвалу суду про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Втім, настання таких обставин не свідчить про їх безумовну правомірність та законність і може бути оскаржено в судовому порядку.

Чи можуть повідомити особі про підозру та обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою за час її відсутності в Україні?

Так, за наявності відповідних передумов це можливо та закріплено на законодавчому рівні.

Приведемо практичний приклад. Існує кримінальне провадження. Предметом розслідування є факти, до яких особа нібито могла бути причетна. Припустимо, навіть була допитана як свідок (наприклад, рік тому), але повідомлення про підозру не було складено та вручено. Потім, з певних причин особа на тривалий час вибула закордон (лікування, відпочинок, ін.). Це і стало точкою відліку.

За версією слідства, особа, будучи обізнаною про наявність щодо неї кримінальної справи, маючи на меті: 1) уникнення кримінальної відповідальності за вчинений злочин; 2) переховування від компетентних органів, – виїхала за межі України.

Щоб довести факт переховування, слідство збере докази вибуття з України та докази неявки за викликом до компетентних органів.

Далі складе повідомлення про підозру та вручить комусь з членів сім’ї, ОСББ або за місцем роботи, направить поштою за адресою реєстрації. За таких обставин слідство назначить особу «підозрюваним у кримінальному провадженні».

Після цього особу спочатку буде оголошено в державний, а потім у міжнародний розшук, та надалі сторона обвинувачення звернеться до суду для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Суду буде представлено, що особа виїхала з України умисно, а тому була оголошена в міжнародний розшук. Суд, будучи впевненим у переховуванні особи та переконливості доказів сторони обвинувачення, з високою ймовірністю постановить ухвалу про застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Опісля правоохоронні органи через Національне центральне бюро Інтерполу в Україні опублікують сповіщення про розшук (червона картка).

Далі лише питання часу, коли особу затримають, хоча вона про це нічого не знала.

Що відбувається, коли при перетині кордону спрацьовує повідомлення про розшук каналами Інтерполу?

У разі ідентифікації особи як такої, що розшукується каналами Інтерполу, в Україні можливий розвиток наступних подій:

  • затримання особи;
  • особистий обшук;
  • складання протоколу про затримання особи;
  • передача до правоохоронних органів;
  • доставлення до суду для вирішення питання про арешт;
  • у разі надходження запиту про екстрадицію, фактична екстрадиція.

Втім екстрадиція особи на запит іноземної держави не є обов’язковою. Зокрема, Україна може відмовити у видачі особи, якщо:

  • особа є громадянином України, отримала статус біженця або притулок в Україні;
  • злочин не передбачає покарання у виді позбавлення волі за законом України;
  • закінчилися строки давності притягнення особи до кримінальної відповідальності, або виконання вироку за злочин за законом України;
  • екстрадиція суперечить зобов’язанням України за міжнародними договорами чи інтересам національної безпеки України;
  • Україні не було надано запиту на екстрадицію та/або додаткових матеріалів, без яких неможливе прийняття рішення про видачу особи;
  • наявні інші підстави, передбачені міжнародним договором України або, навпаки, відсутній відповідний міжнародно-правовий договір між країнами.

Якими можуть бути превентивні заходи незаконного оголошення про розшук?

Якщо наявні достатні підстави вважати, що правоохоронні органи України зацікавлені незаконно переслідувати особу, можна звернутися до Інтерполу з так званим «превентивним запитом».

Основною метою такого запиту є попередження Інтерполу про високу ймовірність незаконного переслідування.

Як результат, особу буде проінформовано про надходження та зміст запиту на публікацію сповіщення про розшук. Такий запит буде заблоковано, а Інтерпол матиме право запитати додаткову інформацію для перевірки правомірності та відповідності запиту вимогам Інтерполу. У разі невідповідності запиту на публікацію вимогам Інтерполу, сповіщення про розшук не буде опубліковано.

Як перевірити наявність особи в базах даних?

Якщо наявні підстави вважати, що особу було оголошено в розшук каналами Інтерполу, таку інформацію можна перевірити на сайті Інтерполу (View Red Notices). Однак вебресурс не містить повного переліку осіб, які розшукуються, а тому доцільно звернутися до Інтерполу із запитом на доступ до файлів Інтерполу (request for access to information).

За результатом звернення, зокрема, буде надано інформацію щодо наявності/відсутності особи в базах даних Інтерполу, форми розшуку (картка/дифузія), та стислу інформацію у зв’язку з яким кримінальним провадженням розшукується особа, за якими статтями, якою країною.

Чи можливо видалити інформацію з бази даних Інтерполу?

Так. У разі встановлення підстав для видалення інформації необхідно звернутися до Інтерполу із запитом на видалення інформації з бази даних Інтерполу (request for deletion).

Якщо запит буде задоволено, інформацію буде видалено та надано відповідне підтвердження. Також особу буде проінформовано про подальші дії Інтерполу за результатами розгляду запиту.

Безумовно, затримання у зв’язку із міжнародним розшуком є неприємною процедурою. Проте не слід впадати в паніку. Зазвичай недоліки дій, вчинених правоохоронними органами для публікації оголошення про розшук у базах даних Інтерполу, дають підстави для видалення таких відомостей про Клієнта.

Звісно, для уникнення стресу у зв’язку із неочікуваним затриманням, ми радимо застосувати превентивні заходи та заздалегідь пересвідчитися, чи немає інформації про розшук в базах даних Інтерполу.

Ігор Глушко

Ігор Глушко

Партнер, керівник практики кримінального права, адвокат

  • Визнання
  • The Legal 500 EMEA 2023
30721

Статті на тему

Листопадовий дайджест новин

10 Грудня 2024 Публікації

Листопадовий дайджест новин

Читати
Інвестиції у відновлювану енергетику України: як корпоративні PPA забезпечують стабільність та прибуток

03 Грудня 2024 Energy Alert

Інвестиції у відновлювану енергетику України: як корпоративні PPA забезпечують с...

Читати
CRS: яка інформація стає доступною податковому органу?

27 Листопада 2024 Публікації

CRS: яка інформація стає доступною податковому органу?

Читати
Усі публікації

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду.
Політика cookies Налаштування cookie

Будь ласка, уважно ознайомтеся з умовами політики конфіденційності та обробки персональних даних. Політика cookies.

Я даю згоду на обробку персональних даних відповідно до політики конфіденційності та обробки персональних даних

Я хочу отримувати розсилку

Ми використовуємо файли cookies для вдосконалення роботи сайту та покращення Вашого користувацького досвіду. Політика cookies Сховати налаштування

Дякуємо за довіру!

Ми отримали ваш запит на отримання консультації. Найближчим часом наші спеціалісти зв'яжуться з вами!

На головну
Дякуємо, що підписалися на нашу розсилку!

Відтепер ви завжди будете в курсі найважливіших законодавчих змін, актуальних експертних публікацій та анонсів подій!

На головну